Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Witkacego z Zakopanego zaprasza na artystyczną ucztę do Kieleckiego Centrum Kultury

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Ostatnio byli w Kielcach ponad ćwierć wieku temu. Choć ich przyjazd zapowiadany jest od jesieni, ciągle przegrywają z pandemicznymi obostrzeniami. Jest już kolejny termin. Teatr Witkacego z Zakopanego wystąpi w Kieleckim Centrum Kultury w dniach 2, 3 i 4 czerwca (środa, czwartek, piątek).

Teatr Witkacego istnieje już 35 lat. Utworzyli go absolwenci krakowskiej PWST Andrzej Dziuk i Julia Wernio oraz grupa aktorów, z których wielu nada związanych jest z tą sceną. Postawili na niezależność artystyczną, wspólne poszukiwanie idei oraz prężną działalność. Na swojego patrona wybrali prekursora teatru absurdu, twórcę teatralnej teorii Czystej Formy Stanisława Ignacego Witkiewicza, na dodatek mocno związanego z Zakopanem. Tworzą niepowtarzalne, wyjątkowe spektakle, które można oglądać w Zakopanem w siedzibie teatru, powstałej w dawnym Zakładzie Wodoleczniczym dr. Andrzeja Chramca.

Metafizyczny Witkacy

Zakopiański teatr pokaże trzy różne spektakle. Najpierw głos oddamy patronowi teatru. „Metafizyka dwugłowego cielęcia” według Witkacego w reżyserii Andrzeja Dziuka to opowieść o poszukiwaniu tożsamości w świecie norm obyczajowych i kulturowych. Inspiracją do niego była m.in. podróż do Nowej Gwinei, którą Witkacy odbył wspólnie z Bronisławem Malinowskim kilka lat wcześniej. Właśnie ten dramat Witkacy uważał za swój najlepszy, ale dwukrotnie nie udało mu się wystawić go na scenie. Jak z tym dramatem poradził sobie zespół Teatru Witkacego z Zakopanego pod wodzą Andrzeja Dziuka, przekonamy się już 2 czerwca. Spektakl przeznaczony jest dla widzów 16+.

Stachura w XXI wieku

Drugiego dnia przyjdzie pora na poetę „przeklętego”, „kaskadera literatury” i twórcę własnej legendy. Kilkadziesiąt lat temu trzeba było go znać. Był poetą intelektualistów i studentów polonistyki, który ubrani w kurtki z demobilu stylizowali się na Edwarda Stachurę. Jak brzmi teraz? Premiera spektaklu „Stachura – się powie o tym wolniutko a Ty tylko słuchaj” w reżyserii Andrzeja Bieniasa z muzyką graną na żywo odbyła się w Zakopanem w lutym ubiegłego roku.. Spektakl powstał na podstawie szkicu literackiego Edwarda Stachury „Fabula rasa”, książki, którą tworzył od 1966 roku aż do końca życia. Przedstawienie uzupełniają wiersze pisarza, m.in. „Życie to nie teatr” czy „Nie brooklyński most”. W Kielcach obejrzymy go 3 czerwca.

PRL-owskie Zakopane

Trzeciego dnia, 4 czerwca, artystów z Zakopanego wesprze Włodzimierz Kinior Kiniorski. Nasz muzyk wystąpi z zespołem Teatru Witkacego z Zakopanego w spektaklu „Z cyklu: Tatrzańskie. Część III: SPISKI – Hej” według prozy Wojciecha Kuczoka w reżyserii Andrzeja Dziuka. To opowieść o Tatrach w czasach stanu wojennego, tuż przed mundialem w Hiszpanii, na którym polscy piłkarze zdobyli 3. miejsce. To także historia fascynacji erotycznych, magiczno-onirycznych przygód i odkryć dorastającego w PRL-u młodego człowieka. Przedstawienie mogą oglądać widzowie w wieku 16+.

Trzydniówka z Witkacym odbędzie się na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Bilety na pojedyncze spektakle w cenie 170 złotych, karnet - 350 złotych.

Informacje: Impresariat KCK, tel. 41 344-90-54. Bilety: Kasa KCK, tel. 41-344-81-42, 696-993-986.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie