Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłum ludzi na wieczorze autorskim Kazimierza Winiarczyka w Wąchocku [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Po książki Kazimierza Winiarczyka zawsze ustawia się długa kolejka. Każdy dostaje autograf.
Po książki Kazimierza Winiarczyka zawsze ustawia się długa kolejka. Każdy dostaje autograf. Kazimierz Cuch
Kazimierz Winiarczyk, znany wąchocki regionalista, historyk, radny, założyciel i członek kilku lokalnych organizacji promujących Wąchock, były, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Wąchocku, wydał już 10 książkę o Wąchocku i regionie. Jest to trzecia część „Szkiców z dziejów Wąchocka i okolicy”.

Wieczór autorski odbył się w piątek 2 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Sala widowiskowa tej placówki kultury była wypełniona po brzegi mieszkańcami miasta i gminy Wąchock oraz licznymi mieszkańcami Starachowic, szczególnie z Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Tylko nieliczni z nich mieli maski. Byli przedstawiciele władz Wąchocka. Wiele osób kupiło kolejną książkę Kazimierza Winiarczyka. Wszyscy kupujący dostali dedykację autora.

Wieczór rozpoczęły występy dzieci z zespołu „Świetliki”, z Wiejskiego Domu Kultury w Wielkiej Wsi, w gminie Wąchock. Dzieci i ich opiekunka otrzymali rzęsiste brawa za swój występ. Następnie młoda Julia Bielakowska z Wąchocka, uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach, zagrała na skrzypcach dwa nastrojowe utwory. Też otrzymała owację.

Historię pisarskiej działalności Kazimierza Winiarczyka przedstawiła Małgorzata Polakowska- dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąchocku. Pierwszą z 10 swoich książek Kazimierz Winiarczyk wydał w 2002 roku. Było to „Kalendarium Wąchockie”, które miało kontynuację pod różnymi tytułami. Pisał o wąchockich cmentarzach, o Marcinkowie, o innych ważnych wydarzeniach historycznych w Wąchocku i okolicy.

Dopiero po pani dyrektor „dopuszczono do głosu” Kazimierza Winiarczyka, który bardzo szeroko opowiedział o zbieraniu materiałów źródłowych do tej książki, w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Otrzymał gratulacje, kwiaty i upominki.

Dla pisarskiej pasji Kazimierza Winiarczyka stanowi motto:, „Kto czyta książki- żyje podwójnie”- Umberto Eco.

Książka ta jest kolejną książkową publikacją z cyklu „Szkice z dziejów Wąchocka i okolicy”. W pierwszej części autor przybliżył dzieje wąchockiej apteki, pałacu Schoenberga, Dworku Langiewicza i Ratajów. W drugiej części przedmiotem zainteresowania były dzieje parafii w Parszowie, szkół w Wąchocku, Wielkiej Wsi, Parszowie, Marcinkowie i Mostkach.

Spis treści
Najlepszym, skrótowym opisem zawartości trzeciego tomu dziejów Wąchocka jest spis treści książki Kazimierza Winiarczyka:
1. Od autora, 2. Suplement do Wąchockiego słownika biograficznego, Skorowidz biogramów, 3. Kamieniołomy cysterskie, 4. Zapomniana społeczność – Żydzi wąchoccy, 5. Schoenbergowie w Wąchocku, 6. Znaki pamięci – cmentarze wąchockie, 7.Wąchockie miejsca pamięci narodowej:

  • Panteon Pamięci Narodowej,
  • Pomniki,
  • Tablice i płyty pamiątkowe
  • Inne miejsca upamiętnienia,

8. Filia wąchockiego kościoła w Starachowicach, 9. Sąsiedzkie spory aptekarzy z proboszczami, 10. Bibliografia, 11. Wykaz skrótów i symboli.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie