Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki był rok 2017 w powiecie skarżyskim. Przypominamy, co działo się przez te 12 miesięcy

Mateusz Bolechowski
Styczeń. Powiat skarżyski wymienił 10 - letniego passata na nowy model  tego auta. Kosztowało 124,500 złotych.
Styczeń. Powiat skarżyski wymienił 10 - letniego passata na nowy model tego auta. Kosztowało 124,500 złotych.
Proces przedsiębiorcy pogrzebowego, który chciał podmienić zwłoki, niezwykły prezent kolejarzy dla 4 - letniej dziewczynki, ważne inwestycje i nowe auta dla włodarzy - w powiecie skarżyskim się działo!

Styczeń. Cztery kółka dla samorządowców

Dwa samorządy kupiły nowe samochody. Od 2004 roku suchedniowskiemu magistratowi służył chevrolet lacetti. Auto jakiś czas temu ucierpiało w stłuczce, koszty naprawy przewyższały jego wartość. Lacetti sprzedano za 1300zł. Samorząd postanowił kupić nowy pojazd. Wybrano toyotę auris hybrid. Samochód ma silnik elektryczny i benzynowy. Za auto z niezbyt bogatą wersją wyposażenia gmina zapłaciła 78 700 złotych. Starostwo też kupiło samochód. Do tej pory dysponowało volkswagenem passatem z 2007 roku. Spośród kilku modeli - między innymi forda mondeo, skody superb i renaulta talisman wybrano volkswagena passata z benzynowym silnikiem 1,8 litra o mocy 180 koni mechanicznych. Koszt zakupu - 124,5 tysiąca złotych. Nie była to oferta najtańsza. Jakie ma dodatkowe wyposażenie - tych informacji nam nie udzielono, dowiedzieliśmy się tylko, że na zakup zgodę wyraziła rada powiatu.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Luty. Mieszkańcy ulicy 17 stycznia protestują

Luty. Dionizy Napora zaprotestował przeciw mianie nazwy ulicy 17 Stycznia w Skarżysku. Zmieniono ją... znów na 17 Stycznia.
Luty. Dionizy Napora zaprotestował przeciw mianie nazwy ulicy 17 Stycznia w Skarżysku. Zmieniono ją... znów na 17 Stycznia.

W Skarżysku - Kamiennej podczas sesji miejskiej rady do samorządowców zwrócił się mieszkaniec dzielnicy Bór, Dionizy Napora. - W imieniu mieszkańców ulicy 17 stycznia stanowczo protestuję przeciw planom zmiany jej nazwy. Już dziewięć lat temu podejmowano takie próby, teraz znalazł się radny, który postanowił nas uszczęśliwić. Wyjaśnijmy, 17 stycznia 1945 roku w okresie PRL uznawano za datę „wyzwolenia” Skarżyska przez Armię Czerwoną. Zdaniem niektórych historyków miało to miejsce dzień później. - 17 stycznia rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino, datę można uznać za koniec okupacji niemieckiej - mówił Dionizy Napora, po czym, przekazał przewodniczącemu rady listę z 65 podpisami mieszkańców. Tych uspokajał prezydent Konrad Kronig. - Nawet, jeśli wojewoda uzna, że nazwa ulicy jest niewłaściwa i na mocy ustawy dekomunizacyjnej nada jej nową nazwę, po pewnym czasie będziemy mogli ją zmienić - zapewnił. Ostatecznie nazwę ulicy zmieniono z 17 Stycznia na... 17 stycznia. Ale teraz data upamiętnia bitwę z okresu Powstania Styczniowego.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Marzec. Budowa S-7 ruszy jeszcze w tym roku!

Marzec. Wiceminister Infrastruktury w Skarżysku zapowiedział rozpoczęcie budowy brakującego odcinka S-7. Słowa dotrzymał.
Marzec. Wiceminister Infrastruktury w Skarżysku zapowiedział rozpoczęcie budowy brakującego odcinka S-7. Słowa dotrzymał.

W 2011 roku oddano do użytku fragment drogi S-7 między Skarżyskiem i Kielcami. Budowę 8 - kilometrowego odcinka od Skarżyska do granicy z województwem mazowieckim zablokowali ekolodzy z organizacji Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Skarżysko odwiedził wiceminister infrastruktury, Jerzy Szmit. Przywiózł dobre wiadomości. - Długo by opowiadać o korowodach sądowych i administracyjnych, to już za nami. 15 marca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi drugi etap przetargu na budowę ostatniego, skarżyskiego odcinka S-7. We wrześniu podpiszemy umowy z wybranym wykonawcą. Szacunkowy koszt to około 300 milionów złotych. Prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku, skończą się w 2020 - zapowiedział wiceminister. Dodał, że w czerwcu zostanie otwarty szydłowiecki odcinek ekspresowej „siódemki”, a w październiku przyszłego roku - obwodnica Radomia. jak się okazało, wiceminister mówił prawdę. Jesienią ruszyły prace przy budowie skarżyskiego odcinka S-7, mimo wciąż negatywnej opinii ekologów z Pracowni.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Kwiecień. Wielkie odławianie ryb

Kwiecień. W ciągu dwóch dni z 20 - hektarowego zalewu w Suchedniowie odłowiono  10 ton ryb. Trafiły do innych wód.
Kwiecień. W ciągu dwóch dni z 20 - hektarowego zalewu w Suchedniowie odłowiono 10 ton ryb. Trafiły do innych wód.

Trwały przygotowania do remontu i odmulenia zalewu w Suchedniowie. Pieniądze na ten cel gminie obiecał rząd na likwidację skutków powodzi. Choć potwierdzenia samorząd jeszcze nie miał, zdecydowano się spuścić wodę ze zbiornika. Polski Związek Wędkarski przysłał ekipę rybacką, która przez dwa dni odławiała ryby z zalewu. Przyglądało się temu bardzo wiele osób, również z innych miejscowości. Do rybackich sieci trafiło około 10 ton ryb, co znaczy, że 20 - hektarowy zalew był bardzo rybnym łowiskiem. Najwięcej było leszczy, oraz wyjątkowo dorodnych płoci i jazi. Łowiono też potężne, ponad 80 - centymetrowe sandacze i bolenie, półtorametrowe sumy i tołpygi. Niewielką część ryb - okazów, zabrano do ośrodków zarybieniowych, jako tarlaki. Zdecydowana większość trafiła do pobliskich zbiorników - rejowskiego w Skarżysku, Mostek w gminie Suchedniów, Jaśli w Łącznej oraz zalewu bliżyńskiego. Krótko potem rozpoczęła się akcja ratowania skójek - słodkowodnych małży, zamieszkujących zalew suchedniowski. Dzięki prywatnym osobom wiele z nich ocalało.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Maj. Zamiana zwłok zakończyła się w sądzie

Maj.  Przed skarżyskim sądem stanął przedsiębiorca pogrzebowy, który próbował naprawić błąd prosektorium.
Maj. Przed skarżyskim sądem stanął przedsiębiorca pogrzebowy, który próbował naprawić błąd prosektorium.

W skarżyskim sądzie ruszył proces Henryka W. przedsiębiorcy pogrzebowego, któremu prokurator zarzucił znieważenie zwłok. Sprawa miała związek z zamianą ciał w prosektorium szpitala w Skarżysku. Przed pogrzebem ciało w trumnie wystawiono w kaplicy, modlili sie przy nim bliscy zmarłego. Henryk W., jak zeznał, nad ranem odebrał telefon od pracownicy prosektorium. Informowała, że wydała nie to ciało. Przedsiębiorca wrócił na cmentarz. -Powiedział, że jest pomyłka i trzeba odstawić ciało do szpitala - wspominał 82 - letni grabarz. Trumnę Henryk W. zabrał do skarżyskiego centrum „Nekropolis”, z którego usług korzystał. Rozebrał zmarłego, umieścił go w specjalnym worku i zawiózł do prosektorium, by zamienić ciała. Tam czekała już policja. Henryk W.zaprzeczał, by miał znieważyć ciało zmarłego. - Wszystko odbyło się godnie - mówił. Pretensji nie mieli najbliżsi Jana Ś. - Drugi, właściwy pogrzeb pan Henryk urządził na własny koszt, jeszcze zamówił mszę za duszę zmarłego. Sąd potraktował go łagodnie. Skończyło się na grzywnie w wysokości dwóch tysięcy złotych.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Czerwiec. Start galerii FUT w Suchedniowie

Czerwiec. W Suchedniowie otwarto Galerię Handlową FUT. Jako pierwszy klientów zaprosił market budowlany sieci Mrówka.
Czerwiec. W Suchedniowie otwarto Galerię Handlową FUT. Jako pierwszy klientów zaprosił market budowlany sieci Mrówka.

W czerwcu rozpoczęła działalność pierwsza galeria handlowa w Suchedniowie. Nosi nazwę FUT, bo powstała w wyremontowanej hali po byłej Fabryce Urządzeń Transportowych. Jako pierwszy otwarto supermarket sieci Mrówka. To 244 sklep w Polsce tej marki. Dodajmy, polskiej i świętokrzyskiej - główna siedziba znajduje się w naszym regionie. 1150 metrów powierzchni użytkowej w hali i 600 ogrodu na zewnątrz robi wrażenie. W Mrówce można kupić niemal wszystko, co potrzebne jest dla domu i ogrodu. W Mrówce pracę znalazło 20 osób. Inauguracja była dużym wydarzeniem w mieście. Krótko potem nastąpiły kolejne dwie handlowe premiery. Otwarto market branży AGD Media Expert. Przez cały dzień sklep odwiedzały tłumy ludzi, by nie powstało zamieszanie, początkowo na raz wpuszczano po 25 osób. W tym samym dniu otwarto drzwi sklepu odzieżowego Pepco. I tu nie brakowało klientów. - Wiele osób nie wierzyło, że się uda. Dziś możemy mówić o sukcesie, mam wielką satysfakcję - stwierdził inwestor, Patryk Barucha. Galeria wciąż się rozwija.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Lipiec. Córka pisarza w Suchedniowie

Lipiec. Marta Herling, córka pochodzącego z Suchedniowa pisarza Gustawa Herlinga - Grudzińskiego odwiedziła miasto ojca.
Lipiec. Marta Herling, córka pochodzącego z Suchedniowa pisarza Gustawa Herlinga - Grudzińskiego odwiedziła miasto ojca.

W Suchedniowie młodość spędzał Gustaw Herling - Grudziński. Jego Rodzina przed wojną miała tam młyn i staw. Pisarz miejsce, które po raz ostatni widział w 1939 roku opisał w książce „Inny Świat”. Do Suchedniowa przyjechała Marta Herling, jego córka. Z mieszkańcami spotkała się w Hotelu Stary Młyn - odnowionym budynku, który przed wojną należał do Herlingów. Właściciel, Adrian Piwowarczyk zapowiedział, że w budynku w przyszłości będzie mini muzeum, poświęconego pisarzowi. Po 1989 roku pisarz gościł w Kielcach. Z zaproszenia do odwiedzenia Suchedniowa nie skorzystał. Zapewne nie chciał konfrontować zachowanego w pamięci obrazu z rzeczywistością. Za to w ostatniej powieści „Biała noc miłości” opisał, jak wyobrażał sobie powrót po latach. Prawdziwą rewelację zdradziła Marta Herling. - Zachował się osobisty pamiętnik ojca z lat 1957 - 58. Jest tam opisany wysiłek, jaki włożył w powieść o dzieciństwie. Miała tytuł „Ciemny Staw”. Ojciec jej nie skończył i prawdopodobnie zniszczył, to było dla niego zbyt trudne - mówiła.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Sierpień. Unijna kasa płynie do naszych gmin

Sierpień. Unijne pieniądze dla naszych gmin. Bliżyn zostanie milion 730 tysięcy złotych na rozbudowę oczyszczalni ścieków.
Sierpień. Unijne pieniądze dla naszych gmin. Bliżyn zostanie milion 730 tysięcy złotych na rozbudowę oczyszczalni ścieków.

Gospodarka ściekowa to wciąż pięta achillesowa wielu miejscowości. Skutki braku sieci kanalizacji mieszkańcy i przyroda odczuwają na co dzień. Unijne przepisy wymagają odpowiednich wskaźników - liczby gospodarstw podłączonych do sieci kanalizacyjnej. Na szczęście Europa nie tylko wymaga, ale i pomaga. Gmina Bliżyn starała się o pieniądze na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Wojtyniowie. I je dostanie. Wartość projektu objętego wnioskiem wynosi dwa miliony 643 tysiące złotych. Dofinansowanie to milion 730 tys. 839 zł. Inwestycja będzie polegać na budowie reaktora biologicznego, rurociągów, oraz wiaty nad składowiskiem osadu. Po rozbudowie przepustowość oczyszczalni wzrośnie dwukrotnie. Gmina Suchedniów na budowę sieci kanalizacyjnej ulic Kieleckiej i Warszawskiej dostanie milion 900 tysięcy złotych. To 80 procent szacowanych kosztów budowy. W takich samych proporcjach finansowana będzie przebudowa sieci kanalizacyjnej na ulicy Powstańców 1863 roku. Na tę inwestycję Suchedniów dostanie milion 100 tysięcy złotych.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Wrzesień. Budżet Obywatelski Skarżyska

Wrzesień. W Skarżysku - Kamiennej mieszkańcy głosowali - wybierali projekty inwestycji  w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wrzesień. W Skarżysku - Kamiennej mieszkańcy głosowali - wybierali projekty inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Po raz trzeci w historii w Skarżysku - Kamiennej zrealizowano Budżet Obywatelski. Samorząd na ten cel zarezerwował 400 tysięcy złotych. Mieszkańcy zgłaszali projekty inwestycji wartości do 50 tysięcy złotych. We wrześniu odbyło się głosowanie. Zagłosowały 4124 osoby, z czego aż 3878 osób, przez internet. Mieszkańcy miasta do wyboru mieli 11 inwestycji. Większość projektów dotyczyła budowy miejsc służących rozrywce i aktywnemu wypoczynkowi. W wyniku głosowania zakwalifikowało się osiem pomysłów. Najwięcej głosów, 755, zdobył projekt „Bór bezpiecznie i zdrowo” - doposażenie miejsca do rekreacji w urządzenia zabawowe dla dzieci, oraz elementy siłowni plenerowej. Drugie miejsce (527 głosów) otrzymał projekt budowy miejsca do rekreacji i aktywnego wypoczynku wyposażonego w urządzenia do ćwiczeń przy zbiegu ulic Żytniej i Ponurego. 513 osób zagłosowało na przebudowę chodnika przy ul. Osterwy, między ulicami Szkolną i Chałubińskiego. Władze Skarżyska zapowiadają kontynuowanie Budżetów Obywatelskich w kolejnych latach.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Październik. Miss Skarżyska po 8 latach

Październik. Reaktywowane po ośmiu latach wybory Miss Skarżyska wygrała 17 - letnia Natalia Tusznio z Suchedniowa.
Październik. Reaktywowane po ośmiu latach wybory Miss Skarżyska wygrała 17 - letnia Natalia Tusznio z Suchedniowa.

W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku odbyła się finałowa gala konkursu piękności „Miss Skarżyska - Kamiennej 2017”. Impreza została reaktywowana po ośmiu latach. Do rywalizacji o koronę najpiękniejszej stanęło 11 dziewcząt. Co ciekawe, niemal wszystkie były spoza Skarżyska. Finał cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Gościem specjalnym była Karolina Kolina, grająca na podświetlonych na różowo elektrycznych skrzypcach. Imprezę przygotowano profesjonalnie, pokazy kandydatek przeplatane były występami tancerzy. Najwięcej tytułów, w tym główny, a także mnóstwo nagród otrzymała 17 - letnia Natalia Tusznio z Suchedniowa. Miss Talent i Skarzysko24 została Karolina Celi z Radomia, a Miss Foto - Karina Strzelec z Szydłowca. Trzecią Wicemiss Skarżyska została Klaudia Trang Ngo Ngoc, skarżyszczanka o wietnamskich korzeniach, Druga Wicemiss to Zuzanna Maroszek z Radomia, a Pierwszą Wicemiss wybrano Weronikę Laskowską z Daleszyc. Laureatki otrzymały o łącznej wartości około 10 tysięcy złotych.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Listopad. Koniec remontu zalewu

Listopad. Zakończyło się odmulanie dna zbiornika w Suchedniowie. Wybrano z niego 155 tysięcy metrów osadów.
Listopad. Zakończyło się odmulanie dna zbiornika w Suchedniowie. Wybrano z niego 155 tysięcy metrów osadów.

Zakończyła się warta prawie trzy miliony złotych inwestycja odmulania dna 20 - hektarowego zbiornika w Suchedniowie. Cztery piąte kosztów pokryło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z funduszu likwidowania skutków powodzi. Z ostatnim dniem lipca wykonawcy, konsorcjum prywatnych firm gmina przekazała plac robót. Na wykonanie poważnych prac ziemnych czas był do końca października. Jednocześnie pracowało kilka koparek, spychacze i 15 potężnych, 30 - tonowych ciężarówek. Wybrano 155 tysięcy metrów sześciennych osadów. Gdy prace były na ukończeniu, z powodu silnych deszczy niecka zalewu wypełniła się wodą, co opóźniło sfinalizowanie inwestycji. Nie tylko wybrano muł, ale i na nowo uformowano skarpy i brzegi zalewu, całkowicie nowe są też urządzenia zapory. Średnia głębokość zalewu będzie wynosić około 160 centymetrów, maksymalna, przy tamie - 4,4 metra. Był to najpoważniejszy remont zbiornika od czasu jego powstania, w latach 70 - tych ubiegłego wieku. Ma wystarczyć na kolejne kilkadziesiąt lat. W wakacje będzie można się kąpać.

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE SKARŻYSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Grudzień. Dostała bilet kolejowy na... 22 lata

Grudzień. W siedzibie Przewozów Regionalnych 4 - letnia Kinga Soból, która urodziła się w pociągu, dostała bilet ważny... 24 lata!
Grudzień. W siedzibie Przewozów Regionalnych 4 - letnia Kinga Soból, która urodziła się w pociągu, dostała bilet ważny... 24 lata!

W dniu Świętego Mikołaja niezwykły prezent dostała czteroletnia Kinga Soból ze Skarżyska - Kamiennej. W siedzibie Przewozów Regionalnych od kolejarzy otrzymała wielkiego misia, mnóstwo upominków, oraz... legitymację z numerem 1, która uprawnia ją do bezpłatnej jazdy pociągiem do 26 roku życia! Stało się tak dlatego, że dziewczynka urodziła się... w pociągu. 23 października 2013 roku jej mama, pani Maria, urodziła córeczkę wracając wczesnym rankiem pociągiem pospiesznym „Bolko” z Wrocławia do Skarżyska. Poród rozpoczął się krótko po rozpoczęciu podróży i był samodzielny. Dziewczynka przyszła na świat o 6.25. mamę i nowo narodzoną córkę w jednym z przedziałów zauważył konduktor, który poinformował odpowiednie służby o niecodziennym zdarzeniu. Z pospiesznego obie skarżyszczanki zabrano wówczas do szpitala w Oławie, stamtąd wróciły do Skarżyska. Jak wyjaśniali przedstawiciele kolei, legitymację na darmowe przejazdy pociągami PolRegio Kinga Soból dostała dopiero teraz, ponieważ dzieci do 4 lat i tak mogą podróżować bezpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie