Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie i Fabryka Kotłów Sefako wyróżnione w ogólnopolskim konkursie

Dorota Pietrus
Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie i Fabryka Kotłów Sefako po raz kolejny zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Szkoła dla pracodawców - pracodawcy dla szkoły” organizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Tym razem odbyła się już piąta edycja tego konkursu. Służy on promocji dobrych praktyk w zakresie współpracy szkół zawodowych z pracodawcami.

Celem konkursu było zaprezentowanie przez szkołę dobrych praktyk za okres ostatnich dwóch lat. Co to oznacza? Jako „dobrą praktykę” należy rozumieć przedsięwzięcia, które zostały wdrożone do działalności szkoły, stanowiące praktyczne rozwiązania konkretnych problemów, które przynoszą określone, pozytywne rezultaty.

Dzięki temu możliwe jest wskazanie, w jaki sposób edukacja może osiągać wysoką jakość i efektywność w zakresie kształcenia zawodowego.

Wśród laureatów znalazło się Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie oraz Sędziszowska Fabryka Sefako - miejsce pierwsze w obszarze zawodowym - mechanicznym.

Warto zaznaczyć, że w czwartej edycji tegoż konkursu sędziszowskie technikum również było bezkonkurencyjne.

Szkoła od samego początku ściśle współpracuje w zakresie szkolenia zawodowego uczniów z jednym z największych lokalnych pracodawców w regionie - sędziszowską Fabryką Kotłów. W miarę możliwości wzajemnie wspierając się doświadczeniem zawodowym zarówno w zakresie kształcenia praktycznego, jak również teoretycznego.

Na terenie fabryki znajdują się wyposażone w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia warsztaty szkolne, w których uczniowie pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów odbywają zajęcia praktyczne z zakresu: mechaniki, obróbki skrawaniem, obsługi urządzeń technicznych czy spawalnictwa, a tym samym wykorzystują w praktyce wiedzę teoretyczną zdobytą w szkole oraz przygotowują się do etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik mechanik - kwalifikacja M.20, a w konsekwencji do zostania wykwalifikowanym, kreatywnym pracownikiem, który jest bardzo dobrze przygotowany do wejścia na rynek pracy w branży mechanicznej.

Między innymi w okresie od 1 września 2015 roku do 23 czerwca 2016 roku w zajęciach praktycznych odbywających się raz w tygodniu przez pięć godzin, uczestniczyło 51 uczniów szkoły, z kolei w okresie od 1 września 2016 roku do 23 czerwca 2017 roku w zajęciach tych uczestniczyło 50 uczniów. Młodzież odbywa na terenie Fabryki 160 - godzinne praktyki zawodowe pod kierunkiem specjalistów tam zatrudnionych.

W roku szkolnym 2015/2016 - w okresie od 9 maja 2016 roku do 31 maja 2016 roku w praktykach zawodowych na terenie Fabryki Kotłów Sefako uczestniczyła grupa 12 uczniów technikum, a w roku szkolnym 2016/2017 - w okresie od 4 maja 2017 roku do 29 maja 2018 roku praktyki zawodowe na terenie zakładu odbyła 13 - osobowa grupa młodzieży z tej placówki.

Praktyki odbywają się w małych zespołach (2 - 3 osobowych). Uczniowie zajmują się wykonywaniem skomplikowanych zadań pod kontrolą wyspecjalizowanej kadry. Po zakończeniu czterotygodniowej praktyki nauczyciele zarówno teoretycznych i zawodowych przedmiotów, jak również instruktorzy praktycznej nauki zawodu przedstawiają refleksję na temat praktyk i na tej podstawie poszukują możliwych sposobów poprawy planowania nauczania oraz metod wdrażania usprawnień.

Odbycie praktyki u pracodawcy pozwala młodzieży nie tylko na zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy, ale również na poznanie nowych aspektów zawodu, którego się uczą.
Uczniowie mają możliwość nauki przyszłego zawodu na wysokiej maszynach i urządzeniach, a szkoła nie musi szukać funduszy na zakup bądź wypożyczenie w odpowiedni sprzęt.

Co więcej, w ostatnich dwóch latach sędziszowskie technikum wraz zaprzyjaźnionym pracodawcą nawiązała współpracę
z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach oraz Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Technologii, co zaowocowało pozyskaniem funduszy z Unii Europejskiej.

Partnerzy wspólnie realizują projekt „Specjalizacja zawodowa dla branży horyzontalnej - zrównoważony rozwój energetyczny na potrzeby świętokrzyskiego przemysłu”. Dzięki pozyskanym środkom szkoła wraz z pracodawcą i pozostałymi partnerami realizuje szereg zadań, które przyczyniają się do wzrostu efektywności kształcenia i rozwoju indywidualnego uczniów.


Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Gdyby nie odwaga pana Artura, ludzie by zginęli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie