Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To była wyjątkowa jesień dla melomanów. Zakończyły się Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

Agnieszka Lasek - Piwarska
Koncert "Chwacie imię Pana” – zespoły pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek.
Koncert "Chwacie imię Pana” – zespoły pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek. Agnieszka Lasek – Piwarska
Dni Muzyki Organowej i Kameralnej to wydarzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie jesień w Starachowicach. Przez lata, w ramach festiwalu, nad Kamienną gościliśmy takie gwiazdy jak Krzysztof Penderecki, Małgorzata Walewska, Hanna Banaszak, Krzysztof Kolberger, Janusz Radek, Antonina Krzysztoń czy Krzysztof Globisz.
Kwartet smyczkowy „Oblivion” podczas koncertu w Spółdzielczym Domu Kultury.
Kwartet smyczkowy „Oblivion” podczas koncertu w Spółdzielczym Domu Kultury. Agnieszka Lasek – Piwarska

Kwartet smyczkowy "Oblivion" podczas koncertu w Spółdzielczym Domu Kultury.
(fot. Agnieszka Lasek - Piwarska)

Rokrocznie koncerty odbywają się w miejskich świątyniach i w salach widowiskowych a organizatorzy dbają o to, aby obok sław w festiwalu brały udział także uzdolnieni starachowiczanie.

- To, co odróżnia nasz festiwal od innych, co podkreślają zapraszani do Starachowic artyści, to rodzinna atmosfera i udział miejscowych muzyków - mówi Tomasz Ceglarski, jeden z kierowników artystycznych i inicjator starachowickich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej - Cieszy nas bardzo, że podczas tegorocznej edycji Dni Muzyki Organowej i Kameralnej udało nam się zaprezentować grono artystów ze Starachowic i ze starachowickimi korzeniami. Byli to Magdalena Sierpień z tria "Alegrija", Kamil Urbański z "Interplay Jazz Duo", Kamil Powrózek - skrzypek z kwartetu smyczkowego "Oblivion", chór "Meridies" i młodzi wykonawcy Paulina Kowalczyk i Michał Pocheć oraz chór "Portamento" i zespół "Prymka" prowadzone przez Bożenę Magdalenę Mrózek. Koncert chóru i zespołu bardzo przypadł mi do gustu, poziom tych formacji to na pewno krajowa czołówka.

Jazzowo i chóralnie

Pierwszy koncert tegorocznego festiwalu odbył się 29 września w sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury. W koncercie inaugurującym "organówkę" i nowy sezon artystyczny wystąpił "Interplay Jazz Duo" - zdobywcy tegorocznego "Fryderyka" w kategorii jazzowy debiut roku. Duet tworzą pochodzący ze Starachowic pianista Kamil Urbański oraz basista Jędrzej Łaciak. Młodzi muzycy zebrali imponującą ilość muzycznych wyróżnień w tym bardzo prestiżową, główną nagrodę Konkursu "Lotos Jazz Festival 14 Bielskiej Zadymki Jazzowej". W lipcu ubiegłego roku ukazało się debiutanckie CD "Interplay Jazz Duo".

W kolejną niedzielę w kościele pod wezwaniem Świętego Judy Tadeusza przy ulicy Podgórze w koncercie zatytułowanym "Laudate nomen Domini - Chwalcie imię Pana" wystąpiły Chór Kameralny "Portamento" oraz Zespół Wokalno - Instrumentalny "Prymka". Obie formacje pracują w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach pod kierunkiem doktor Bożeny Magdaleny Mrózek. W programie koncertu były pieśni sakralne od średniowiecza po współczesność.

Instrumentalnie, kameralnie i na smyczki

W niedzielę 13 października w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na osiedlu Michałów wystąpił Kameralny Zespół Instrumentalny "Pol - Orffa" z Szydłowca. Grupa pod dyrekcją Tadeusza Gogacza zagrała między innymi utwory Fryderyka Szopena, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta i George'a Gershwina. Dyrygent, który w tym roku obchodzi 55 - lecie pracy twórczej na zakończenie koncertu otrzymał specjalne podziękowania za pracę i bogatą działalność pedagogiczno - artystyczną.

Kolejny koncert odbył się w Spółdzielczym Domu Kultury w Starachowicach. Rozrywkę na smyczkach zapewnili członkowie kwartetu smyczkowego "Oblivion".

Muzyka filmowa, klasyczna i utwory z Ameryki Południowej królowały w programie koncertu tria smyczkowego "Alegrija". Trio wystąpiło 20 października w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Złotej 1 w Starachowicach. "Alegrija" to muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. W tym roku zespół wraz z kieleckim akordeonistą Krzysztofem Korbanem wziął udział w telewizyjnym show "Must Be The Music" wykonując "Tango de Roxanne". Zespół zdobył również "Scyzoryka Live" na Festiwalu Scyzoryki 2013.

Klasyka na organy oraz Olgierd Łukaszewicz

W niedzielę 27 października w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Nowowiejskiej 1 wystąpili mezzosopranistka Magdalena Idzik i organista Roman Szlaużys. W programie ich koncertu znalazły się między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Friedricha Haendla i Franza Schuberta. Magdalena Idzik to pochodząca z województwa świętokrzyskiego gwiazda scen operowych, śpiewaczka Opery Narodowej.

Finał tegorocznego festiwalu odbył się w niedzielę 10 listopada w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Starachowicach. W koncercie pod tytułem "Każdemu marzy się wolność" wystąpili Olgierd Łukaszewicz (recytacja), Robert Grudzień (organy), starachowicki chór "Meridies" pod dyrekcją Marka Samsonowskiego oraz młodzi wokaliści: Paulina Kowalczyk i Michał Pocheć. Koncert "Każdemu marzy się wolność" z podtytułem "Powstanie 1863 drogą do Niepodległości 1918" to autorski projekt Roberta Grudnia.

Magdalena Idzik i Roman Szlaużys chwilę przed koncertem w Starachowicach.
Magdalena Idzik i Roman Szlaużys chwilę przed koncertem w Starachowicach. Agnieszka Lasek – Piwarska

Magdalena Idzik i Roman Szlaużys chwilę przed koncertem w Starachowicach.
(fot. Agnieszka Lasek - Piwarska )

Ćwierć wieku z muzyką

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa 25 edycja starachowickiej "organówki". Organizatorzy już planują przyszłoroczne koncerty.

- Nie mogę zdradzić wszystkiego, ale powiem, że na jubileuszowy festiwal chcielibyśmy starachowickim melomanom zaproponować dużą formę muzyczną - zapowiada Tomasz Ceglarski. - Marzę też o tym, aby udało się zaprosić do nas Andrzeja Ratusińskiego, bo to doskonały muzyk i syn patrona naszego festiwalu. Planujemy też koncert wspomnieniowy dedykowany Stefanowi Ratusińskiemu oraz księdzu Tadeuszowi Jędrze i księdzu Józefowi Domańskiemu - dobrym duchom Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Chciałbym, aby 25 festiwal zainaugurował doskonały organista Wiktor Łyjak, który ćwierć wieku temu zainaugurował pierwsze Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

24 Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach produkowało Starachowickie Centrum Kultury, dyrektorem był jego szef Tomasz Kordeusz, kierownictwo artystyczne sprawowali Robert Grudzień i Tomasz Ceglarski.

- Cieszę się, że udało się dopiąć budżet tegorocznej "organówki", a nie było to łatwe- podsumowuje Tomasz Ceglarski - Liczyliśmy na większą pomoc finansową miasta. Nie zawiedli nas jak zwykle sponsorzy, którym bardzo dziękujemy. Na ogromny szacunek zasługuje praca grupy osób ze Starachowickiego Centrum Kultury. Dziękuję mediom za doskonałą współpracę i mojej żonie, która jak zwykle bardzo zaangażowała się w organizację festiwalu.

Olgierd Łukaszewicz i Tomasz Ceglarski przed koncertem finałowym tegorocznych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

Olgierd Łukaszewicz i Tomasz Ceglarski przed koncertem finałowym tegorocznych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Agnieszka Lasek – Piwarska

Olgierd Łukaszewicz i Tomasz Ceglarski przed koncertem finałowym tegorocznych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.
(fot. Agnieszka Lasek - Piwarska)

Trio smyczkowe "Alegrija” podczas koncertu w kościele przy ulicy Złotej

Trio smyczkowe "Alegrija” podczas koncertu w kościele przy ulicy Złotej archiwum prywatne

Trio smyczkowe "Alegrija" podczas koncertu w kościele przy ulicy Złotej
(fot. archiwum prywatne)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie