Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki był rok 2017 w powiecie sandomierskim. Przypominamy, co działo się przez te 12 miesięcy

Anna Kowalska
Styczeń. Katarzyna Dudek (z kwiatami) otrzymała stypendium roczne i nagrodę specjalną ministra sportu za wybitne osiągnięcia.
Styczeń. Katarzyna Dudek (z kwiatami) otrzymała stypendium roczne i nagrodę specjalną ministra sportu za wybitne osiągnięcia.
Wiele się działo w powiecie sandomierskim. Gościliśmy gwiazdy kina i muzyki. Było mnóstwo imprez, otwarto Świat Ojca Mateusza i Galerię Optymizmu. Stoczono batalię o Podziemną Trasę Turystyczną

Styczeń

Hucznie i w szampańskich natrojach setki mieszkańców Sandomierza i gości witały Nowy Rok pod gwiazdami - na Rynku Starego Miasta. Była dyskoteka, fajerwerki i tradycyjny polonez wokół ratusza, prowadzony przez sandomierskich rycerzy i damy dworu.

Trzy barwne kolumny Orszaku Trzech Króli, prowadzone przez królów, rycerzy i damy dworu przemierzyły 6 stycznia ulice Sandomierza. Połączyły się na staromiejskim Rynku, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.

Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oficjalnie zainaugurował działalność w Sandomierzu. Zastąpił on Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Kupcy handlujący na Placu 3 Maja w Sandomierzu przenieśli się na pobliski parking obok postoju taksówek przy ulicy Słowackiego. W przyszłości zostaną przeniesieni do 18 boksów w pawilonie, który zostanie zlokalizowany równolegle do zielonego rynku.

99.551 złotych zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w powiecie sandomierskim. To rekordowy wynik. W powiecie sandomierskim działało pięć sztabów: W Sandomierzu, Kleczanowie, Zawichoście, Samborcu i Dwikozach. Wszystkie zanotowały rekordowe wyniki.

Katarzyna Dudek, pochodząca z Żurawicy w gminie Obrazów mistrzyni świata w fitness sylwetkowym otrzymała roczne stypendium i nagrodę specjalną ministra sportu i turystyki za wybitne osiągnięcia. Stypendium wynosi tysiąc złotych miesięcznie, nagroda - 9 tysięcy złotych.
Luty

Luty. Katarzyna Góras (z lewej) została Człowiekiem Roku 2016 w powiecie sandomierskim. Wyróżnienie odebrała Anna Przybysz.
Luty. Katarzyna Góras (z lewej) została Człowiekiem Roku 2016 w powiecie sandomierskim. Wyróżnienie odebrała Anna Przybysz.

35 śmiałków, w tym sześć pań, z różnych części kraju przepłynęło wpław Wisłę w Sandomierzu. Woda miała półtora stopnia Celsjusza, zaś temperatura powietrza około zera. Była to II Przeprawa Wisły Wpław w Sandomierzu. Po raz pierwszy została zorganizowana w 2016 roku.

Najpopularniejszym sportowcem 2016 roku została Karolina Kołeczek, najlepsza polska lekkoatletka w biegu przez płotki.

Rozebrany został ostatni obskurny barak mieszkalny na sandomierskim osiedlu Kruków. Baraki zostały postawione w 1962 roku. Miały funkcjonować, jako budynki tymczasowe, maksymalnie 10 lat, przetrwały 55. W tym miejscu ma powstać osiedle domów jednorodzinnych.

Katarzyna Góras, młoda, utalentowana wokalistka z Linowa, niedaleko Zawichostu, została Człowiekiem Roku 2016 w powiecie sandomierskim. Była między innymi finalistką popularnego programu „The Voice Of Poland”.

Lekarzem Roku 2016 w powiecie sandomierskim została Małgorzata Błaszkiewicz-Brezdeń, dermatolog, zajmująca się też medycyną estetyczną, współprowadząca rodzinną przychodnię BreMed w Sandomierzu.
Marzec

Marzec. Eksplozja gazu całkowicie zniszczyła dom przy ulicy Zamiejskiej w Sandomierzu. Starsze małżeństwo straciło wszystko.
Marzec. Eksplozja gazu całkowicie zniszczyła dom przy ulicy Zamiejskiej w Sandomierzu. Starsze małżeństwo straciło wszystko.

Kobietą Przedsiębiorczą 2016 została Edyta Fechner, ówczesna menadżer restauracji Pod Ciżemką w Sandomierzu.

Eksplozja gazu zniszczyła jednorodzinny dom przy ulicy Zamiejskiej w Sandomierzu. Zamieszkujące go starsze małżeństwo odniosło tylko lekkie obrażenia, ale w jednej chwili straciło cały dorobek życia.

W Sandomierzu została otwarta Galeria Optymizmu - autorski projekt sandomierzanki Anny Baran. Mieści się w kamienicy na rogu Rynku i ulicy Zamkowej. To nowe miejsce prezentacji sztuli i promocji artystów z naszego regionu. Autorem pierwszej pokazywanej tu wystawy był Patryk Goszczyński, sandomierzanin, artysta fotografik.

W centrum Sandomierza pojawił się kolejny automatyczny defibrylator.

Sandomierzanie przywitali wiosnę barwnym korowodem, konkursami i biegiem z marzannami.

W Sandomierzu rozpoczął się, zwołany przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, III Synod Diecezjalny. Uczestniczący w nim księża, osoby świeckie i siostry zakonne dyskutują o najważniejszych sprawach duszpasterskich i wyzwaniach, jakie obecnie stoją przed Kościołem. Prace synodalne przebiegają pod hasłem „Aby nieść światło Ewangelii”. Synod zakończy się w 2020 roku.

W Dwikozach został otwarty inkubator przetwórczy. Można tu samodzielnie przygotowywać soki i przetwory z owoców i warzyw. Inkubator powstał z inicjatywy Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.
Kwiecień

Kwiecień. W Sandomierzu została otwarta wystawa Świat Ojca Mateusza. Na zdjęciu: Artur Żmijewski ze swoim „sobowtórem”.
Kwiecień. W Sandomierzu została otwarta wystawa Świat Ojca Mateusza. Na zdjęciu: Artur Żmijewski ze swoim „sobowtórem”.

Czy sandomierscy rycerze stracą swoją siedzibę? Burmistrz Marek Bronkowski zapowiedział, że nie przedłuży im obowiązującej do końca roku umowy na korzystanie z zabytkowej Kamienicy Oleśnickich. - Dla chorągwi byłby to dramat - przekonywał kasztelan Karol Bury. Sprawa ciągnęła się kilka miesięcy i wszystko wskazuje na to, że rycerze pozostaną w Kamienicy Oleśnickich. Strony są blisko zawarcia porozumienia.

Gala Ślubna odbyła się w Klimontowie. Zaprezentowało się 30 wystawców z branży weselnej.

Rycerską oprawę miałą inauguracja sezonu turystycznego w Sandomierzu. Start, mimo kapryśnej pogody, był udany - do miasta przyjechało mnóstwo gości.

Majątek Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej został sprzedany przez komornika. Odtąd uczelnia korzysta z wynajmowanych pomieszczeń.

Wyjątkowa wystawa „Świat Ojca Mateusza” została otwarta w Sandomierzu. Znajdują się tu wiernie odtworzone plany serialu - wnętrze kościoła, plebanii, komisariatu policji z celą oraz pałącu biskupa. Są także figury głównych bohaterów serialu. Wstęgę przecięli odtwórcy głównych ról: Artur Żmijewski, Kinga Preis, Piotr Polk i Michał Piela. Aktorzy przyszli na otwarcie wystawy w przerwie w pracy na planie zdjęciowym - również w tym roku w Sandomierzu kilka razy były kręcone nowe odcinki serialu „Ojciec Mateusz”. Wystawa „Świat Ojca Mateusza” znajduje się w kamienicy numer 5 przy Rynku. Można ją zwiedzać codziennie w godzinach 9-18. Jej właściciel - sandomierski przedsiębiorca Artur Wnuk - zapowiedział, że cały czas będzie wzbogacana o nowe rekwizyty.
Maj

Maj. Dorota Kędzierzawska - Reżyser NieZwykły - otrzymała Koronę Sandomierską. Obok burmistrz Marek Bronkowski.
Maj. Dorota Kędzierzawska - Reżyser NieZwykły - otrzymała Koronę Sandomierską. Obok burmistrz Marek Bronkowski.

Koronę Sandomierską otrzymała Dorota Kędzierzawska, bohaterka 14. Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych. Tegoroczna edycja festiwalu oddała również hołd pamięci Mistrza NieZwykłego Andrzeja Wajdy. Współpracującym z nim Aktorom NieZwykłym: Danielowi Olbrychskiemu, Andrzejowi Sewerynowi i Wojciechowi Pszoniakowi przyznano Kamienie Optymizmu. Uhonorowano nim również Danutę Szflarską, aktorkę NieZwykłą, zmarłą 19 lutego tego roku. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych trwał od 28 kwietnia do 3 maja. Wśród jego gości byli także między innymi: aktorzy Marian Dziędziel i Andrzej Grabowski, reżyserzy Katarzyna Adamik, Jan Jakub Kolski i Marcin Koszałka oraz operator Artur Reinhart. Z publicznością spotkali się też przedstawiciele świata nauki, między innymi słynna genetyczka i biochemiczka profesor Magdalena Fikus i wybitny językoznawca profesor Jerzy Bralczyk. Festiwalowi, jak co roku, towarzyszyły liczne koncerty, wystawy i warsztaty.

3,5 tysiąca osób odwiedziło Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu w Dniu Otwartej Furty.

Przymrozki spowodowały ogromne straty w sadach.

Sandomierz przez dwa dni hucznie świętował 80 rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Na dziedzińcu zamkowym odsłonięto tablicę upamiętniającą tę rocznicę.

W swój dziewiczy rejs wypłynął sandomierski dubas. To replika starodawnej łodzi służącej do spławiania zboża. Zbudował ją sandomierzanin Grzegorz Świtalski, pasjonat sandomierszczyzny i tradycji flisackiej.

Zmodernizowany został skatepark znajdujący się w Parku Piszczele w Sandomierzu.

W Sandomierzu odbył się festiwal ulicznego jedzenia - Food Truck Star Tour. Na nadwiślańskim bulwarze stanęło blisko 30 restauracji na kółkach.

Belfrem Roku w powiecie sandomierskim została Renata Czajkowska, nauczyciel matematyki w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach.
Czerwiec

Czerwiec. W Sandomierzu po raz pierwszy odbył się Cross-San, czyli ekstremalny bieg z przeszkodami.
Czerwiec. W Sandomierzu po raz pierwszy odbył się Cross-San, czyli ekstremalny bieg z przeszkodami.

Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu obchodził jubileusz 25-lecia.

Udane były Dni Sandomierza - z ułanami i pod znakiem truskawki. Gwiazdą była Patrycja Markowska.

Około 100 wystawców zaprezentował się w Sandomierzu na Festiwalu „Czas dobrego sera”. Można było skosztować 300 gatunków sera i wiele innych smakołyków.

W Szkole Podstawowej numer 3 w Sandomierzu zostało otwarte Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego.

W Sandomierzu po raz pierwszy odbył się Cross-San - ekstremalny bieg z przeszkodami.
Lipiec

Lipiec. Leszek Teleszyński otrzymał Kryształowe Berło z rąk wójta Klimontowa Marka Goździewskiego - za rolę w „Potopie”.
Lipiec. Leszek Teleszyński otrzymał Kryształowe Berło z rąk wójta Klimontowa Marka Goździewskiego - za rolę w „Potopie”.

W Sandomierzu gościła ekipa „Ojca Mateusza”.

Leszek Teleszyński został uhonorowany Kryształowym Berłem podczas VI Pikniku Rycerskiego w Ossolinie. Aktor został wyróżniony za rolę księcia Bogusława Radziwiłła w „Potopie”.

Finiszuje budowa lądowiska dla helikopterów przy szpitalu w Sandomierzu.

Został podpisany list intencyjny w sprawie powstania Centrum Winiarstwa w Sandomierzu, w przyklasztornych budynkach przy ulicy Staromiejskiej, obok Winnicy świętego Jakuba. To połączenie winoteki, kawiarni i punktu eddukacyjnego dla organizacji wykładów i szkoleń, a także siedziba Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Miasto przejęło Podziemną Trasę Turystyczną w Sandomierzu od Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Stało się to w wyniku egzekucji komorniczej, poprzedzonej długotrwałą batalią sądową.

Trzy dni trwał Dookoła Wody Festival. Sandomierz rozbrzmiewał szantami i pieśniami flisackimi, a na Wiśle można było oglądać łodzie.
Sierpień

Sierpień. Sandomierzanie sprzątali brzegi Wisły. W akcji wzięli udział między innymi przedstawiciele klubu Wisła Sandomierz.
Sierpień. Sandomierzanie sprzątali brzegi Wisły. W akcji wzięli udział między innymi przedstawiciele klubu Wisła Sandomierz.

Umowa podpisana - ponad 300 milionów złotych pochłonie inwestycja związana z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Sandomierza.

Został otwarty nowy dworzec autobusowy w Sandomierzu. Inauguracja odbyła się 9 sierpnia o godzinie... 2.05, kiedy wjechał tam pierwszy autobus relacji Leżajsk-Warszawa.

Sandomierzanie sprzątali brzegi Wisły. W akcji uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Zebrano mnóstwo odpadów.
Wrzesień

Wrzesień. Niezwykły pokaz mody na statku zacumowanym przy sandomierskim bulwarze - tu stroje Katarzyny Piechniak.
Wrzesień. Niezwykły pokaz mody na statku zacumowanym przy sandomierskim bulwarze - tu stroje Katarzyny Piechniak.

Niezwykły pokaz „Moda z nurtem Wisły” odbył się na statku Syrena zacumowanym przy sandomierskim bularze. Swoje kolekcje zaprezentowały projektantki z Sandomierza i Tarnobrzega - Katarzyna Piechniak i Justyna Wesołowska.

Wielka impreza odbyła się w Sandomierzu na pożegnanie wakacji. Gwiazdą była Natalia Kukulska.

Sandomierska husaria uświetniła obchody rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Skrzydlaci rycerze zachwycili uczestników uroczystości w stolicy Austrii.

Jubileusz 70-lecia obchodził Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu, czyli popularna „Marmolada”. Na zjazd absolwentów przybyło około 300 osób.
Październik

Październik. W „Świecie Ojca Mateusza” dłonie odcisnęli Kinga Preis i Michał Piela. Wcześniej zrobili to Artur Żmijewski i Piotr Polk.
Październik. W „Świecie Ojca Mateusza” dłonie odcisnęli Kinga Preis i Michał Piela. Wcześniej zrobili to Artur Żmijewski i Piotr Polk.

Łopaty wbite - rozpoczęła się budowa nowego Przedszkola numer 6 w Sandomierzu.

Na wystawie „Świat Ojca Mateusza” odsłonięte zostały odciski dłoni aktorów - odtwórców głównych ról w serialu. W brązie odciśnięte zostały dłonie Artura Żmijewskiego, Kingi Preis, Michała Pieli i Piotra Polka. Ekipa „Ojca Mateusza” kręciła w Sandomierzu nowe odcinki serialu.

Prawie 500 osób z różnych stron Polski i świata przyjechało do Sandomierza na Zjazd Absolwentów Collegium Gostomianum zorganizowany na jubileusz 415-lecia szkoły.

Zmarł biskup senior diecezji sandomierskiej ksiądz profesor Wacław Świerzawski. Był pierwszym ordynariuszem diecezji w nowych granicach w latach 1992-2002. Miał 90 lat.

Sandomierski Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach po raz pierwszy zainaugurował nowy rok akademicki.

Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu obchodził 50-lecie. Jubileuszowi towarzyszył zjazd absolwentów.
Listopad

Listopad. Święto Młodego Wina w Sandomierzu. Na czele pochodu młodzież niosła beczkę wina, a także kosz z kwiatami.
Listopad. Święto Młodego Wina w Sandomierzu. Na czele pochodu młodzież niosła beczkę wina, a także kosz z kwiatami.

Zespół staromiejski w Sandomierzu został Pomnikiem Historii. To forma ochrony zabytków.

Prawie 27 tysięcy złotych udało się zebrać podczas kwest w okresie Wszystkich Świętych na renowację zabytkowych nagrobków.

Rolnikiem Roku 2017 w powiecie sandomierskim został Waldemar Kocel, który prowadzi gospodarstwo w Winiarach w gminie Dwikozy.

Około 500 osób z różnych stron Polski przybyło do Sandomierza na Święto Młodego Wina.
Grudzień

Grudzień. Gabriela Kozik została Talentem Sandomierskim 2017. Zwycięstwa gratulował burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski.
Grudzień. Gabriela Kozik została Talentem Sandomierskim 2017. Zwycięstwa gratulował burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski.

Premiera rockowego musicalu „Przebudzenie Wiosny”. Przygotowania z udziałem artystów amatorów trwały kilka miesięcy. Spektakl został przyjęty entuzjastycznie.

Ruszyła przetwórnia owoców w Koprzywnicy - jedna z największych i najnowocześniejszych w Polsce.

Kamil Stąporski,menadżer do spraw gastronomii w Dworze Dwikozy został Menadżerem Roku 2017 w powiecie sandomierskim.

Gabriela Kozik, 12-letnia wokalistka z Łoniowa, została Talentem Sandomierskim 2017. W finale brawurowo wykonała utwór Maryli Rodowicz „Wariatka tańczy”.

Sandomierz otrzymał 23 miliony złotych unijnego dofinansowania na rewitalizację całość pochłonie 39 milionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie