Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda unikatowa delta Nidy z lotu ptaka. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Śródlądowa delta rzeki Nidy z drona. Teren już po zabiegach hydrologicznych i renatruryzacyjnych.
Śródlądowa delta rzeki Nidy z drona. Teren już po zabiegach hydrologicznych i renatruryzacyjnych. Robert Pisarczyk
Robert Pisarczyk z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych wykonał unikatowe zdjęcia z drona, przedstawiające śródlądową deltę rzeki Nidy. Zobacz w galerii zdjęć.

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w imieniu województwa świętokrzyskiego koordynuje projekt Life4Delta, który ma zadanie przywrócić pierwotny charakter śródlądowej delty rzeki Nidy. Jednym z pracowników, zajmujących się projektem Life4Delta jest Robert Pisarczyk. Wykonał on wspaniałe zdjęcia tego obszaru z lotu ptaka.

Zobaczcie w galerii.

Czym jest śródlądowa delta Nidy?

Śródlądowa Delta Nidy, w dużym przybliżeniu, rozciąga się w okolicach miejscowości Motkowice w gminie Imielno, Umianowice w gminie Kije oraz Skowronno w gminie Pińczów.

- Unikatowa w skali kontynentu struktura geomorfologiczna jaką jest śródlądowa delta rzeki Nidy stanowi jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie. To obszar uwarunkowanego geologicznie zapadliska tektonicznego o powierzchni ok. 20 km2, zamkniętego od południa Garbem Pińczowskim. Powstały w ten sposób układ rzeźby terenu od dawna sprzyjał powstawaniu rozlewisk. Układ zlewni Nidy powoduje, że rzeka zbiera dużo wody w Górach Świętokrzyskich, ma spore nachylenie i transportuje dużo osadów. Wpływając na rozległy, płaski i wypełniony piaskami teren zwalnia bieg, jej siłą unoszenia gwałtownie maleje pozostawiając tutaj większość niesionych osadów. Skutkiem tego Nida zachowuje się jak przy ujściu do morza: bardzo szybko nadbudowuje osadami koryto, unosząc je ponad otoczenie i w czasie większych powodzi przerzuca koryto w niżej położone miejsca tworząc rozgałęziony układ cieków, podobny do delt przymorskich, z tą jednak różnicą, że ramiona schodzą się z powrotem przed Garbem Pińczowski. Niestety, w wyniku błędnie przeprowadzonych prac melioracyjnych w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, układ hydrologiczny regionu został poważnie naruszony - czytamy na stronie projektu Life4Delta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wygląda unikatowa delta Nidy z lotu ptaka. Zobacz zdjęcia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie