Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2024. Gdzie w Ostrowcu Świętokrzyskim można kupić pączki? Sprawdziliśmy ceny

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tłusty czwartek już 8 lutego. Tego dnia koniecznie trzeba zjeść pączka. Sprawdziliśmy gdzie można zjeść najlepsze pączki oraz te równie dobre, ale tańsze.

Gdzie kupić pączki w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Za dobre pączki trzeba zapłacić od5 do 10 złotych. Takie znajdziemy w cukierniach i piekarniach ale są też tańsze, w marketach.
To ile kosztują zależy to zależy od ich wagi, dekoracji i liczby zakupionych sztuk. Sprawdziliśmy, gdzie w Ostrowcu Świętokrzyskim jest najtańsza oferta na tłusty czwartek. Zobaczcie w galerii zdjęć ceny w marketach, cukierniach i piekarniach w mieście:

Ceny pączków na tłusty czwartek 2024

Z różanym nadzieniem i lukrem lub pudrem, a może z czekoladą? Pączki na tłusty czwartek w popularnych marketach znajdziemy w przeróżnych wariacjach. Z pewnością każdy smakosz tych słodkich wypieków znajdzie coś dla siebie. Sprawdziliśmy ile kosztują w najpopularniejszych sieciach w Ostrowcu: Biedronka, Carrefour, Lidl i Żabka. Podajemy ceny w galerii zdjęć:

Mamy dla Was także porcję MEMÓW o tłustym czwartku na poprawę humoru:

Tłusty Czwartek. Co to za święto?

Tradycja świętowania tłustym jedzeniem ostatniego dnia przed Wielkim Postem została zaczerpnięta od pogan. W ten sposób żegnano zimę i przygotowywano się na nadejście wiosny. Na ucztach serwowano pieczone mięsa, chleb i wino. Wtedy też spotkano przekąskę będącą pierwszymi pączkami, czyli rodzaj wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną. W Polsce natomiast wytrawne pączki służyły jako zakąska do wódki.

Nie od razu pączusie były słodziutkie, nadziewane konfiturą i lukrowane. Początkowo w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach. Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.
Zwyczaj spożywania słodkich pączków był praktykowany na dworach od około XVI wieku. Natomiast od XVII zaczęto inspirować się kuchnią francuską i przyrządzać lżejsze i apetyczniejsze w wyglądzie ciasto drożdżowe.

Obecnie na naszych stołach królują pączki nie tylko tradycyjne ze śliwką i nadzieniem różanym, ale także z bitą śmietaną, adwokatem, malinami, wiśniami, serkami. Jedno jest pewne - każdy łasuch zaspokoi swoje podniebienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie