Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalki Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza na sezon 2023/2024. Będą cztery premiery, warsztaty i plebiscyt

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Sezon 2023/2024 w Teatrze Lalki Aktora Kubuś w Kielcach zapowiada się bardzo ciekawie
Sezon 2023/2024 w Teatrze Lalki Aktora Kubuś w Kielcach zapowiada się bardzo ciekawie Materiały prasowe
Teatr Lalki Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza na sezon 2023/2024. Wśród propozycji dla widzów znajdą się między innymi cztery premiery, warsztaty i plebiscyt.

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza na nowy sezon

Przedstawienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty oraz kolejny Plebiscyt Publiczności „Wystrzałowy Kubuś! - nowy sezon w kieleckim teatrze lalkowym zapowiada się interesująco. Pierwsza z czterech premier będzie miała miejsce dziesiątego września.

Na początek w kieleckim teatrze będą piosenki Wasowskiego

Już w niedzielę, 10 września widzowie zostaną zaproszeni na pierwszą premierę sezonu w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego. Będzie to sztuka „Niemożliwe – Wasowski dzieciom”, według scenariusza i w reżyserii Justyny Zar. Przeznaczona jest dla widzów od lat 5. To dowcipna opowieść o przygodach z duchami dwójki rodzeństwa: Karolka i Emilki, przedstawiona śpiewająco - piosenkami mistrzów, znanych między innymi z niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów. Muzykę do nich napisał Jerzy Wasowski, a słowa: Jerzy Kierst, Andrzej Nowicki, Roman Pisarski i Jeremi Przybora.

Piosenki w nowych aranżacjach muzycznych kielczanina Wojciecha Lipińskiego. Autorem choreografii w tym przedstawieniu jest Maciej Florek - zwycięzca oraz juror IX edycji popularnego programu telewizyjnego „You Can Dance - Po Prostu Tańcz”. Spektakl wpisuje się w obchody 110 rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego.

O polskim poecie z Ukrainy i brytyjskim purnonsensie

Kolejna premiera, tym razem czytania performatywnego dramatu dla młodzieży i dorosłych, o losach Stanisława Misakowskiego, autorstwa i w reżyserii Michała Zdunika, odbędzie 14 października. Stanisław Misakowski – z pochodzenia Ukrainiec, po wypędzeniu ze swojego domu i stalinowskim prześladowaniu, bezpieczną przystań i nową ojczyznę odnalazł w Polsce. I, co niezwykłe, stał się polskim poetą.

W styczniu 2024 teatr zaprosi widzów od lat 7 na premierę przedstawienia pt. „Takie coś” (wg scenariusza i w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka), opartego na twórczości brytyjskiego prekursora purnonsensu Edwarda Leara (bo „miło jest znać pana Leara”, bez którego nie byłoby choćby kultowego Monty Pythona).

Wiosna z Pchłą Szachrajką lato z Królem Wysp Hebanowych

Wiosną do kieleckiego teatru lalkowego zawita „Pchła Szachrajka”, Jana Brzechwy. Jest to pełna humoru opowieść o przygodach tytułowej bohaterki, która oszukuje i kłamie a jej wybryki i krętactwa nie mają końca. Czy pchłę spotka za to wszystko zasłużona kara? Sceniczną wersję „Pchły Szachrajki”, dla dzieci od lat 3, wyreżyseruje Cezary Iber.

Na koniec sezonu zaplanowano przedstawienie dla widzów od lat 12 pt. „Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych”, autorstwa Bolesława Leśmiana, w adaptacji i reżyserii Przemysława Żmiejki. Inspirowane tematyką orientalną, fascynujące historie o władcach, istotach nadprzyrodzonych, ale też o zwykłych ludziach, od ponad wieku rozpalają wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pełne niezwykłych zdarzeń i postaci koleje życia Króla Wysp Hebanowych przedstawione zostaną w poetyce tak lubianych przez młodzież (i wielu dorosłych) gier komputerowych.

Powroty spektakli kieleckiego teatru "Kubuś"

Po dłuższej przerwie, na życzenie widzów, teatr „Kubuś” wznowi dwa przedstawienia: obsypany nagrodami spektakl „Pod adresem marzeń”, w reżyserii Marka Zákostelecký’ego, inspirowany prawdziwą historią kamienicy przy ul. Dużej 9, w której mieści się siedziba „Kubusia” oraz „Amelka, Bóbr i Król na dachu”, w reżyserii Roberta Drobniucha.

We wrześniu, dla uczczenia Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Teatr zaprosi na „Arkę Czasu” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, której bohaterami są żydowskie dzieci ukrywające się w czasie II wojny światowej w warszawskim ogrodzie zoologicznym.

Na przełomie października i listopada na Scenę dla Młodzieży i Dorosłych wrócą „Dziady po Białoszewskim” na podstawie „Chamowa” i poezji Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Anny Retoruk.

Konkursy i warsztaty kieleckiego teatru

W nadchodzącym sezonie teatr zaprosi do udziału między innymi w 42. Konkursie Plastycznym „Mój Teatr”, warsztatach dla dzieci i młodzieży skupionych w Grupie teatralnej "TworzyMY."

Pierwszego września rozpocznie się drugi Plebiscyt publiczności „Wystrzałowy Kubuś!” na najpopularniejszych w poprzednim sezonie: aktorkę, aktora i przedstawienie. Głosowanie do 28 grudnia 2023 zakończy się Koncertem Finałowym, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone statuetki Wystrzałowego Kubusia! i nagrody ZASP.

Teatr "Kubuś" o swojej historii

Już 16 i 17 września Teatr weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa oraz III Festiwalu Wiatru zapraszając na spacer historyczny, spotkanie z Marzeną Nosek (pasjonatką historii Kielc, autorką) i Adamem Czopkiem (znawcą opery, recenzentem, autorem), a także dwukrotnie zaprezentuje spektakl „Pod adresem marzeń”, który przedstawia historię dotychczasowej siedziby teatru.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie