Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak w skarżyskim Muzeum Orła Białego obchodzono Rok Wisławy Szymborskiej. Zobacz zdjęcia z wyjątkowych zajęć z młodzieżą

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Zajęcia dla młodzieży związane z Rokiem Wisławy Szymborskiej.
Zajęcia dla młodzieży związane z Rokiem Wisławy Szymborskiej. Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
Skarżyska młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach związanych z Rokiem Wisławy Szymborskiej w Muzeum Orła Białego. Senat Rzeczypospolitej przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Datę powiązano z setną rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej.

Rok Wisławy Szymborskiej - zajęcia w skarżyskim muzeum Orła Białego

W poniedziałek 20 marca w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej odbyły się zajęcia związane z 2023 rokiem - Rokiem Wisławy Szymborskiej. Iwona Gralec z Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach przybliża sylwetkę Noblistki oraz jej twórczość. Na koniec młodzież wykonała oryginalne i unikatowe kartki, takie jakie wykonywała Wisława Szymborska. W dwóch modułach uczestnicy młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 3 i Szkoły Podstawowej numer 8 w Skarżysku - Kamiennej.

Rok 2023 - Rokiem Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 jest nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego uobecnienia postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie. W uznaniu zasług, w setną rocznicę urodzin poetki Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej.

Poza polską noblistką patronami roku 2023 są: Mikołaj Kopernik i Jan Matejko. To właśnie o najlepszym polskim malarzu będą kolejne zajęcia dla młodzieży w Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej.

Wisława Szymborska

Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Bibliografia Szymborskiej – wraz z publikacjami listów, wydaniami specjalnymi jej utworów, wyborami wierszy, felietonami oraz innymi tekstami – liczy obecnie kilkadziesiąt pozycji. Za życia poetki ukazało się dwanaście tomów jej poezji. Pośmiertnie, w roku 2012, wydano niedokończony tom „Wystarczy”, a dwa lata późnej „Czarną piosenkę”, która miała być debiutem poetki.

W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie Akademii Szwedzkiej – „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. I dalej: „W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością”.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie