Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Grzegorza Artmana w dawnej synagodze?

Lidia CICHOCKA [email protected]
Dawna synagoga, obecnie siedziba Archiwum Państwowego przy alei IX Wieków Kielc.
Dawna synagoga, obecnie siedziba Archiwum Państwowego przy alei IX Wieków Kielc. K. Markiewicz
Władze Kielc chcą w budynku Archiwum Państwowego umieścić bibliotekę miejską w stylu wiktoriańskim oraz teatr Grzegorza Artmana.

- Zawarliśmy dżentelmeńską umowę z dyrektorem archiwum Elwirą Szczepaniak - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski. - Pomogliśmy jej uzyskać budynek na Stadionie, dokąd wkrótce przeniesie się placówka, a w zamian my przejmiemy synagogę.

Prezydent ma konkretne plany co do budynku. - Rozmawiałem z organizacjami żydowskimi i dostałem zapewnienie, że nie roszczą pretensji do tej nieruchomości, możemy więc planować jej zagospodarowanie - mówi. Lubawski chce, by w budynku znalazło się miejsce dla środowiska żydowskiego. - Ta propozycja została przyjęta z zadowoleniem - dodaje.

Parter budynku ma przejąć biblioteka miejska. - Marzę, by urządzić tutaj czytelnię, taką w wiktoriańskim stylu, jaką do tej pory oglądamy tylko na filmach - wyjaśnia prezydent.

Dyrektor biblioteki miejskiej Andrzej Maćkowski jest zadowolony z propozycji umieszczenia w tym punkcie miasta centralnej biblioteki. - To rzeczywiście jest doskonałe miejsce na dużą czytelnię miejską - mówi. Chciałby tu także umieścić działy regionaliów, judaików, a w piwnicach magazyny.

Piętro synagogi prezydent chce oddać Grzegorzowi Artmanowi, reżyserowi i aktorowi, który w Kielcach z powodzeniem prowadzi różne działania teatralne, a jego spektakle są pokazywane poza granicami Polski.

- Liczę, że w synagodze powstanie interdyscyplinarna placówka, która wzbogaci kulturalny krajobraz miasta - mówi z przekonaniem Lubawski.

PRACUJE NAD KONCEPCJĄ

Grzegorz Artman potwierdza, iż pracuje nad koncepcją teatru, który jednak nie będzie się skupiał wyłącznie na działaniach teatralnych. - Za wcześnie, by mówić o szczegółach, to wstępna faza - twierdzi i dodaje, że o współpracy rozmawia z najgłośniejszymi polskimi twórcami swojego pokolenia (rocznik 1971). Za linię programową ma odpowiadać Sebastian Majewski - reżyser teatralny, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Jestem przekonany, że w Kielcach można robić rzeczy interesujące dla całego kraju - dodaje Artman.

BEZ REMONTU ANI RUSZ

Zanim jednak synagoga ożyje w nowym kształcie, konieczny jest jej remont. - Ponieważ przeprowadzka archiwum nastąpi na przełomie lat 2009/2010, chcemy jak najszybciej przygotować koncepcję i dokumentację - dodaje Lubawski. - Tak, by następnego dnia po oddaniu kluczy rozpocząć prace.

Prezydent ma też pomysł na połączenie synagogi, usytuowanej na wyspie między jezdniami. - Jeśli przed Urzędem Marszałkowskim powstanie dwupoziomowy parking, połączymy go kładką z ulicą Kozią, będzie z niej zejście także do synagogi - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie