Mateusz Pietras
Hubert Hurkacz triumfatorem ATP Masters 1000 w Szanghaju
Hubert Hurkacz triumfatorem ATP Masters 1000 w Szanghaju PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Hubert Hurkacz wygrał z Rosjaninem Andriejem Rublowem 6:3, 3:6, 7:6, (10-8) w finale turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Polak po raz drugi wygrał zawody tej rangi. Jest to siódmy zwycięski finał turnieju cyklu ATP. Polak wzbogaci się o ponad 5 milionów złotych. Również od poniedziałku będzie zajmował 11. miejsce w rankingu ATP.

Przed szansą na drugi Masters 1000

Po raz piąty Hubert Hurkacz i Andriej Rublow mierzyli się ze sobą w karierze. Jednak nigdy nie spotkali się w finale jakiegokolwiek turnieju tym bardziej Masters 1000. Jak dotąd rozegrali pomiędzy sobą cztery spotkania. Bilans ich pojedynków jak dotąd był remisowy.

Dla Huberta Hurkacza był to ósmy finał turnieju rangi ATP. Wygrał sześciokrotnie w tym jeden Masters 1000 w Miami Natomiast rozstawiony z numerem piątym czternaście razy wygrał turniej ATP (dwadzieścia trzy finały), lecz tylko jeden tejże rangi.

Odmienne sety

Decydującym momentem pierwszego seta był szósty gem. Polak od początku wyglądał dobrze. Dowodem na to były dwie dłuższe wymiany zakończone zwycięstwem oraz doskonałe odgrywania Hurkacza. Polak w końcówce zachował spokój. Wykorzystał trzecią szansę na przełamanie i objął prowadzenie 4:2. W kolejnych dwóch gemach serwisowych stracił dwa punkty. Zatem o wyniku zdecydowało jedno przełamanie (6:3). W pierwszej odsłonie wrocławianin posłał siedem asów (80% pierwszego serwisu).

W drugim secie tenisiści zamienili się rolami. Pierwszy break point w tym meczu dla Rosjanina miał miejsce już w pierwszym gemie serwisowym. Szansa została wykorzystana. Od stanu 0:2, Polak nie potrafił odrobić strat, pomimo pewnej gry przy własnym podaniu oraz dobrymi akcentami podczas returnu. Partia zakończyła się 6:3.

Tie-break rozstrzygający o losach tytułu

W trzecim secie tenisiści mieli po jednej okazji na przełamanie. Tak niewielka liczba spowodowana była uważną grą przy własnym serwisie. W trzecim gemie ,,break'' nie wykorzystał Rosjanin, a w dziesiątym Polak. Przy stanie 5:4 u Polaka pojawił się ,,meczbol''. Jednak asem serwisowym odpowiedział Rosjanin.

Tie-breaka lepiej rozpoczął faworyt, który prowadził już 3:0. Pierwszą akcję trzynastego gema wygrał Rublow i to przy podaniu Polaka.

Końcówka to istne szaleństwo. Ostatecznie góra był Polak który po obronie piłki meczowe Rublowa, wykorzystał czwartą piłkę meczową

Zwycięstwo w Szanghaju spowodowało przesunie się na 11. lokatę rankingu ATP. Co więcej do ósmego Duńczyka Holgera Rune traci 335 punktów.