MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak się zmienia nasze życie seksualne. Poznaj raport

Iwona Rojek
archiwum
Z najnowszych badań profesora Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzonych z okazji 40 lecia wydania książki „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej wynika, że nasz seksualizm ciągle się zmienia i coraz bardziej komplikuje.

Tolerancja na zdradę
Z jednej strony wiele pań kończy współżycie z małżonkiem już po 50 roku życia, uważają, że spełniły swój obowiązek, z drugiej coraz więcej kobiet wykazuje tolerancję i akceptuje to, że ich partner jest zarówno heteroseksualny jak i homoseksualny. Gdy po dwudziestu latach kobieta dowiaduje się, że mąż bywa gejem, to nie chce od razu niszczyć swojego związku, próbuje przymykać na to oczy, dla dobra dzieci i opinii społecznej. Takie zachowanie może wynikać również z tego, że coraz więcej osób jest zadowolonych z faktu, że mają jakiekolwiek życie seksualne.

Rośnie również nasza akceptacja zdrady. W 2013 roku aż 85 procent Polaków uważało, że zdrada zawsze jest zła i niczym nie usprawiedliwiona, obecnie 12 procent Polaków byłoby skorych do wybaczenia niewierności, a 9 procent toleruje prowadzenie równoległego związku. Z przeprowadzonych badań wynika, że jako społeczeństwo doganiamy zachód, jeśli chodzi o akceptowanie okazyjnego seksu, bez poważniejszych konsekwencji dla małżeństwa. Jesteśmy też w stanie znieść ciągnięcie przez współmałżonka równoległego romansu, albo długotrwałej relacji z innym, niż małżonek partnerem.

Kielczanka Mariola opowiada, że jej mąż zgadza się na to, żeby pięć dni mieszkała z nim, a trzy z innym mężczyzną, którego też kocha. - To dobrze, że mój małżonek godzi się na taki układ, bo nie umiałabym między nimi dokonać wyboru - przyznaje. Profesor Izdebski przyznaje, że w jego gabinecie nieraz rozgrywają się wielkie dramaty, bo pacjent deklaruje, że tak samo kocha dwie osoby i nie wie co robić.

Udają zadowolenie
Niewiele zmieniło się jeśli chodzi o satysfakcję z seksu. - Mimo tego, że deklarujemy zadowolenie z naszego życia seksualnego to aż 44 procent kobiet i 29 procent mężczyzn są przekonani, że kobiety dla dobra małżeństwa tylko udają orgazm. Badania pokazały, że obecnie coraz częściej szukamy partnerów w sieci i znajdujemy ich, zarówno dla krótkich spotkań jak i długotrwałego związku.
Kielecki seksuolog Jan Latała uważa, że wynika to z chęci zaoszczędzenia czasu, jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu umawiać się na randki. – Wolimy zaprezentować się w sieci, niż przeznaczać czas na zgłębianie swojej osobowości w realu – podkreśla.

Co ciekawe chcemy poznać drugiego człowieka dla różnych celów. Z badań profesora Izdebskiego wynika, że od internetowych znajomości 34 procent mężczyzn oczekuje seksu, a tylko 3 procent kobiet liczy na współżycie, przelotna znajomość interesowałaby 23 procent panów i 16 procent pań, przyjaźni spodziewa się 41 procent mężczyzn i 56 procent kobiet.

Prawdziwa miłość
Wielu osobom najbardziej jednak chodzi o odszukanie praw-dziwej miłości i udaje się ją znaleźć 69 procentom Polaków. Kobiety spotykają wielką miłość o wiele częściej od mężczyzn, może dlatego, że są bardziej emocjonalne i uczuciowe. 78 procent badanych podkreśla, że gdyby mieli jeszcze raz wybierać partnerów wybraliby tych samych, choć mężczyźni częściej narzekają na swoje żony w gronie kolegów, niż odwrotnie. Z kolei 26 procent panów już nie jest ze swoją wielką miłością, 25 procent kobiet też się z nią rozstało. W naszym kraju rośnie liczba związków nieformalnych. 11 procent takich osób mieszka ze sobą, a 8 procent w oddzielnych mieszkaniach - pisze w raporcie profesor Izdebski. Współcześni obywatele coraz rzadziej uważają, że celem seksu jest posiadanie dzieci. Tak myśli tylko 20 procent.

Coraz więcej singli
Raport pokazał, że w Polsce tak jak na całym świecie wzrasta liczba singli i singielek. - Ale większość z nich wcale nie rezygnuje z seksu - wynika z badań profesora Zbigniewa Izdebskiego. -I wcale nie przejmują się tym czy ten seks im wychodzi czy nie, bo partnerzy nie są na stałe, za jakiś czas można poznać innych, lepszych. Swoją samotność niektórzy motywują tym, że dużo pracują, muszą zarabiać pieniądze i nie mają czasu na związki i seks, pozostali twierdzą, że nie spotkali odpowiedniej osoby.

Utrzymywanie dziewictwa do ślubu w opinii 49 procent mężczyzn i 46 procent kobiet jest już przestarzałe. Zaskakujące wydaje się też to, że już po 50 roku życia dla 42 procent pań seks nie ma żadnego znaczenia w ich życiu, a tylko 15 procent mężczyzn uważa podobnie. Obie płcie po 50 są mało kreatywne w seksie .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie