Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szwedzi przyjadą na II Dni Dawida Rubinowicza do Bodzentyna

Marek Maciągowski
Cmentarz żydowski oczyścili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna
Cmentarz żydowski oczyścili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna Marek Maciągowski
W obchodach II Dni Dawida Rubinowicza, jakie odbędą się w sierpniu w Bodzentynie weźmie udział duża grupa młodych Szwedów. Dlaczego? Bo szwedzka dziennikarka Ewa Wyman potrafiła zainteresować ich niezwykłą historią świętokrzyskiego miasteczka.

Ewa Wymark jest dziennikarką oraz kieruje organizacją do walki z antysemityzmem. Przygotowuje wywiad-rzekę z Maksem Szafirem, ocalałym z holocaustu bodzentyńskim Żydem, ma kontakt z wieloma Żydami pochodzącymi z Bodzentyna bądź z ich potomkami. W ubiegłym roku napisała do Bodzentyna list, że chciałaby przyjechać tu wraz z Maksem i została zaproszona przez władze miasta. Akurat trwały Dni Dawida Rubinowicza.

Dni dialogu

Po powrocie Ewa Wymark przygotowała cieszącą się znacznym zainteresowaniem stronę internetową poświęconą Bodzentynowi. Znalazły się na niej wspomnienia bodzentyńskich Żydów, ale także działania związane z przywracaniem pamięci o Dawidzie Rubinowiczu, chłopcu z Krajna, który pozostawił po sobie pisany w czasie wojny pamiętnik, znany bardziej w świecie niż w Polsce. Ewa współpracuje z powstałym w Bodzentynie Towarzystwem im. Dawida Rubinowicza. W sierpniu towarzystwo przygotowuje uroczystości, w których uczestniczyć będą bodzentyńscy Żydzi i ich potomkowie oraz młodzi Szwedzi. II Dni Dawida Rubinowicza zostaną poświęcone dialogowi.

Przywrócony cmentarz

Jednym z punktów Dni będzie uroczystość przywrócenia funkcji dawnego cmentarza żydowskiego. Został on odnowiony i oczyszczony przez członków Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna na apel księdza kanonika proboszcza Bodzentyna Leszka Sikorskiego i burmistrza Marka Kraka. W uroczystości uczestniczył będzie naczelny rabin Polski Michael Szchudrich, a z koncertem wystąpi kantor Maynard Gerber ze Sztokholmu.
Młodzież przypomni

Podczas sierpniowych obchodów młodzież Gimnazjum w Bodzentynie przedstawi sztukę "Bóg Dawidka", napisaną na podstawie pamiętnika Dawida Rubinowicza po wojnie przez żydowskiego chłopca ze Śląska oraz sztukę na podstawie książki bodzetynianki Goldie Szachter "Ostatnia selekcja" oraz zaprezentuje projekt "Śladami Goldie" Młodzież ze szkoły podstawowej przedstawi sztukę "Dawid Rubinowicz".

Towarzystwo Dawida Rubinowicza przygotowało także wystawy, projekcje filmów, prelekcje o historii Dawida i bodzentyńskich Żydów. Uroczystości zakończy wyczytywanie poległych w czasie wojny oraz uroczysta msza święta za pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców miasteczka. O inicjatywie wiedzą już dawni żydowscy mieszkańcy Bodzentyna oraz młodzi Szwedzi, którzy znają pamiętnik Dawida Rubinowicza i chcą poznać miejsca opisane przez zamordowanego w Treblince żydowskiego chłopca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie