Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy uciekające z boiska, zakorkowane drogi dojazdowe, fruwające namioty - Burza szalała w Gowarczowie (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Na gowarczowski festyn brutalnie przerwany przez burzę przybyły prawdziwe tłumy.
Na gowarczowski festyn brutalnie przerwany przez burzę przybyły prawdziwe tłumy. Marzena Kądziela
Tak wyglądał w poniedziałkowe późne popołudnie zupełnie niespodziewany koniec festynu rodzinnego w Gowarczowie. Szkoda, bo impreza zapowiadała się nadzwyczaj ciekawie.
Muzyka, tradycyjne potrawy i zabawa w Gowarczowie

Gowarczów .Festyn rodzinny z przysmakami z gminy

Na świętego Rocha, patrona starego gowarczowskiego kościoła, zawsze przybywają tłumy. Odpust odbywający się 16 sierpnia to prawdziwe święto mieszkańców gminy.

- I tę pielęgnowaną przez gowarczowian tradycję postanowiliśmy wykorzystać przy pisaniu projektu pod tytułem "Festyn Rodzinny" - opowiada dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Adam Kubka. - Projekt złożyliśmy do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet VII. Promocja Integracji Społecznej. Projekt się spodobał, dostaliśmy pieniądze i wiosną przystąpiliśmy do działania. Naszym celem było zaktywizowanie wszystkich sołectw, by później, na świętego Rocha, czyli 16 sierpnia, przygotować wspólnie wielki festyn.

W poniedziałkowe popołudnie na boisko sportowe koło szkoły podstawowej przybyły prawdziwe tłumy, jakich dotąd nie widzieliśmy na gowarczowskich festynach. Widać było, że w organizację imprezy zaangażowani byli mieszkańcy wszystkich sołectw. Każde z nich miało do dyspozycji namiot, w którym gospodynie częstowały takimi przysmakami, jakich nie powstydziłyby się najlepsze restauracje. Były między innymi pierogi, kapusta z grochem, bigos, gulasz, pasztety, swojskie wędliny, miody. Od ilości i rodzajów ciast mogło zakręcić się w głowie.

W namiotach prezentowano także rękodzielnictwo - hafty, koronki, pasiaki, rzeźby, obrazy oraz kolekcje starych przedmiotów używanych kiedyś w gospodarstwach wiejskich. Były loterie fantowe, karuzele, zamki - zjeżdżalnie, prezentacje lokalnych stowarzyszeń i firm.

Na scenie występowały dzieciaki z telewizyjnego programu "Ziarno", Agnieszka Głuch, utalentowana wokalistka z miejscowego centrum kultury, parodysta Stan Tutaj. Na zaplecze sceny, zaczęły podjeżdżać ekipy kolejnych artystów, między innymi zespołu Wasyl Junior i Gwiazdy Cygańskie.

I wtedy, około godziny 18.30 niebo zrobiło się niemal czarne, a rozświetlały je tylko błyskawice. Widzowie pośpiesznie opuszczali stadion, kierowcy próbowali wyjechać z parkingów. Nadchodziła burza.

- Namioty, w których wystawiały się sołectwa zaczęły fruwać jak latawce - relacjonuje dyrektor Adam Kubka. - Ratowaliśmy, co się dało, przede wszystkim kosztowną scenę. Aż płakać się chciało, że impreza, w której organizację zaangażowało się tak wiele osób ze wszystkich wiosek w gminie została tak brutalnie przerwana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie