Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice "Dworku z Suchedniowa" odkryte - jest publikacja na temat niezwykłego budynku. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
"Dworek z Suchedniowa", jeszcze stojący przy ulicy Kieleckiej.
"Dworek z Suchedniowa", jeszcze stojący przy ulicy Kieleckiej. Muzeum Wsi Kieleckiej
W sobotę 17 grudnia w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” odbyła się promocja książki „Dworek z Suchedniowa, koleje losu”, autorstwa Łukasza Wołczyka. Uczestnicy spotkania poznali dzieje jednego z najpiękniejszych zabytkowych budynków, znajdujących się w Parku Etnograficznym w Tokarni.

"Dworek z Suchedniowa" to jeden z najpiękniejszych obiektów Parku Etnograficznego w Tokarni. Przez ponad sto lat stał przy dzisiejszej ulicy Kieleckiej w Suchedniowie. Czy rzeczywiście był kiedykolwiek dworem? Na to i wiele innych pytań odpowiada Łukasz Wołczyk w swojej publikacji „Dworek z Suchedniowa. Koleje losu”, wydanej przez Muzeum Wsi Kieleckiej. W sobotę, 17 grudnia w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” odbyła się promocja książki, uczestniczyli w niej między innymi dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora i dyrektor "Kuźnicy" Andrzej Karpiński. Autor monografii opowiedział o historii obiektu, jaka wyłoniła się z szerokiej kwerendy w archiwach w Kielcach i Radomiu.

Łukasz Wołczyk w trakcie badań nad jego dziejami ustalił datę powstania budynku do lat 1849-1851, a także poszerzył wiedzę na temat jednego z jego właścicieli – Wincentego Tarczyńskiego. Publikacja zawiera nie tylko opis architektury i losów obiektu, ale również fragmenty dokumentów urzędowych w formie cytatów, jest bogato ilustrowana. Umieszczono w niej archiwalne fotografie, zdjęcia z rozbiórki oraz dziewiętnastowiecznych map Suchedniowa. Wydawnictwo to jest pierwszym z nowej „Serii Monografii Obiektów Zabytkowych Muzeum Wsi Kieleckiej”. Można je kupić w Parku Etnograficznym w Tokarni i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Drewniany budynek, jak się okazuje, nigdy dworkiem nie był. Pełnił funkcję poczty z pokojami dla podróżnych, obok niego znajdowały się między innymi stajnie. Następnie mieściła się w nim szkoła leśna, szkoła powszechna, sąd grodzki, Klub Inteligencji Suchedniowskiej, a po II wojnie światowej - radiowęzeł. Budynek zmieniał właścicieli, przetrwał Powstanie Styczniowe, oraz dwie światowe wojny. W latach 60 - tych stał się własnością Fabryki Urządzeń Transportowych. W 1973 roku przekazano go Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, następnie został rozebrany,a potem złożony w Tokarni w 1978 roku. Do dziś stanowi jego ozdobę.

Dodajmy, wkrótce w Parku Etnograficznym stanie kolejny zabytkowy budynek z Suchedniowa, tak zwany "Kałamarzyk", który niedawno Muzeum Wsi Kieleckiej odkupiło od prywatnego właściciela. Już został rozebrany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie