Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumne dożynki powiatu kieleckiego w Masłowie. Barwne wieńce i podziękowania dla rolników za chleb (zdjęcia, WIDEO)

Bartłomiej Bitner
Wszystkim rolnikom z powiatu kieleckiego podziękowano w niedzielę na Dożynkach Powiatowych w Masłowie za to, że dzięki ich pracy mamy wspaniałe plony oraz chleb.

ZOBACZ: ZDJĘCIA Z DOŻYNEK POWIATU KIELECKIEGO W MASŁOWIE

Tegoroczne dożynki o charakterze powiatowym odbyły się w Masłowie Pierwszym, na płycie lotniska. Pogoda dopisała, było bardzo gorąco. Mimo to na miejsce dziękowania rolnikom za całoroczną pracę przybył tłum ludzi. Najpierw uczestnicy imprezy zobaczyli obrzędy ludowe związane między innymi z ośpiewaniem wieńców (było ich 26 – 19 reprezentujących gminy powiatu kieleckiego i 7 z gminy Masłów), a potem zostali obdarowani przez starostów dożynek – Krystynę Grzegolec i Romana Popisa – oraz starostę naszego powiatu Michała Godowskiego i wójta Masłowa Tomasza Latę dorodnymi bochenkami chleba, wypieczonymi z tegorocznej mąki.

- Bochen chleba jest symbolem dożynek. To właśnie w nim zamyka się bardzo trudna praca rolników. Dlatego otrzymując chleb pamiętajmy o tym, a także obdarzmy go szczególnym szacunkiem – podkreślił Tomasz Lato. Zwrócił także uwagę na aspekt pielęgnowania tradycji ludowych. – Widząc wiele osób w strojach ludowych regionu świętokrzyskiego bardzo się cieszę, że nie zapominają o naszych korzeniach. To ważne, by przekazywać tradycje kolejnym pokoleniom, w tym tę tak ważną, jak plecenie wieńców, których wiele na płycie lotniska możemy dziś podziwiać – mówił wójt.

Tłumne dożynki powiatu kieleckiego w Masłowie. Barwne wieńce i podziękowania dla rolników za chleb (zdjęcia, WIDEO)

Najpiękniejszym wieńcem dożynkowym tegorocznych Dożynek Powiatowych i Gminy Masłów uznano ten, który wyplotła Józefa Bucka z gminy Miedziana Góra. (fot. Aleksander Piekarski)

 

Podczas dożynek rozstrzygnięto dwa konkursy. W tym na piękną i bezpieczną zagrodę, przyjazną środowisku, wygrała zagroda państwa Marzanny i Kazimierza Kwiatków z Belna w gminie Bieliny, a w tym na najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne powiatu kieleckiego zwyciężyło gospodarstwo „Kuźnia” Elżbiety Kot z Nowej Huty w gminie Raków.

Najpiękniejszym wieńcem dożynkowym uznano ten, który wyplotła Józefa Bucka z gminy Miedziana Góra. W nagrodę będzie reprezentował nasz powiat 4 września na Dożynkach Wojewódzkich w Końskich.

 

Imprezie towarzyszył konkurs „Przez Żołądek do serca”, organizowany przez Piotra Żołądka, członka zarządu województwa świętokrzyskiego. Wzięło w nim udział kilkanaście kół gospodarstw wiejskich z naszego powiatu, które na stoiskach prezentowały przygotowane przez siebie dania z – oczywiście – żołądkami w roli głównej. Najlepszą potrawą, uwzględniając jej sposób podania, walory smakowe i powiązania kulturowe z regionem, wybrano „Róże z niespodzianką” autorstwa Moniki Klimek z Koła Gospodyń Wiejskich w Niwkach Daleszyckich, gmina Daleszyce. 

 

Tłumne dożynki powiatu kieleckiego w Masłowie. Barwne wieńce i podziękowania dla rolników za chleb (zdjęcia, WIDEO)

Wójtowie z trzech gmin, których wieńce nagrodzono pod sceną.

 

Laureaci konkursu na piękną i bezpieczną zagrodę, przyjazną środowisku:

I miejsce - Marzanna i Kazimierz Kwiatek z Belna w gminie Bieliny

II miejsce - Monika Pękalska z Micigozdu w gminie Piekoszów

III miejsce - Jerzy Pasierbek z Mniowa

Wyróżnienia:

1. Marlena i Piotr Połońscy z Szyszczyc w gminie Chmielnik

2.Grzegorz Kasperek z Woli Murowanej w gminie Sitkówka-Nowiny

3.Bożena i Mirosław Szlufik z Krajna-Parceli w gminie Górno

 

Laureaci konkursu na najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne powiatu kieleckiego

I miejsce - Elżbieta Kot, Gospodarstwo Agroturystyczne „Kuźnia” w Nowej Hucie, gmina Raków

II miejsce - Maria Kamińska, gospodarstwo agroturystyczne „Torfowisko” z Wójtostwa w gminie Daleszyce

III miejsce - Krystyna i Jan Jamrożek, gospodarstwo agroturystyczne „Dolina Łysica” ze Świętej Katarzyny w gminie Bodzentyn

Tłumne dożynki powiatu kieleckiego w Masłowie. Barwne wieńce i podziękowania dla rolników za chleb (zdjęcia, WIDEO)

Nagroda wójta Masłowa Tomasza Lato za sukcesy sportowe dla Andrzeja Janowskiego, który trenował wyczynowo pływanie badminton a po wypadku w 2010 roku na nartach ma sparaliżowane ręce, nogi oraz tułów. Nie poddał się, od roku uprawia dyscyplinę paraolimpijską – Baccia. To połączenie kręgli z bilardem, a nawet carlingiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie