Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To istna plaga! Świętokrzyscy pacjenci nie odwołują wizyt u lekarza i termin przepada. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
W Polsce na umówione wizyty do specjalistów z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii w I półroczu 2023 roku nie zgłosiło się ponad 457 tysięcy osób. W województwie świętokrzyskim było to ponad 11 tysięcy pacjentów. Dane nie są optymistyczne, a nieodwołane wizyty powodują, że z terminu nie może skorzystać nikt inny.

Świętokrzyscy pacjenci nie odwołują wizyt u lekarza i termin przepada

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w pierwszym półroczu tego roku 457 tysięcy osób z całej Polski nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Najwięcej (ponad 45 procent) nieodwołanych wizyt, czyli ponad 207 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. 140 tysięcy z kardiologii, blisko 59 tysięcy z endokrynologii, a ponad 49 tysięcy z onkologii. Te dane mogą szokować!

Dane dotyczące województwa świętokrzyskiego też nie wyglądają optymistycznie. W wyżej wymienionych zakresach w I półroczu 2023 roku na wizyty nie zgłosiło się (i nie odwołało) prawie 11 tysięcy pacjentów. Najwięcej - ponad 57 procent dotyczy poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 tylu pacjentów nie odwołało swoich wizyt i się na nich nie zjawiło:

  • Onkologia - 193 pacjentów
  • Ortopedia i Traumatologia Narządu Ruchu - 6300 pacjentów
  • Kardiologia - 3190 pacjentów
  • Endokrynologia - 1287 pacjentów.

Razem to 10 970 pacjentów i nieodwołanych wizyt. Jest to wprawdzie o tysiąc mniej niż w roku ubiegłym, ale nadal bardzo dużo. – Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie – mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących - dodaje.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania. - Liczymy, że systematyczna edukacja pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z klientem w celu odwołania wizyty, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie