Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja BBC filmowała odkrycie śladów tetrapoda w Zachełmiu! Zaprezentuje je słynny brytyjski popularyzator wiedzy przyrodniczej

Iwona ROJEK
Cala ekipa zgodnie pracowała przy promocji odkrycia  Zachelmiu.
Cala ekipa zgodnie pracowała przy promocji odkrycia Zachelmiu. archiwum
Przyjazd dziennikarzy z telewizji BBC to dla nas ogromne wyróżnienie - mówi Szczepan Skorupski, wójt gminy Zagnańsk. - Odkrycia naszych naukowców i nasz świętokrzyski region zostanie pokazany na całym świecie.

W miniony wtorek ekipa filmowa BBC przybyła do kamieniołomu w Zachełmiu, aby nagrać zdjęcia do jednego z odcinków filmu o historii życia na ziemi. Film realizuje słynny sir David Frederick Attenborough, brytyjski popularyzator wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarz i podróżnik. Jeden odcinek będzie prezentował odkrycie kieleckich naukowców dokonane w Zachełmiu.

Dokumentalistom BBC pracującym pod kierunkiem Clare Kingston towarzyszyła ekipa naukowa, w skład której weszli odkrywcy i autorzy opisu tropów najstarszych czworonogów: profesor Per Ahlberg, Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek oraz profesor Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Działania w rezerwacie odbyły się za zgodą konserwatora przyrody w Kielcach i właściciela terenu.

- Filmowcy, profesjonaliści najwyższego formatu bardzo dokładnie nagrywali każdy szczegół tego odkrycia - mówi doktor Piotr Szrek, paleontolog. - Pokazaliśmy punkt po punkcie, w jaki sposób prowadziliśmy nasze badania. Niektóre ujęcia powtarzano po kilka razy. Bardzo się cieszymy, że taki film powstaje, bo zawsze te produkcje ogląda kilkanaście milionów widzów. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować władzom gminy Zagnańsk za gościnność i pomoc przy produkcji. Wójt Skorupski był na każde wezwanie, potrzebna była lina to ją zdobył, potrzebna była łopatka do oczyszczenia skał, przywieziono ją natychmiast, zadbał też o zabezpieczenie sprzętu telewizyjnego, oddelegowując pracowników do jego ochrony, a potem cała zmęczona ekipa została zaproszona na obiad. Brytyjczycy byli zachwyceni polską gościnnością. Wyjątkowe jest to, że polskie stanowisko naukowe z okazji odkrycia w Zachełmiu zostanie pokazane obok innych naukowych stanowisk na temat odkrycia śladów stworzeń sprzed 395 milionów lat, australijskich, azjatyckich, amerykańskich i arktycznych.

Profesor Grzegorz Pieńkowski, sekretarz Naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie dodał, że do promocji Zachełmia przez BBC niewątpliwie przyczyniła publikacja o zachełmiańskim odkryciu w prestiżowym piśmie "Nature. Zdaniem doktora Grzegorza Niedźwiedzkiego, znaleziska geologiczne i paleontologiczne regionu świętokrzyskiego wzbudzają ogromne zainteresowanie na świecie. Trzyczęściowy film BBC zostanie wyemitowany w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie