MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Końskich najlepszy w województwie!

Marzena KĄDZIELA
Dyrektor szpitala Wojciech Przybylski pokazuje certyfikat, jaki przywiózł z uroczystości w Warszawie
Dyrektor szpitala Wojciech Przybylski pokazuje certyfikat, jaki przywiózł z uroczystości w Warszawie Marzena Kądziela
Pierwszy w województwie i 25 w kraju - tak wynika z rankingu szpitali prowadzonego przez Rzeczpospolitą. W "Złotej setce" polskich szpitali Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich znalazł się po raz kolejny.

W zeszłym tygodniu dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich doktor Wojciech Przybylski przywiózł do swej placówki kolejny certyfikat, który świadczy o wysokiej pozycji naszego szpitala nie tylko w województwie ale i w kraju. Tym razem dyrektor gościł w siedzibie gazety Rzeczpospolita, do której zaproszono sto najlepszych placówek zdrowia z Polski, z województwa świętokrzyskiego osiem.

COROCZNA OCENA

Jak informuje dyrektor, kierowana przez niego placówka co roku poddaje się ocenie gazety Rzeczpospolita, która za pomocą ankiet analizowanych później przez ekspertów i monitorowanych przez Centrum Monitorowania Jakości wyłania sto najlepszych szpitali w Polsce. Oceniany jest sposób zarządzania, jakość opieki nad pacjentami, usług medycznych certyfikaty, skargi, komfort pobytu w placówce oraz analiza zdarzeń niepożądanych.

- Maksymalnie za wszystko można uzyskać 1000 punktów - mówi dyrektor. - My otrzymaliśmy 798,29 punktów, prawie o 60 punktów więcej niż w roku ubiegłym, w którym także znaleźliśmy się w "złotej setce". Zwycięzca rankingu, szpital z Zamościa, zdobył 910 punktów. Mam ogromną satysfakcję, bowiem oceniany rok był dla nas bardzo trudny, choćby przez to, że mieliśmy podpisany mniejszy niż oczekiwaliśmy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warto też dodać, że zarządzam szpitalem od 20 lat. Organizatorzy spotkania w Warszawie podkreślali, że szefów szpitali z takim stażem jest w kraju niewielu, zaledwie 10. Mówiono o nas jako o liderach, którzy dzięki temu, że mają duże doświadczenie, dobrze zarządzają swymi placówkami.

WIELE INWESTYCJI

Dyrektor dodaje, że szpital byłby lepiej oceniony, gdyby nie fakt, iż blok operacyjny nie ma klimatyzacji, a liczba łóżek na intensywnej terapii wynosi sześć, a nie 10. - To jednak zmieni się już w połowie przyszłego roku - mówi Wojciech Przybylski. - Modernizacja bloku operacyjnego i oddziału intensywnej opieki medycznej już trwa. Na inwestycję pozyskaliśmy 5-milionową dotację z Unii Europejskiej. Koszt całości inwestycji to 10,5 mln złotych. Kolejne osiem mln złotych będą potrzebne na wyposażenie. Do czerwca przyszłego roku inwestycja powinna być zakończona.

Rozbudowa bloku operacyjnego oraz oddziału intensywnej opieki medycznej to nie jedyna tegoroczna inwestycja szpitalna. Przypomnijmy, że w trakcie realizacji jest także budowa nowoczesnego i komfortowego Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego, który rozpocznie swą działalność na początku przyszłego roku. Znajdzie się tam miejsce dla blisko 40 samotnych przewlekle chorych osób z naszego powiatu. W nowym pawilonie, który za 2,5 mln złotych buduje firma z Wierzbicy, pokoje dla przewlekle chorych będą jedno- i dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym. Znajdzie się tam także sala rehabilitacyjna. Pacjenci będą mieć całodobową opiekę medyczną.

Kilka tygodni temu trafił do naszego szpitala nowoczesny tomograf komputerowy, który zastąpił urządzenie pracujące od 14 lat. - Tomograf komputerowy wraz z czteroletnim serwisem i przygotowaniem pracowni kosztował 4,7 mln złotych - dodaje dyrektor. - Szpital będzie spłacał należność przez cztery lata z własnego budżetu i z bieżących kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi tomograficzne.

PRZYSZŁOROCZNE PLANY

A najbliższe plany? - To projekt o wartości 3 mln złotych, który nazywa się "Odnawialne źródła energii" - odpowiada dyrektor Przybylski. - A chodzi w nim o zamontowanie pompy cieplnej, która do ogrzewania wody wykorzystuje naturalne ciepło ziemi. Jesteśmy jedynym szpitalem powiatowym, który podejmuje się tego zadania. Zdaniem fachowców ogrzewanie wody do celów higienicznych pozwoli na to, że szpital będzie używał o 30 procent mniej gazu niż dotychczas, a to przyniesie konkretne oszczędności. Realizacja inwestycji rozpocznie się wiosną, zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego. W zadaniu wykorzystamy fundusze unijne.

W przyszłym roku w naszej placówce zdrowia powstanie pracownia rezonansu magnetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie