Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był już XVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kościele Świętego Ludwika w Bliżynie. Piękna muzyka i gromkie brawa

OPRAC.:
Amelia Sumara
Amelia Sumara
Za nami XVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Bliżynie. Zobacz więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>
Za nami XVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Bliżynie. Zobacz więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>Gmina Bliżyn
W niedzielę, 3 września w kościele pod wezwaniem świętego Ludwika w Bliżynie odbył się XVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W wydarzeniu wzięło udział blisko 60 muzyków i chórzystów oraz przy wyjątkowo licznej publiczności. - Ten koncert jest wyjątkowy, gdyż gościmy artystów wyłącznie z województwa świętokrzyskiego - zauważyła prowadząca wydarzenie Elżbieta Rokita.

Za nami XVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Bliżynie

Przybyłych do świątyni w imieniu organizatorów, księdza proboszcza parafii Bliżyn Stanisława Wlazło i wójta gminy Mariusza Walachni powitał ksiądz Marcin Wojciechowski.

Wydarzenie na stałe wpisało się w bliżyńską społeczność. Zabrzmią dziś nasze 99-letnie organy, które jednak wymagają pilnego remontu. Mam nadzieję, że za rok już stuletnie zabrzmią przepięknie, gdyż w roli głównej naszego festiwalu występują właśnie organy, król instrumentów.

- powiedziała otwierając festiwal Elżbieta Rokita.

Najpierw w świątyni zabrzmiała muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Tomasza Piętaka, bliżynianina, inicjatora festiwalu, który aktualnie gra i pracuje w Wiedniu.

Następnie sześć utworów zaśpiewał Chór „Fermata” pod dyrekcją Ewy Robak. Po kolejnej odsłonie muzyki organowej w wykonaniu Tomasza Piętaka wystąpił Chór „Antidotum”, którym także dyryguje Ewa Robak.

Chór „Antidotum” to międzypokoleniowy, amatorski chór mieszany z Kielc. Powstał w 2009 roku jako inicjatywa osób zupełnie nie związanych z muzyką, zafascynowanych ideą szwedzkich chórów „ludzi nie umiejących śpiewać”. Śpiewają w nim artyści w wieku od 19 do 80 lat. Chór zaśpiewał hymn „Gloria” D-dur Antonio Vivaldiego, składający się z dwunastu odsłon. Z chórem zaśpiewały solistki: Joanna Strąk, sopran, Antonina Gorzelak, sopran i Monika Kozak-Wojciechowska, alt. Chórowi towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Maurycy Florek, I skrzypce, Maria Miłkowska-Cedro, II skrzypce, Monika Rudnowska, altówka, Anna Czarnomska, wiolonczela, Grzegorz Kustra, obój, Wojciech Wojciechowski, trąbka i Tomasz Piętak.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie