Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak minął rok 2004

Agnieszka WYKROTA-PRZYSIWEK, Zbigniew TYCZYŃSKI
"styczeń" - Po raz dwunasty w Ostrowcu zagrała WOŚP, hitem był samochód strażacki, przekazany przez OSP z Ćmielowa.
"styczeń" - Po raz dwunasty w Ostrowcu zagrała WOŚP, hitem był samochód strażacki, przekazany przez OSP z Ćmielowa. Echo Dnia
"luty" - Na spotkanie z młodzieżą przyjechał attache amerykańskiej ambasady John Amstrong.
"luty" - Na spotkanie z młodzieżą przyjechał attache amerykańskiej ambasady John Amstrong. Echo Dnia

"luty" - Na spotkanie z młodzieżą przyjechał attache amerykańskiej ambasady John Amstrong.
(fot. Echo Dnia)

Wzorem lat poprzednich, tradycyjnie już pokusiliśmy się o krótkie podsumowanie minionego roku. Wybraliśmy najważniejsze wydarzenia na terenie powiatu ostrowieckiego.

"marzec" - Przedsiębiorcy z "Samorządności i Przedsiębiorczości" protestowali przeciwko planom budowy centrum handlowo-usługowego
"marzec" - Przedsiębiorcy z "Samorządności i Przedsiębiorczości" protestowali przeciwko planom budowy centrum handlowo-usługowego w okolicach Rawszczyzny. Echo Dnia

"marzec" - Przedsiębiorcy z "Samorządności i Przedsiębiorczości" protestowali przeciwko planom budowy centrum handlowo-usługowego w okolicach Rawszczyzny.
(fot. Echo Dnia)

Styczeń

Doroczne nagrody prezydenta miasta otrzymali: Mirosław Zgadzajski, Henryk Szymczyk, Jan Jurasz i Adam Lendor. W Ogólnopolskim Rankingu Edukacyjnym Szkół Średnich, siódme miejsce w województwie zajęło I LO im. Stanisława Staszica w Ostrowcu. Pojawiły się informacje, iż Cukrownia "Częstocice" nie zostanie zamknięta, w przeciwieństwie do oddziału Urzędu Celnego. Prawie 200 największych zakładów pracy z terenu powiatu wzięło udział w ankietach Powiatowego Urzędu Pracy, określających plany zatrudnienia i pozyskanie nowych ofert pracy. Nie doszło do skutku referendum w sprawie odwołania prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jana Szostaka, według komisarza wyborczego do wymaganej liczby podpisów zabrakło 45 głosów. Komitet Wyborczy odwołał się od tej decyzji.

Luty

Rozstrzygnięto przetarg na budowę na terenie wokół Rawszczyzny centrum handlowo-wypoczynkowego. Wygrała go gdyńska firma "Skyline", reprezentująca w Polsce interesy amerykańskiej "Polimeni", za nabyte nieruchomości zaoferowała gminie ponad 5 milionów złotych. Po ponad dwudziestu latach kierowania ostrowieckim Państwowym Ogniskiem Plastycznym ze stanowiska dyrektora placówki zrezygnował Kazimierz Bąk, zastąpił go Tomasz Kandyba.

Prokuratura Rejonowa postawiła zarzuty Zbigniewowi A., członkowi Komitetu Obywatelskiego organizującego referendum w sprawie odwołania Jana Szostaka z funkcji prezydenta. Zbigniew A. odmówił wydania list z podpisami ponad 1500 osób popierających referendum, odzyskano je podczas policyjnego przeszukania. Na spotkanie z młodzieżą przyjechał attache amerykańskiej ambasady John Amstrong. Na izolatorach na słupie wysokiego napięcia w Denkowie odkryto spalone ludzkie zwłoki, młody mężczyzna prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Marzec

Ostrowiec odwiedził komendant wojewódzki policji mł. insp. Arkadiusz Pawełczyk, który na spotkaniu z policjantami i samorządowcami mówił o narastającym wśród młodych ludzi problemie narkomanii. W obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru wziął udział światowej sławy kompozytor i dramatopisarz Bogusław Schaeffer.

Na wniosek ostrowieckiego sądu, Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu przejął rozpatrzenie sprawy o próbę złożenia przez prezydenta miasta Jana Szostaka propozycji korupcyjnej byłemu prezesowi Zakładów Ostrowieckich Huty "Ostrowiec", Tomaszowi Ćwierzowi, w zamian za pomoc w wygraniu przetargu na zakup majątku upadłej Huty "Ostrowiec". Przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu "Samorządność i Przedsiębiorczość" protestowali przeciwko planom budowy kompleksu handlowo-rozrywkowego na terenie Rawszczyzny. Ostrowiecka straż pożarna otrzymała dwa nowe pojazdy. 19-letnia ostrowczanka Karolina Jankowska otrzymała Grand Prix i "Kryształowy Prysznic" Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję "Łaźnia 2004". Przy naszej pomocy policja zatrzymała grupę dwunastu mężczyzn w wieku 15-50 lat, podejrzewanych o kradzież złomu.

Kwiecień

Zakład Usług Miejskich i Zakład Usług Oświatowych zostały połączone w jedną placówkę. Ponad 3 mln zł otrzymało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na pomoc dla niepełnosprawnych. Ponad pięciuset piratów drogowych sfotografował w ciągu tygodnia fotoradar, ustawiony na ulicach Ostrowca. Ponad 600 chętnych do oddania krwi zgłosiło się do rejestru banku szpiku kostnego Fundacji Przeciw Leukemii na terenie województwa świętokrzyskiego, zakwalifikowano 220 osób. Ostrowiecki szpital przejął całodobową opiekę zdrowotną nad mieszkańcami powiatu. Miejska Energetyka Cieplna zwolniła 20 osób. Materiały wybuchowe, zapalniki, amunicję myśliwską i broń znaleźli policjanci w gospodarstwie w gminie Kunów.

Maj

Mieszkańcy szampanem i fajerwerkami, a uczniowie i młodzież "Paradą europejską" uczcili wejście Polski do Unii Europejskiej.

Podczas VI Zawodów Pucharu Polski Strong Man 2004 na Rynku najlepszy okazał się Mariusz Pudzianowski. Oblężenie przeżywały Urząd Skarbowy, USC i MOPS, za sprawą zmiany przepisów o pomocy społecznej. W Bałtowie odbywały się Dni Ziemi z giełdą minerałów. W BWA przygotowano wystawę twórczości Witolda Gombrowicza. Ponad 1,7 tysiąca maturzystów pisało egzamin dojrzałości. Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił decyzję komisarza wyborczego o odrzuceniu wniosku Komitetu Obywatelskiego w sprawie przeprowadzenia referendum o odwołanie prezydenta Ostrowca Jana Szostaka. Dni Ostrowca, studenckie juwenalia i XX-lecie istnienia Miejskiego Centrum Kultury zostały zorganizowane w ramach wspólnych, trzydniowych obchodów w Ostrowcu. 35 młodych osób oddało łącznie ponad 15 litrów krwi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krwiodawcy. Firma "Dromech", producent cystern do przewozu paliw, zdobyła główną nagrodę - "Lampę" podczas Targów Paliw Płynnych w Warszawie. Irena Jarocka koncertowała podczas obchodów Dni Ćmielowa. W Schronisku św. Brata Alberta w Skoszynie Galina Guź z Taszkientu odebrała dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce na stałe.

Czerwiec

Tysiąc stu uczniów drugich klas liceów pisało próbny egzamin maturalny według nowych zasad. Władze wojewódzkie, gmin i radni wzięli udział w sesji na temat bezrobocia w Cukrowni "Częstocice". Uroczyście otwarto największą w kraju pływalnię Rawszczyzna z widownią na 1,5 tysiąca miejsc, podczas eliminacji pływackich do olimpiady ćwiczyła na niej Otylia Jędrzejczak.

Z wizytą do Ostrowca przyjechał mer Białej Cerkwi na Ukrainie, Wiktor Osaulenko. Zarząd Huty "Celsa Ostrowiec" ogłosił "Program Dobrowolnych Odejść", dla rezygnujących z pracy w hucie oferowano odprawę i rekompensatę, planowano ograniczyć zatrudnienie o 250 osób. W wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężyła Platforma Obywatelska. Bezrobocie w powiecie osiągnęło 28,2 proc., w rejestrach PUP figurowało 13 tysięcy osób bez pracy.

Lipiec

Rekordowa liczba, pięć tysięcy pacjentów z całego powiatu głosowało na najlepszego lekarza, pielęgniarkę i położną w trzeciej edycji konkursu. Środowisko medyczne zbulwersowała informacja, iż dyrektor szpitala Józef Grabowski nie chciał zatrudnić dr Małgorzaty Zdybniowskiej na stanowisko ordynatora Oddziału II Wewnętrznego, pomimo wygrania przez nią konkursu. Sprawa znalazła swój epilog w sądzie. Pieniądze na pomoc dla mieszkańców Ostrowca narodowości romskiej przyznało gminie MSWiA. Po raz pierwszy nabór uczniów do szkół średnich przeprowadzono przy pomocy programu komputerowego, z ponad 1,8 tysiąca absolwentów gimnazjów aż 1,1 tysiąca wybrało licea ogólnokształcące.

70 krzyży z brązu ukradli, a 18 z piaskowca zdewastowali nieznani sprawcy na cmentarzu wojennym z I i II wojny światowej w Ostrowcu. Sąd Okręgowy w Kielcach oddalił pozew "Stalexportu" w sprawie ustanowienia zastawu na trzech spółkach gminnych, MPK, OTBS i MWiK. Ich majątkiem gmina poręczyła transakcję sprzedaży akcji Huty "Ostrowiec" SA. Zespół kilkunastu piecyków z czasów wytopu żelaza w dymarkach odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Bodzechowie. Kilkaset dzieci pracowników Celsa Huta Ostrowiec i z najbiedniejszych ostrowieckich rodzin wypoczywało w Darłówku i w Pieninach w ramach 15 akcji "Lato z Solidarnością". Nasza redakcja patronowała akcji i była jednym z fundatorów nagród.

Sierpień

Policja zatrzymała pracownika Urzędu Miasta po informacji o przyjmowaniu przez niego łapówek. W Bałtowie otwarto pierwszy w Polsce Park Jurajski, na Źródlanej Wyspie stanęło 30 naturalnej wielkości makiet dinozaurów. Po raz czternasty rozegrano Turniej Piłkarski "Ogrody 2004", uczestniczyło w nim 800 mieszkańców Ostrowca. Średniowieczne cmentarzysko odkryli archeolodzy w Stryczowicach w gminie Waśniów. Neolityczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach uruchomiły stronę internetową. Zakończono budowę oczyszczalni ścieków w Waśniowie, powstały również dwa kilometry kanalizacji ściekowej na terenie gminy. Zakończył się remont komisariatu policji w Kunowie, zyskał on podjazd dla niepełnosprawnych i pokój wyciszeń. Przed hutą ustawiały się wielokilometrowe kolejki ze złomem, wśród oczekujących dochodziło do bójek. W gminach odbywały się tradycyjne dożynki, obchody powiatowe zorganizowano w Bałtowie.

Wrzesień

Na zakończenie wakacji Miss Powiatu Ostrowieckiego została Edyta Rusiecka. Pierwsze we wrześniu wydanie "Echa" przyniosło sensacyjne informacje o staranowaniu szlabanu w bramie wjazdowej na teren Starej Huty przez zdesperowanych byłych pracowników jednej z upadłych spółek. Po pokonaniu szlabanu, "volkswagen transporter" zaparkował na terenie walcowni, a siedzący w nim mężczyźni zagrozili, że podpalą zakład. Po negocjacjach z policją otworzyli drzwi samochodu. Wewnątrz nie było zapowiadanych kanistrów z benzyną, a cała piątka niedoszłych zamachowców trafiła do aresztu.

W pierwszym dniu nauki dokonano uroczystego otwarcia nowej szkoły w Mominie, na której oddanie do użytku mieszkańcy czekali od początku lat 90. W tym samym dniu w Urzędzie Miasta wprowadzono dla mieszkańców miasta przepustki. Od 1 września bez ograniczeń można wejść jedynie do Biura Obsługi Interesanta. W konkursie Mokrej Miss zorganizowanym na nowo otwartym basenie na Rawszczyźnie zwyciężyła Milena Klepacz z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Otwarto Centrum Kształcenia Ustawicznego, na którego czele stanęła była szefowa ostrowieckiej oświaty Wiesława Maj, a pracę znaleźli między innymi radni miejscy i powiatowi.

Pięć hektarów lasu spłonęło na Gutwinie. O skali zagrożenia świadczy fakt, że o pożarze informowały przelatujące nad Ostrowcem kursowe samoloty pasażerskie.

Przed sądem w Kielcach stanął były prezes oraz dyrektor ekonomiczny Huty "Ostrowiec". W oparciu o 20 tomów akt zostali oskarżeni o podpisanie niekorzystnych dla zakładów umów, które naraziły hutę na ogromne straty finansowe.

Podczas zarobkowego wyjazdu do Hiszpanii zmarł na polu winogron 35-letni mieszkaniec Ostrowca. Mimo iż wyjazd był legalny, większość jego uczestników narzekała na fatalne warunki pobytu, ciężką pracę oraz nieludzkie traktowanie ze strony hiszpańskich plantatorów.

Ostrowiecka policja zatrzymała na terenie miasta kilkuosobową grupę złodziei ze Starachowic, która na terenie trzech powiatów: skarżyskiego, starachowickiewgo i ostrowieckiego dokonała około 40 przestępstw samochodowych.

Październik

Na oczach mieszkańców Dołów Biskupich złodzieje rozkradali zabytkową fabrykę tektury, którą uruchomił ojciec światowej sławy pisarza Witolda Gombrowicza.

Czterystu uczniów i nauczycieli III LO im. W. Broniewskiego trzeba było ewakuować, po tym jak nieznany sprawca zatelefonował do szkoły i oświadczył, że w budynku znajduje się bomba.

Ostrowiec podjął współpracę z Uzbekistanem. Planowana jest wymiana gospodarcza, przyjacielskie stosunki w uzbeckim miastem Bekabat oraz otwarcie polskiego domu w Taszkencie.

Listopad

Po wizycie wiceministra Ryszarda Niklińskiego na Krzemionkach wróciła sprawa zgłoszenia obiektu do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Odwołano prezesa Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Janusza Gawrona zastąpił Zdzisław Foremniak. Dobrowolnej karze dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, grzywny oraz zwrotu przyjętych "korzyści" poddał się pracownik Urzędu Miasta oskarżony o przyjmowanie łapówek od jednej z firm.

Przy podsumowaniu sezonu turystycznego okazało się, że Bałtów odwiedziło w 2004 roku 130 tysięcy gości. Rekord zanotowały także Krzemionki. Podziemna trasę zwiedziło 40 tysięcy turystów.

Najstarsza mieszkanka miasta Stanisława Miszczak weszła w drugie stulecie życia. Jubilatka, jak przyznała, czyta książki oraz chodzi na spacery. Narzeka jedynie na kłopoty ze słuchem i... pamięcią.

Nieoczekiwany atak zimy na kilka godzin sparaliżował ruch na terenie miasta oraz spowodował utrudnienia na drodze z Ostrowca do Kielc. Odśnieżanie bocznych dróg na terenie podgórskiej gminy Waśniów trwało kilka kolejnych dni. Nie było natomiast zapowiadanych przez media wichur.

Krzysztof Gajewski ze Świrny odkrył na swoim polu dymarki z czasów rzymskich. Na tej niezwykłej działce znajdują się ponadto megalityczny grobowiec sprzed 5 tysięcy lat oraz dwór obronny właścicieli Ostrowca z XVII wieku.

W trakcie konferencji poświęconej produkcji paliwa do samochodów z folii i plastyku zapowiedziano, że w Ostrowcu z inicjatywy Wojciecha Wiśniewskiego powstanie pierwszy w Polsce kompletny zakład utylizacji tych uciążliwych odpadów.

Na kilku mężczyzn nielegalnie pozyskujących złom na terenie nieczynnej stołówki w Dołach Opacich runął dach. Jeden zginął na miejscu, drugi w stanie ciężkim trafił do szpitala.

Grudzień

Ostrowiecka policja zatrzymała 50 młodych ludzi uzbrojonych w kije baseballowe i metalowe rurki. Wszyscy zmierzali na umówione miejsce... bójki, która miała być rozliczeniem za narkotyki i odwetem za pobicie, jakiego wcześniej miała dopuścić się jedna z grup.

Wychowanek KSZO, były reprezentant młodzieżowy kraju, aktualnie piłkarz I ligowego Widzewa Łódź, prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym potrącił na przejściu dla pieszych 32-letniego mężczyznę.

Sąd Najwyższy oddalił wniosek członka Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" o unieważnienie aktu kupna mieszkań zakładowych ostrowieckiej huty przez powołaną do życia na początku lat 90. spółdzielnię. Odetchnęło blisko 2,5 tysiąca rodzin, które wykupiły mieszkania na własność.

Nieznani sprawcy zdemolowali na cmentarzu komunalnym blisko pół setki krzyży. Na miejscu zdarzenia znaleziono ślady satanistycznych praktyk. Na ścianach nieczynnego szpitala przy ul. Focha, na murze Starego Zakładu oraz bloku przy ul. Staszica pojawiły się napisy sugerujące powrót Hutniczej Organizacji Satanistyczno-Terrorystycznej, która cztery lata temu dopuszczała się profanacji miejsc kultu religijnego oraz pamięci narodowej, a także napadów na nieletnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie