Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańczą, śpiewają - tak wypoczywają. Zespół Pieśni i Tańca w Małogoszczu ma 5 lat i mnóstwo sukcesów na koncie

Przemysław Chechelski [email protected]
Zespół  Pieśni i Tańca w Małogoszczu na scenie w Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie odbierał wyróżnienie w plebiscycie „Jawor u źródeł kultury”.
Zespół Pieśni i Tańca w Małogoszczu na scenie w Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie odbierał wyróżnienie w plebiscycie „Jawor u źródeł kultury”. Archiwum prywatne
Koncertują, biorą udział w konkursach i festiwalach. Raz w tygodniu spotykają się na próbach. Tańczą, śpiewają. Kultywują piękne polskie tradycje ludowe - mowa o Zespole Pieśni i Tańca działającym przy Domu Kultury w Małogoszczu.

Zespół został założony w 2010 roku. Przez ten niedługi czas wziął udział już w 30 festiwalach i konkursach oraz prezentował swój program na około 60 imprezach rozrywkowych.

Na swoim koncie ma wiele sukcesów - trzecie miejsce w 2011 roku, drugie w 2012 roku, trzecie w 2013 roku w Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem w Busku Zdroju, nagrodę specjalną podczas Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim i Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Posypały się również nagrody indywidualne dla solistów i par tanecznych.

Zespół zdobył również nagrodę "Scyzoryka" w kategorii muzyka ludowa oraz nagrodę publiczności w plebiscycie "Scyzoryki 2013". Na koncie ma wyróżnienia w plebiscycie "Jawor u źródeł kultury 2014".

W tym roku liczba trofeów powiększyła się. 14 czerwca zespół wywalczył trzecie miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu, tego samego dnia odebrał największą jak dotychczas nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w Buskich Spotkaniach z Folklorem. W tym samym festiwalu akordeonista zespołu - Henryk Cacek zajął drugie miejsce indywidualnie.

Kierownikiem zespołu jest Aleksander Szymkiewicz, kierownik kapeli - Marek Kwapisz. Grupa składa się obecnie z 25 osób. Zazwyczaj są to ludzie po pięćdziesiątce. Wśród nich są zarówno emeryci, jak również osoby pracujące, którzy na próby przychodzą często po ciężkim dniu pracy. - Dla pracujących jest to oderwanie od trudów codzienności, dla tych co siedzą w domy - wyrwanie z monotonii - mówią członkowie grupy.

- Nasze drzwi są otwarte również dla młodzieży. Chętnie widzielibyśmy ich w swoim składzie. Nasze próby odbywają się przy otwartych drzwiach. Można przyjść i zobaczyć jak to wszystko wygląda - zachęcają członkowie zespołu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie