Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już niemal pewne. Łopuszno i Piekoszów od 1 stycznia będą miastami

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Na zdjęciu od lewej herb Łopuszna i Piekoszowa
Na zdjęciu od lewej herb Łopuszna i Piekoszowa
1 stycznia 2023 roku na mapie Polski niemal na pewno pojawi się 15 nowych miast w tym dwa ze świętokrzyskiego, oba z powiatu kieleckiego - Łopuszno i Piekoszów. Jest już projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dokument trafił do uzgodnień i opiniowania. Ale to raczej formalności, niemal pewne jest, że 15 wymienionych miejscowości stanie się miastami.

Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów, która rozpatruje wnioski i wydaje stosowne rozporządzenie do dnia 31 lipca każdego roku. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. To jak dotychczas było formalnością - 1 stycznia raczej na pewno pojawi się 15 nowych miast.

Wśród tej 15 są dwa ze Świętokrzyskiego.

Łopuszno będzie miastem

Łopuszno jest stolicą gminy. Ma 1454 mieszkańców. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od łopianu (łopucha) – rośliny, która licznie występowała w tych okolicach. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV wieku. W dokumencie z 1355 roku wieś zapisana została pod nazwą Łopuszna, w 1367 już jako Łopuszno. W XV wieku wieś była własnością rodziny Łopuszańskich. Pod koniec XIX wieku w Łopusznie znajdowały się 62 domy. Wśród mieszkańców przeważała ludność żydowska. Na 828 osób zamieszkujących Łopuszno – 587 było narodowości żydowskiej. We wsi koncentrował się okoliczny handel, Łopuszno było zamieszkiwane przez dużą liczbę rzemieślników. Znajdował się tu kościół parafialny, sąd gminny, kancelaria gminna oraz bożnica. Jurysdykcji miejscowego sądu gminnego podlegały gminy: Łopuszno, Snochowice, Piekoszów i Zajączków.

Piekoszów będzie miastem

Piekoszów jest stolicą gminy. Ma 2930 mieszkańców. Z analizy dokumentów dotyczących świętopietrza wynika, że Piekoszów istniał już w 1337 roku i był parafią zasiedloną przez 240 osób. W roku 1423 Piekoszów nosił nazwę Pąkossów, w 1511 Pyckoschów, w 1521 Pyakoschów, zaś od roku 1694 już w dzisiejszym brzmieniu. Wieś należała w XVI wieku do Tarłów. W 1705 roku trafił tu obraz łaskami słynący Matki Bożej z Dzieciątkiem. Stara świątynia niszczejąc stwarzała bardzo poważne niebezpieczeństwo dla pielgrzymów. Nowa, budowana z kłopotami od 1807 roku, została konsekrowana 2 czerwca 1884 roku przez biskupa sandomierskiego Antoniego Sotkiewicza.

Ministerstwo zaproponowało w projekcie, by status miasta uzyskało 15 miejscowości. Najwięcej z nich jest położonych w województwach łódzkim i mazowieckim - po cztery.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie