Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Starachowicach na pierwszym miejscu w rankingu "Maluchy na brzuchy". Chodzi o kontakt noworodka ze skórą rodziców. Gratulujemy!

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Starachowicka jednostka w dwójce najlepszych w rankingu "Maluchy na brzuchy". Mamy się czym pochwalić!
Starachowicka jednostka w dwójce najlepszych w rankingu "Maluchy na brzuchy". Mamy się czym pochwalić! Rodzę w Starachowicach
Powiatowy zakład opieki zdrowotnej w Starachowicach słynie z nowoczesnego oddziału położniczo-ginekologicznego. Ostatnio zasłużył się w odpowiedniej opiece nad noworodkami. Okazuje się, że kontakt ze skórą matki, chwilę po przyjściu na świat wpływa bardzo korzystnie na zdrowie psychiczne, fizyczne i całe dalsze życie dziecka. Nasza placówka zajęła pierwsze miejsce w rankingu "Maluchy na brzuchy" ax aequo z jednostką z Rzeszowa. Gratulujemy!

Starachowicki szpital jednym z dwóch najlepszych w kraju w rankingu kontaktu dziecka ze skórą mamy

"Maluchy na brzuchy" to akcja, która ma za zadanie podkreślać jak ważny jest kontakt noworodka z ciałem mamy zaraz po przyjściu dziecka na świat. To ranking klasyfikujący polskie szpitale pod względem przestrzegania prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie.

Wśród dziewięćdziesięciu trzech szpitali, które brały udział w klasyfikacji, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie są jednostkami, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry przynajmniej w 80% porodów drogami natury. To one zajęły dwa pierwsze miejsca z wynikiem 95 procent i zdobyły "Złote Maluchy na brzuchy".

Ranking powstaje od 2019 roku na bazie odpowiedzi kobiet w ankiecie "Głos matek" dostępnych na portalu gdzierodzic.info, dzięki Fundacji Rodzić po Ludzku.

Kontakt skóra do skóry po porodzie

Okazuje się, że kontakt noworodka z rodzicami, a szczególnie z mamą ma kluczowe znaczenie dla jego późniejszego rozwoju. Na stronie maluchynabrzuchy.pl czytamy, że "Noworodek nie zna niczego innego, niż matka. Ona jest dla niego ostoją bezpieczeństwa. Bez niej czuje się porzucony, osierocony, co negatywnie wpływa na jego zdrowie psychiczne, fizyczne i całe dalsze życie. Dlatego separacja dziecka od matki po porodzie powinna nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach, w których korzyści z separacji przewyższają negatywne jej skutki. Brak separacji to możliwość przeprowadzenia pełnego, dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry. Również, jeżeli ciąża zakończyła się cesarskim cięciem".

Gratulujemy naszemu szpitalowi za rolę lidera w rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie