Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica wróciła do KSZO. Wkrótce odsłonięcie

/waf/
Waldemar Frańczak
Po 52 latach, po raz drugi zostanie odsłonięta granitowa tablica upamiętniająca sportowców i działaczy KSZO poległych w latach 1939-1945 w walkach z najeźdźcą hitlerowskim.

Na tablicy zostali upamiętnieni:

Na tablicy zostali upamiętnieni:

Zbigniew Baran- lekkoatleta, koszykarz i bramkarz drużyny piłkarskiej, który poległ w kampanii wrześniowej; Władysław Ciepielewski- kolarz i narciarz, który zginął w 1943 r. w akcji na fabrykę "Amor" w Ostrowcu; Stanisław Frańczak- pięściarz, rozstrzelany w masowej egzekucji w 1943 r. w Iwaniskach, Jan Kocjan- pięściarz, zginął w 1943 r. w akcji porwania niemieckiego komisarza miasta Bruno Motschalla; Jerzy Łukaszewski- lekkoatleta, zginął w kampanii wrześniowej; Mieczysław Wąs- hokeista, zginał w akcji pod "Amorem", Stanisław Wojsławski- pięściarz, za wywieszenie polskiej flagi na kominie wielkiego pieca trafił do Auschwitz, gdzie zmarł w 1941 r., Franciszek Wójcicki- zawodnik sekcji strzeleckiej, zginął w Ostrowcu w styczniu 1943 r.; Zbigniew Wójcicki- pływak, zginął w walce z okupantem w listopadzie 1943 r.

Tablica przez niemal 50 lat widniała na wewnętrznej stronie głównego wejścia na teren Klubu Sportowego KSZO. Przed wyburzeniem starego budynku klubowego, hali i pływalni - latem 2009 roku - została zdemontowana i schowana do magazynu. Po wybudowaniu nowej hali i oddaniu jej do użytku, tablica nie znalazła miejsca na elewacji, bo nie wyraził na to zgody projektant. Radni, działacze sportowi KSZO i rodziny poległych zabiegały jednak, aby znaleźć dla tablicy godne miejsce. Kilka miesięcy temu dyrekcja MOSiR postanowiła, że kamień z tablicą zostanie umieszczony na niewielkim pasie zieleni, tuż przy ścianie obok głównego wejścia, na której zamontowany jest zegar.

- Tablica jest już na swoim miejscu- mówi Mariusz Rokita, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. - Jej ponowne odsłonięcie, bo pierwsze było 21 listopada 1959 roku, nastąpi 8 grudnia o godzinie 15. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości członków rodzin upamiętnionych na tablicy i innych sportowców, którzy zginęli podczas II wojny światowej, mieszkańców miasta, młodzież szkolną i aktualnych sportowców KSZO.

Udziałem w uroczystości warto uczcić pamięć sportowców, którzy 70 lat temu nie zawahali się w obliczu wojny i dali przykład swojego patriotyzmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie