Tak będzie wyglądało lotnisko w Obicach! (zdjęcia)

  Tak będzie wyglądało lotnisko w Obicach! (zdjęcia)

  /JaS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zwycięski projekt

  Zwycięski projekt ©A. Piekarski

  W poniedziałek rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną. Projekt zakłada budowę lotniska etapami. W tym roku mają ruszyć prace przy wyrównywaniu terenu pod port lotniczy.
  Zwycięski projekt

  Zwycięski projekt ©A. Piekarski


  Spośród pięciu prac, które zostały zgłoszone na konkurs zdecydowanie zwyciężyła oferta złożona przez konsorcjum firm - Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych "Polconsult" i Autorską Pracownię Architektury "Kuryłowicz".

  Przestawiona koncepcja zakłada budowę lotniska etapami. - Lotnisko finansowano wychodzi na zero, jak obsługuje 300 tysięcy pasażerów rocznie. Wiadomo, że przyrost pasażerów następuje w perspektywie lat.
  Wyszliśmy więc z założenia, że lepiej wystartować z niższego pułapu. Zrealizować te obiekty, które są konieczne do obsługi, następnie możliwa będzie dalsza rozbudowa lotniska, łącznie z terminalem mogącym obsłużyć półtora miliona pasażerów rocznie - wyjaśniał Ryszard Zaręba, prezes zarządu spółki "Polconsult".
  - Początkowo obsługa pasażerów odbywałaby się na parterze i pierwszym piętrze w budynku administracyjnym, zlokalizowanym przy wieży kontroli lotów. Tak byłoby w etapie pierwszym, gdzie port obsługiwałby od 300 do 500 tysięcy pasażerów rocznie. W drugim etapie założyliśmy budowę dużego terminala - mówił Jacek Syropolski z APA Kuryłowicz. - Na starcie jest najtrudniej, nasza koncepcja, która zakłada budowę etapami, pozwoli inwestorowi zaoszczędzić pieniądze - dodaje.

  - W naszym interesie jest, by jak najszybciej rozpocząć realizację tego projektu. Jesienią tego roku, najpóźniej wiosną przyszłego chcemy rozpocząć makroniwelację, czyli wyrównywanie terenu w miejscu, gdzie ma być lotnisko - mówił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

  - To będą bodaj największe prace ziemne prowadzone w Polsce - dodał Mieczysław Pastuszko, dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta w kieleckim magistracie. Szacuje się, że do "przeorania" będzie od ośmiu do dziesięciu milionów metrów sześciennych ziemi. Część wydobytego kruszywa zostanie sprzedana, co pomniejszy koszty inwestycji.

  Prezydent Wojciech Lubawski na konferencji prasowej mówił, że trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy gotowi byliby partycypować w kosztach budowy Regionalnego Portu Lotniczego Kielce. Nie zdradził jednak szczegółów. Szacuje się, że budowa lotniska kosztować będzie kilkaset milionów złotych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (34)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (34) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018