Tadeusz Szkwarek walczył z medalistami Igrzysk Olimpijskich

Dorota Kułaga
Tadeusz Szkwarek z Połańca w barwach reprezentacji Polski walczył na Mistrzostwach Świata Weteranów. Archiwum prywatne
Reprezentanci 35 krajów, między innymi Rosji, Armenii, Azerbejdżanu, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Niemiec, Japonii, Republiki Południowej Afryki i Polski brali udział w Mistrzostwach Świata Weteranów w zapasach stylu wolnym i zapasach kobiet. Zawody odbyły się w Wałbrzychu.

Mistrzostwa oficjalnie otworzył Theodoros Chamakos, przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej. Na matach zmierzyło się w sumie ponad 400 zawodników i zawodniczek z 35 państw. Można było zobaczyć w akcji wiele znakomitych sportowców, którzy przed laty odnosili największe sukcesy na arenie międzynarodowej. Nie zabrakło mistrzów Europy, świata, czy też igrzysk olimpijskich sprzed kilku i kilkunastu lat. Najliczniejszą i najbardziej utytułowaną ekipą na tych zawodach była drużyna z Rosji. Wielu z nich było wielokrotnymi złotymi medalistami mistrzostw świata i mistrzostw olimpijskich. Polska ekipa również w swoim składzie miała utytułowanych olimpijczyków, takich jak Andrzej Wroński – złoto w Seulu w 1988 roku, złoto w Atlancie w 1996 roku oraz Władysław Stecyk – srebro w Moskwie w 1980 roku.

W tej doborowej stawce rywali walczył też Tadeusz Szkwarek, trener zapaśników Miejskiego Klubu Sportowego Czarni Połaniec, który reprezentował Polskę w kategorii do 69 kilogramów w dywizji „C”.

-Przegrana walka na punkty z Mołdawianinem Gheorghe Bistritchi przerwała drogę dojścia do medalu. Istniała jednak szansa walki o medal brązowy w repesażach, gdyby reprezentant Mołdawii doszedł do finału. Niestety, nieznacznie uległ Hiszpanowi, który wygrał i w ostatecznym rozrachunku punktowym zajął pierwsze miejsce na świecie, Mołdawianin trzecie, a ja zostałem sklasyfikowany na ósmej pozycji - relacjonował Tadeusz Szkwarek.

Polska reprezentacja zajęła zaszczytne drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Wygrała Rosja, trzecie miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym. -Biorąc pod uwagę liczbę krajów uczestniczących w Mistrzostwach Świata, nasi zapaśnicy odnieśli wielki sukces. Cieszę się, że miałem w tym sukcesie mały udział - dodał Tadeusz Szkwarek.