Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak w Oblęgorku mieszkał Henryk Sienkiewicz. Ależ niepowtarzalne wnętrza! Zobaczcie wyjątkowy film i archiwalne zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 12 lat
Ekskluzywny gabinet, wspaniały salon, unikalne obrazy i rękopisy, jakich nie ma nigdzie na świecie. Wybraliśmy się z kamerą do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, w gminie Strawczyn, w powiecie kieleckim. Zobaczcie na filmie, jak obecnie prezentuje się to miejsce. Mamy też wyjątkowe, archiwalne zdjęcia pokazujące jak pałacyk zmieniał się przez lata. Zobaczcie.

Tak w Oblęgorku mieszkał Henryk Sienkiewicz. Ależ niepowtarzalne wnętrza

Po Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oprowadził nas jego kierownik, Łukasz Wojtczak. Trzeba przyznać, że ogromne wrażenie robi wielki salon pisarza, czyli miejsce w którym pracował.

- Co prawda, kiedy Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka w 1902 roku to większość jego najbardziej znanych powieści już była napisana, ale to nie znaczy, że w Oblęgorku nic cennego nie powstało. Między innymi przy biurku obok którego się teraz znajdujemy Sienkiewicz pisał fragmenty "W pustyni i w puszczy", tu powstało również bardzo dużo listów, które codziennie wysyłał do swoich przyjaciół i znajomych - mówi Łukasz Wojtczak.

W gabinecie Henryka Sienkiewicza znajduje się wiele jego oryginalnych książek oraz dzieł jego ulubionych artystów, są jego przybory do pisania, niepowtarzalne obrazy oraz wyjątkowe zdjęcia z jego licznych podróży.

Zobacz w galerii zdjęć, jak zmieniał się słynny Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum w Oblęgorku ma już 65 lat. Tak zmieniał się słynny pałacyk Henryka Sienkiewicza

Oblęgorek jest niewielką miejscowością usytuowaną około 18 kilometrów na północny zachód od Kielc, w gminie Strawczyn. Pierwszy raz, choć incognito, Sienkiewicz zwiedził dworek w roku 1901. Nie oznaczało to wspaniałego okresu w życiu Sienkiewicza. Remonty trwały i ciągle się przedłużały (między innymi z powodu rozpowszechniającej się w domu wilgoci, która pociągała za sobą pojawienie się pleśni). Różnego rodzaju prace budowlane były prowadzone jeszcze długo po przejęciu pałacyku. Dodatkowo pochłaniały one niemało środków finansowych. Dodatkowym problemem okazało się, obciążenie dworku licznymi długami, które musiano spłacić. Choć Sienkiewicz miał nadzieję na stałe związanie się z Oblęgorkiem to jednak mieszkanie w nim, szczególnie w okresie zimy oraz roztopów było praktycznie niemożliwe. Dla jego potrzeb wprowadzono kilka innowacyjnych rozwiązań (na przykład wybudowano most nad rzeką Bobrzą), to jednak utrudnienia komunikacyjne były znaczące. Szczególnie, że tereny te były dotykane przez różne niesprzyjające zjawiska atmosferyczne, które pociągały za sobą podtopienia, a nawet powodzie. Przenosił się wówczas do Warszawy, a Oblęgorek stanowił letnią rezydencję pisarza, w której bywał regularnie, praktycznie co roku. Jednak po rewolucji 1905 roku zdecydowanie wzrosła skala przestępstw i napadów rabunkowych, także na dwory stąd też ograniczono przyjazdy na wieś. Co ciekawe wtedy, kiedy nie mieszkał w nim Sienkiewicz, Oblęgorek był dostępny dla zainteresowanych zwiedzających.

Zobacz w galerii zdjęć, jak zmieniał się słynny Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Kiedy w pałacyku przebywał Sienkiewicz, do jego posiadłości zjeżdżali liczni goście. Mimo to pisarz dość szybko poczuł się „wypalony” i zmęczony brakiem znajomych. Oblęgorek był jednak na tyle mały, że nie mógł pomieścić wszystkich przedmiotów i dzieł sztuki. Sienkiewicz przywykł do intensywnego życia, a tego na wsi wyraźnie brakowało. Mimo to z czuł się związany z nową własnością, przypominającą mu zapewne jego rodzinny dom. Cenił ziemię kielecką za powietrze „prawie jak górskie” oraz piękne i malownicze położenie. W 1914 roku, pisarz został zmuszony do zaprzestania odwiedzin dworku. Było to spowodowane ucieczką przed pierwszą wojną światową. Przeniósł się do Szwajcarii, gdzie zmarł w listopadzie 1916 roku.

Powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

W roku 1957 dworek przeszedł na rzecz państwa i utworzono w nim muzeum. Z całej Polski od instytucji i placówek naukowych oraz od osób prywatnych napływały dary dla muzeum oraz pieniądze, dzięki którym można było zakupić obrazy i inne przedmioty, którymi kiedyś wyposażony był pałac.

Ostatecznie otwarcia muzeum dokonano 26 października 1958 roku. Obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Zobacz w galerii zdjęć, jak zmieniał się słynny Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Tak w Oblęgorku mieszkał Henryk Sienkiewicz. Ależ niepowtarzalne wnętrza! Zobaczcie wyjątkowy film i archiwalne zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie