Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy mieszkańców Ostrowca na Cecyliadzie. Kolegiatę świętego Michała Archanioła wypełniły dźwięki pieśni religijnych i patriotycznych

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W niedzielę, 27 listopada w kolegiacie świętego Michała Archanioła odbył się koncert cecyliański, zorganizowany przez parafię i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uroczystość była poświęcona patronce śpiewu, świętej Cecylii.
W niedzielę, 27 listopada w kolegiacie świętego Michała Archanioła odbył się koncert cecyliański, zorganizowany przez parafię i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uroczystość była poświęcona patronce śpiewu, świętej Cecylii. Sandra Krakowiak
W niedzielę, 27 listopada w kolegiacie świętego Michała Archanioła odbył się koncert cecyliański, zorganizowany przez parafię i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uroczystość była poświęcona patronce śpiewu, świętej Cecylii.

Cecyliada w Ostrowcu Świętokrzyskim przyciągnęła tłumy

Koncert cecyliański w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się po raz drugi, pierwszy miał miejsce w 2019 roku. Jak podkreśla Ewa Jurkowska – Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, był on zorganizowany wówczas z okazji Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej.

- Wtedy gościliśmy aż 11 chórów, nie tylko z Ostrowca ale z całej diecezji. Teraz z okazji święta Cecylii, które wypada 22 listopada, chcieliśmy powtórzyć to wydarzenie, bo wtedy cieszyło się ono ogromnym uznaniem wśród mieszkańców – mówi dyrektor.

Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych ale, jak zauważa Ewa Jurkowska – Siwiec, także odbiorców muzyki.

- Chóry powinny się jednoczyć, każdy śpiewa inaczej, przez lata szlifuje swoją barwę, a żeby uzyskać pełną harmonię w chórze to trzeba wielu lat pracy – mówi Ewa Jurkowska - Siwiec.

Muzyka jest modlitwą

W kościele muzyka jest modlitwą, mówi biskup Krzysztof Nitkiewicz i dodaje, że chór śpiewając, modli się.

- Pomaga modlić się innym i dlatego tak ważny jest dobór repertuaru chórów w kościele, a jednocześnie ta muzyka musi pomagać odnaleźć harmonię w swoim sercu

– mówi. Biskup zaznacza, że podczas rozpoczynającego się adwentu śpiew może być też czuwaniem i oczekiwaniem na Boże Narodzenie. - Jak człowiek słucha muzyki to w jakiś sposób przygotowuje się do działania, to jest takie radosne oczekiwanie na narodziny Chrystusa ale wypełnione dobrymi uczynkami – mówi ksiądz biskup.

Dyrygent chóru, Cantate Domino Andrzej Budziński zauważa, że praca z chórem jest żmudna i zależy także od przygotowania chórzystów.

- Nasz chór składa się w większości z amatorów więc tej pracy jest dużo, tym bardziej, że każdy akord i dźwięk trzeba wyćwiczyć bo nikt nie czyta nut biegle

– mówi dyrygent. - Nieważne ile to czasu zajmuje, liczy się efekt końcowy i cieszę się, że mój chór zdyscyplinowany i zawsze jak jest potrzeba dodatkowej próby to są chętni – dodaje Andrzej Budziński, który podkreśla, że uczestniczenie w próbach chóru oraz wspólne występy to także radość muzykowania i pokonywania problemów.

Pod wielkim wrażeniem koncertu była poseł Agata Wojtyszek, która sama w chórze śpiewała przez 15 lat.

- Był to bardzo dobry czas dla mnie. Uważam, że to bardzo ważne żeby ludzie również swoje pasje zawodowe realizowali a dziś to jest koncert, którego poziom jest naprawdę bardzo wysoki. Ważne też jest to, żeby pokazywać, że można razem spędzać czas i oddawać się modlitwie poprzez muzykę – mówi pani poseł.

Różnorodny repertuar podczas koncertu w Ostrowcu

W koncercie usłyszeliśmy pieśni maryjne „Czarna Madonno”, „Z dawna Polski Tyś Królową” czy „Ave Maria Caelorum” ale także pieśni patriotyczne jak „Piechota”.

- To był bardzo piękny koncert. Chóry zaprezentowały bardzo różnorodny repertuar i pokazały swe ogromne możliwości

– zauważa poseł Andrzej kryj. - Cieszy szczególne to, że występowali młodzi wykonawcy i to nie tylko w chórze „Świętokrzyskie Bemolki” z ostrowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej, lecz również w chórach parafialnych. Ogromne gratulacje dla dyrygentów, chórzystów i organizatorów - dodaje poseł.

Koncert cecyliański pokazuje, że śpiew chóralny ma swoich zwolenników, mówi senator Jarosław Rusiecki.

- Koncert zgromadził liczną rzeszę miłośników takich śpiewów – mówi senator. - Piękny finał, podczas którego wszystkie chóry wykonały jedną pieśń. I piękny jubileusz chóru nauczycielskiego Coro Cantorum, najstarszego spośród tych chórów. Piękny finał i gratuluję talentu wszystkim. Myślę, że w czasie Bożego Narodzenia taki koncert z udziałem wszystkich chórów będzie wzbudzał zainteresowanie i świąteczne ciepło – zaznacza Jarosław Rusiecki.

30 lat chóru Coro Cantorum

Chór Nauczycielski CORO CANTORUM obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia swojej działalności. Trzon formacji stanowią nauczyciele różnych specjalności, ale jego członkami są też wokaliści innych zawodów.
Formacja bierze udział w życiu kulturalnym miasta, uczestniczy w wydarzeniach, których ranga wymaga śpiewu chóralnego. Są to święta państwowe, kościelne, Dni Miasta czy spotkania wigilijne.

Wielokrotnie reprezentował Ostrowiec Świętokrzyski poza granicami Polski. Gościł w Ukrainie i na Węgrzech, w Szwecji, Rosji i we Francji. Prezentował się w ambasadach tych państw, śpiewał dla Polonii, w polskich kościołach i misjach katolickich, uczestniczył w europejskich przeglądach i festiwalach chóralnych. Nagrał  również dwie płyty zatwierdzone przez – My way CORO CANTORUM i CORO CANTORUM kolęduje.

Podczas koncertu w ostrowieckiej kolegiacie, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński oraz starosta Powiatu Ostrowieckiego Marzena Dębniak złożyli życzenia Chórowi Nauczycielskiemu „Coro Cantorum” z okazji jubileuszu 30-lecia działalności.

Na zakończenie koncertu wszystkie chóry wspólnie wykonały pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”.

Podczas ostrowieckiej Cecyliady zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz siedem chórów:

  • „Ad Deum” z Szewny,
  • „Bel Canto” z Bodzechowa,
  • „Con Anima” z Waśniowa,
  • „Cantate Domino” z sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej,
  • „Michael” z kolegiaty świętego Michała,
  • „Coro Cantorum” z Miejskiego Centrum Kultury
  • oraz „Świętokrzyskie Bemolki” z  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Koncert prowadzili Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz ksiądz Witold Garbuliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie