Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice zza muru Zakładu Karnego w Pińczowie. To nie tylko mury, ale także aktywne działania

oprac. ach
Zakład Karny Pińcżów
Zakład Karny w Pińczowie to nie tylko wysokie mury i wieżyczki strażnicze, ale również wiele potrzebnych inicjatyw.

Wysokie mury, wieżyczki strażnicze, siatki ostrzowe i kamery. Tak mniej więcej wygląda z zewnątrz Zakład Karny w Pińczowie. Wewnątrz jednostki tętni natomiast życie niewidoczne na pierwszy rzut oka. W zakładzie zatrudnionych jest aż 214 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którzy sprawują nadzór nad 760 osadzonymi.

- Jako formacja mundurowa pełnimy istotną rolę w działaniach podejmowanych na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Chronimy społeczeństwo przed sprawcami przestępstw osadzonymi w tutejszej jednostce, nie tylko izolując ich od społeczeństwa, ale przygotowując do poprawnego w nim funkcjonowania, bez wchodzenia w konflikt z prawem, powstrzymywania się od powrotu do przestępstwa, prowadząc oddziaływania resocjalizacyjne i readaptacyjne - informuje porucznik Krzysztof Władny, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Pińczowie.

Otwarci na świat
Funkcjonariusze dokładają wszelkich starań, aby realizować ustawowe zadania. Jest się czym poszczycić, bo obecnie jednostka realizuje coraz więcej ciekawych inicjatyw i staje się jeszcze bardziej otwarta na środowisko zewnętrzne. Współpracuje z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami i instytucjami zewnętrznymi, skupiającymi w swoich strukturach ekspertów z różnych dziedzin na przykład w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie czy uzależnień od alkoholu i narkotyków. Pomaga to zwiększyć skuteczność prowadzonych w jednostce programów resocjalizacji. Przykładem takiej współpracy jest między innymi współdziałanie ze stowarzyszeniem grupy AA „Arkona”.

Członkowie stowarzyszenia pomagają osadzonym w wyjściu z nałogu podczas mitingów organizowanych na terenie więzienia. Część osadzonych uczestniczy również w ramach zajęć terapeutycznych w spotkaniach tej grupy odbywających się poza zakładem karnym. Ponadto w ramach zajęć kulturalno-oświatowych osadzeni biorą udział w różnego rodzaju akcjach organizowanych na terenie Pińczowa. Skazani kierowani są do akcji ekologicznych takich jak „Sprzątanie świata” czy „Dzień ziemi”, opiekują się zabytkami (na przykład synagogą pińczowską) oraz miejscami pamięci wykonując tam głównie prace porządkowe.

Kursy zawodowe
Od wielu lat w zakładzie w ramach projektów unijnych realizowane są przez firmy zewnętrzne kursy przyuczające skazanych do zawodów, na które występuje największe zapotrzebowanie na rynku pracy. W bieżącym roku w ramach projektu systemowego POWER zrealizowanych zostanie 8 kursów zawodowych: kurs opiekuna osoby starszej i niepełnosprawnej, technologa robót wykończeniowych w budownictwie, brukarza, montera stolarki okiennej czy kucharza małej gastronomii.
Kursy mają przygotować więźniów do ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności. Ponadto po zakończonym kursie skazani wyposażeni w konkretne kompetencje zawodowe kierowani są do pracy zarówno wewnątrz zakładu jak i na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz kontrahentów zewnętrznych.

Praca dla więźniów
Korzyści płynące z ogłoszonego w zeszłym roku programu „Praca dla więźniów” zaczęli zauważać szczególnie właściciele firm, którzy szukając pracowników coraz chętniej „sięgają” po skazanych. Obecnie zakład kieruje osadzonych do pięciu różnych firm na terenie trzech powiatów: pińczowskiego, buskiego i jędrzejowskiego.

Oprócz przedsiębiorców prywatnych więźniowie świadczą również prace na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w Pińczowie: urzędu miasta, starostwa, placówek oświatowych, ośrodków sportu i rekreacji, placówek służby zdrowia, muzeum regionalnego. Wykonują tam przede wszystkim prace porządkowe i remontowe. Odśnieżają, zamiatają chodniki i ulice, koszą trawy, szpachlują i malują ściany, układają płytki czy kostkę brukową. W przypadku Domu Pomocy Społecznej w Pińczowie osadzeni pracują jako opiekunowie osób starszych, pomagając personelowi ośrodka w podstawowych czynnościach.

Z 760 osadzonych przebywających w zakładzie karnym 461 osadzonych skierowano do zatrudnienia. Co dzień poza mury więzienia wychodzi do pracy prawie 100 osadzonych. Ponadto w bieżącym roku został złożony wniosek o sfinansowanie budowy hali produkcyjnej przy Zakładzie Karnym w Pińczowie, co pozwoli na zwiększenie zatrudnienia o dodatkowych skazanych. Została także podpisana umowa pomiędzy Funduszem Aktywizacji Zawodowej Skazanych a dyrektorem zakładu karnego.

Służba więzienna od wewnątrz
- Rośnie także zainteresowanie społeczeństwa tym jak wygląda nasza służba i co tak na prawdę dzieje się poza murami zakładu karnego. Coraz częściej gościmy więc grupy młodzieży głównie ze szkół ponadgimnazjalnych na zajęciach edukacyjno-prewencyjnych, klasy mundurowe chcące poznawać specyfikę naszego zawodu, czy koła naukowe działające przy uczelniach wyższych zgłębiające wiedzę na temat funkcjonowania więzień, realizowanych w jednostce programów readaptacji, sposobów prowadzenia oddziaływań. Podczas takich wizyt przedstawiamy inny niż znany wyłącznie z filmów, prawdziwy obraz funkcjonowania Służby Więziennej, a także mówimy o konsekwencjach jakie ponosi się wchodząc w konflikt z prawem - mówi porucznik Krzysztof Władny, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Pińczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie