Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego jeszcze nie było! W Paśmie Jeleniowskim w Górach Świętokrzyskich powstały rowerowe singletracki (ZDJĘCIA, WIDEO)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Stowarzyszenie Ostrower
Po dwóch latach przygotowań, na terenie Gór Świętokrzyskich, w malowniczym Paśmie Jeleniowskim, powstały rowerowe trasy enduro. Autorami projektu, który już zaciekawił miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze z całego kraju, są Stowarzyszenie Ostrower z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Nadleśnictwo Łagów.

Jeleniowskie Ścieżki to singletracki w zachodniej części Pasma Jeleniowskiego. To właśnie od nazwy tej części Gór Świętokrzyskich trasy zjazdowe wzięły swoją nazwę.

To tu w malowniczym Paśmie Jeleniowskim, pośród buków i jodeł wiją się teraz rowerowe trasy enduro. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu oraz szansę na niesamowitą bliskość obcowania z naturą, udało się stworzyć zróżnicowane trasy zjazdowe, od gładkich i utwardzonych kamieniami gołoborza, naturalnych pełnych korzeni przypominających ścieżki leśne po te z mostkami czy hopami, zbudowne z materiału pozyskanego z najbliższego otoczenia. Wszystkie elementy ścieżek jak rockgardeny, wspomniane hopy czy dropy, gapy, stepy i kładki, zostały wykonane nakładem sił i funduszy członków ostrowieckiego Stowarzyszenia Ostrower, przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy.

Projekt powstał z inspiracji kilku osób, znawców tematu – Tomasza Kosiaka i Marcina Wodzyńskiego. Po pierwszych rozmowach do sprawy włączył się Marcin Wysocki, członek Stowarzyszenia Ostrower. Zarząd Stowarzyszenie zajął się formalnymi przygotowaniami do rozpoczęcia projektu.

- Dzięki znakomitej współpracy z Nadleśnictwem Łagów, które jest bezpośrednim partnerem przedsięwzięcia, po podpisaniu stosownych umów, działania ruszyły szybko i sprawnie. Było to możliwe dzięki temu, że właśnie łagowskie nadleśnictwo zostało wytypowane w naszym regionie do podjęcia współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podobną współpracę w tym samym czasie nawiązały grupy bushcraftowców, które także działają na pobliskim terenie- mówi Kamil Stelmasik, prezes Stowarzyszenia Ostrower.

Główne prace poprzedzały liczne wizyty w terenie i rekonesans otoczenia, co miało miejsce jesienią i zimą 2019 roku. Wytyczanie szlaków podjazdowych i zjazdowych, uwzględnienie planowanej wycinki drzew, zwrócenie uwagi przede wszystkim na przyrodę i elementy krajobrazu zakończyło się w 2020 roku naniesieniem śladów GPS przyszłych tras na mapy. To zamknęło pierwszy etap projektu.

Ostatecznie tytaniczną pracą kilkunastu wolontariuszy zbudowano w Paśmie Jeleniowskim dwie ścieżki zjazdowe – „Świst” i „Trzygłów”, a także ścieżkę podjazdową – o nazwie „Strumyk”. Nazwy szlaków świadomie nawiązują do mitologii słowiańskiej, z którą ściśle związany jest ten obszar. Długość tras waha się pomiędzy 1900 a 2100 metrów. Sam podjazd liczy 2600 metrów, a przewyższenia to około 180- 190 metrów.

- Staraliśmy się, aby nasze single zachowały naturalny charakter z poszanowaniem otoczenia i środowiska naturalnego. Wszystko odbywało się w ścisłych uzgodnieniach z nadleśnictwem, przy użyciu siły własnych rąk i tak tradycyjnych sprzętów jak łopata, siekiera, piła, kilofy, grabie czy McLeod, specyficzne narzędzie wykorzystywane w USA także przy budowie singletracków- mówi Kamil Stelmasik.

W niedzielę, 5 września Jeleniowskie Ścieżki zostały po raz pierwszy przetestowane przez rowerzystów. W kulminacyjnym momencie na głównym parkingu u podnóża tras, było 35 aut, a ścieżkami jeździło ponad 80 osób. Rowerzyści dotarli z różnych zakątków województwa świętokrzyskiego, ale również z Kozienic, Warszawy, Otwocka, Wąchocka, Łodzi, Krasnegostawu, Pruszkowa i Piaseczna.

Oficjalne otwarcie Stowarzyszenie planuje na wiosnę 2022 roku, po zakończeniu montażu wiat, za które odpowiada Nadleśnictwo oraz pozostałych elementów małej architektury jak ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.
- Ścieżki zjazdowe oznaczone są odpowiednimi kolorami, wjazd i wyjazd odbywa się przez specjalnie przygotowane bramki. Korzystając ze ścieżek prosimy by każdy mierzył siły na swoje zamiary, dostosował je do swoich umiejętności i sprzętu jakim wjeżdża w teren. Testujcie trasy, cieszcie się z jazdy, ale z głową, na której zawsze powinien być kask. Oprócz tego odpowiedni sprzęt chroniący kolana, łokcie czy piszczele rowerzysty. Na tablicach informacyjnych znajduje się stosowny regulamin, do którego bezwzględnie muszą stosować się użytkownicy. Korzystanie ze ścieżek odbywa się na własną odpowiedzialność. Liczcie siły na zamiary i uważajcie na siebie! - apeluje Kamil Stelmasik.- Ścieżki znajdują się na terenie Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego. Prosimy więc Was o oddanie temu miejscu należytego szacunku, nie niszczcie przyrody i zastanej infrastruktury. Zawsze zabierajcie swoje śmieci ze sobą.

Rozwój Jeleniowskich Ścieżek można wspomóc, przekazując darowiznę na konto Stowarzyszenia Ostrower 64 8507 0004 2003 3001 9276 0001. W tytule przelewu należy wpisać „Jeleniowskie Ścieżki”.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie