Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już za nami. Co zdarzyło się w 2017 roku w powiecie kazimierskim?

Adam Ligiecki
Styczeń. Po raz 14. Wielka Orkiestra grała w Kazimierzy Wielkiej... i czternasty raz otwierały koncert Parkowe Skrzaty.
Styczeń. Po raz 14. Wielka Orkiestra grała w Kazimierzy Wielkiej... i czternasty raz otwierały koncert Parkowe Skrzaty. Adam Ligiecki
2017 rok powoli dobiega końca. Jaki był - w naszym powiecie kazimierskim? Co ważnego wydarzyło się w okresie minionych dwunastu miesięcy? Co przyniosło nam radość, a co rozczarowanie? Co zapisze się szczególnie w naszej pamięci? Czas na pierwsze podsumowania, a zatem... przeżyjmy to jeszcze raz!

Styczeń

2017 rok powitaliśmy z nadzieją i wiarą, że „teraz będzie lepiej”. Na różne sposoby - także bawiąc się na otwartych „balach pod gwiazdami”. Największy odbył się w stolicy powiatu, Kazimierzy Wielkiej: minus trzy stopnie na termometrze, zero śniegu, trochę wiatru, a publiczność zagrzewał do tańca zespół Twister.

Niedługo po Nowym Roku mamy pierwszą stulatkę! „Setkę”, świętowała 5 stycznia Genowefa Dzioch z Sokoliny.
6 stycznia - Orszak Trzech Króli po raz czwarty przeszedł przez Kazimierzę Wielką. Z posłem Krzysztofem Lipcem w królewskiej roli. Trzej Mędrcy ze Wschodu zawitali także do Skalbmierza, a wjechali szykownie - na koniach.
Zmiana warty w straży pożarnej. Uroczyście pożegnano komendanta powiatowego Kazimierza Zabłotnego oraz jego zastępcę Janusza Bułę, którzy rozstali się z mundurem.

15 stycznia to huczny, jubileuszowy 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W „gorącym graniu w środku zimy” brał udział także powiat kazimierski; jak długi i szeroki. Najwięcej zebrała Kazimierza Wielka: 41 tysięcy 154 złote i 36 groszy - to rekord! Pieniądze idą na zbożny cel.
Luty

Luty. W powiecie kazimierskim nagrodę Człowiek Roku otrzymał ksiądz Michał Haśnik z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Luty. W powiecie kazimierskim nagrodę Człowiek Roku otrzymał ksiądz Michał Haśnik z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Adam Ligiecki

„Echo Dnia” przyznało honorowy tytuł Człowieka Roku 2016 w powiecie kazimierskim. Laureatem został ksiądz Michał Haśnik. Wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej zajął także pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim, w kategorii „Religia”.

Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach zakończył sezon studniówkowy w regionie kazimierskim. W wielkim stylu. Bal maturalny - w szkolnej hali sportowej - miał oprawę „Glamour”, zabawa trwała do białego rana.
Druga w tym roku stulatka - także... Genowefa, także z gminy Czarnocin. 100. urodziny obchodziła Genowefa Bogal, mieszkająca w Kolosach.

Tytuł Lekarza Roku 2016 powiatu kazimierskiego, w plebiscycie „Echa Dnia”, otrzymał Józef Adamus. Pan doktor pracuje w szpitalu w Kazimierzy Wielkiej, jest bardzo lubiany i ceniony przez pacjentów.
25 i 26 lutego Kazimierza była... w wodzie. To za sprawą 11. edycji 24-Godzinnego Maratonu Pływackiego, z udziałem 286 miłośników pływania. Pokonali oni łączny dystans 1633 kilometry i 500 metrów. W rankingu indywidualnym pierwszy był Dominik Kolecek, 15-latek z Dobrodzienia, który przepłynął prawie 40 kilometrów. „Kazimierski Guinness” miał rangę międzynarodową, dzięki udziałowi Piotra Łacha z Toronto, w Kanadzie.
Marzec

Marzec. Kazimierza Wielka pożegnała Panią Profesor Emilę Molską, wychowawcę młodzieży i dobrego człowieka
Marzec. Kazimierza Wielka pożegnała Panią Profesor Emilę Molską, wychowawcę młodzieży i dobrego człowieka Adam Ligiecki

1 marca - I Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem” w Kazimierzy Wielkiej. Impreza odbyła się nad zalewem na Małoszówce.

8 marca poznaliśmy rozstrzygnięcia kazimierskiego plebiscytu Kobieta Przedsiębiorcza 2016. Pierwsze miejsce zajęła Justyna Śliz - młoda, obrotna bizneswoman, właścicielka kwiaciarni Kwiaty Są Piękne w Kazimierzy Wielkiej.
14 marca, w wieku 84 lat, zmarła Emilia Molska - polonistka, pedagog, harcerka i wychowawca młodzieży, legenda Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej. Pożegnana została z honorami, spoczęła w rodzinnym Ręcznie na ziemi łódzkiej.

20 marca kazimierska Rada Miejska przyjęła uchwałę o nadaniu Emilii Molskiej - pośmiertnie - tytułu Honorowego Obywatela Gminy Kazimierza Wielka. Podobne wyróżnienie otrzymał Krzysztof Tunia, znany i ceniony archeolog, związany z regionem kazimierskim.

Gmina Czarnocin zasłynęła w tym roku... za sprawą stulatków. 103. urodziny obchodziła 23 marca Genowefa Sobieraj, pochodząca z Kolos.
Kwiecień

Kwiecień. Kazimierza Wielka obchodziła 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. W programie był spektakl, w wykonaniu gimnazjalistów.
Kwiecień. Kazimierza Wielka obchodziła 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. W programie był spektakl, w wykonaniu gimnazjalistów. Adam Ligiecki

7 kwietnia odbyła się IV Nocna Droga Krzyżowa. Proboszcz parafii świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, ksiądz Marian Fatyga, zabrał tym razem wiernych na 30-kilometrową wędrówkę nocą do Małopolski, do Miechowa.

12 kwietnia obchodziliśmy w Kazimierzy Wielkiej 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. ws programie - także poruszające „Requiem aeternam”, wystawione na dużej scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury.
Pogoda pokazała swoje pazury. Choć to połowa kwietnia, mieliśmy bardzo zimną Wielkanoc. W „lejka”, w nocy, spadł... nawet śnieg. A druga połowa miesiąca przyniosła jeszcze większe ochłodzenie.
Maj

Maj. 14. Rajd Pojazdów Zabytkowych ruszył z Kazimierzy Wielkiej. Kolumnę prowadził Marek Krupa, komandor rajdu
Maj. 14. Rajd Pojazdów Zabytkowych ruszył z Kazimierzy Wielkiej. Kolumnę prowadził Marek Krupa, komandor rajdu Adam Ligiecki

7 maja - uroczyste obchody jubileuszu 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gabułtowie. Były życzenia, gratulacje, medale i odznaczenia, a jednostka otrzymała superprezent: samochód renault.
20 maja wystartował z Kazimierzy Wielkiej 14. Rajd Pojazdów Zabytkowych. Blisko 30 załóg z różnych stron kraju udało się na 190-kilometrową trasę do Chrustów koło Zagnańska. O atrakcje - nie tylko te „za kółkiem” - zadbał komandor rajdu Marek Krupa.

22 maja miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii świętej Rity do kazimierskiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. W wydarzeniu wzięły udział setki wiernych.
Mamy dobry rok dla stulatek. 103. urodziny obchodziła 22 maja Helena Michalik z Kazimierzy Wielkiej.
28 maja, w skalbmierskiej parafii świętego Jana Chrzciciela odbył się I Parafialny Zjazd Bliźniąt. Przybyło ponad 20 par bliźniaczych.
Czerwiec

Czerwiec. Wybory do bejskiej Młodzieżowej Rady Gminy przeprowadzono także w Publicznym Gimnazjum w Czyżowicach.
Czerwiec. Wybory do bejskiej Młodzieżowej Rady Gminy przeprowadzono także w Publicznym Gimnazjum w Czyżowicach. Adam Ligiecki

11 czerwca Skalbmierz obchodził hucznie dwa jubileusze: 800. rocznicę pierwszego historycznego zapisku oraz 675-lecie lokacji. Wieńcząca projekt gala na rynku miasta przyciągnęła tłumy widzów, atrakcji było co niemiara!
18 czerwca miało miejsce w Kazimierzy Wielkiej nadanie 2. Kompanii Szturmowej z Krakowa - imienia Majora Ludwika Bogdana Zwolańskiego. Gościem honorowym imprezy była Sophie Zwolanski-Morovic, córka bohatera czterech narodów, która przyleciała do Kazimierzy z Australii.

Tego samego dnia odbył się I Honorowy Bieg Pamięci imienia Majora Ludwika Bogdana Zwolańskiego. Na trasach wokół kazimierskiego zbiornika na Małoszówce rywalizowało ponad 200 biegaczy.
19 czerwca zorganizowano wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Bejsce czwartej kadencji. Mandaty radnych zdobyło 13 nastolatków.

Ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii w Skalbmierzu, został 19 czerwca dziekanem skalbmierskiego dekanatu.
27 czerwca, w wieku 60 lat, zmarł w Opatowcu Wojciech Janowski - znany i ceniony hodowca koni, pedagog, samorządowiec i społecznik.
Lipiec

Lipiec. 8. Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu. Zgłoszono ponad 40 koni
Lipiec. 8. Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu. Zgłoszono ponad 40 koni Adam Ligiecki

2 lipca, na stadionie Sparty w Kazimierzy Wielkiej, zostały rozegrane 10. Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Tytuły mistrzów - dla Drożejowic, Słonowic, dwa razy Gabułtowa. Gratuloał i nagrody wręczał nowy komendant powiatowy, kapitan Marcin Oziębło.

18. Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu. Rewia końskich piękności na królewskich błoniach nad Wisłą wypadła bardzo okazale, a tytuł SuperChampiona 2017 zdobył ogier Decybel First.
Strażackich jubileuszy ciąg dalszy. 9 lipca - 90 lat działalności obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Stradowie.
22 lipca - 11. Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej. Gwiazdami muzycznymi imprezy plenerowej na rynku były zespoły Kordian i Tacy Sami.

Babie Lato 2017 - Przegląd Dorobku Kultury Wsi Polskiej w Skalbmierzu zapisze się w historii także ze względu na... rekordowe upały. Temperatura w słońcu przekraczała grubo 40 stopni Celsjusza! Publiczność rozgrzewali na estradzie: Kapela Jędrzej, Turnioki i Kabaret Weźrzesz.
Sierpień

Sierpień. Biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił odnowioną figurą świętego Rocha w Kazimierzy Wielkiej.
Sierpień. Biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił odnowioną figurą świętego Rocha w Kazimierzy Wielkiej. Adam Ligiecki

5 sierpnia Skalbmierz obchodził bolesną 73. rocznicę pacyfikacji oraz bitwy o miasto. Także wtedy mieliśmy upał, rodem z tropiku.
20 sierpnia - „rewolucja” w pogodzie. Zimno i ulewny deszcz zakłóciły gminne dożynki w Bejscach, Czarnocinie. Słonowicach, Skalbmierzu.

Tego samego dnia miało miejsce poświęcenie figury świętego Rocha w Kazimierzy Wielkiej. W uroczystości wziął udział biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski. Odnowiona figura wróciła po wielu latach na dawne miejsce, w rejonie baszty i cukrowni Łubna.

Kazimierskie Dożynki Powiatowe odbyły się 28 sierpnia w Rogowie. Była to bardzo udana impreza, która przyciągnęła tysiące ludzi. Gospodarze mieli dodatkowe powody do satysfakcji: Rogów zajął pierwsze miejsce w konkursie wieńców żniwnych, kwalifikując się na dożynki wojewódzkie.
Wrzesień

Wrzesień. Opatowiec w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - z udziałem znakomiteho aktora Piotra Cyrwusa.
Wrzesień. Opatowiec w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - z udziałem znakomiteho aktora Piotra Cyrwusa. Adam Ligiecki

W strugach ulewnego deszczu, 3 września obchodziliśmy 78. rocznicę bitwy pod Ksanami. Lało w Ksanach, fatalna pogoda dał się też we znaki organizatorem 14. Marchewkowego Święta w Sielcu Kolonii.
Dwunasta Pielgrzymka Piesza Czarnocin - Wiślica. Tradycyjnie, w Matki Boskiej Siewnej. Po raz pierwszy prowadził wiernych na trasie nowy proboszcz parafii w Czarnocinie, ksiądz Adam Kornalski.
14 września, w Domu Kultury w Opatowcu odbyła się uroczystość „Opatowiec w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego Legionom”. Gośćmi honorowymi imprezy byli doktor Monika Stankiewicz-Kopeć oraz znany aktor filmowy i teatralny Piotr Cyrwus.

19 września, w wieku 72 lat, zmarł Władysław Migórski, starosta kazimierski pierwszej kadencji. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej.
V Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów rozegrano 24 września w Kazimierzy Wielkiej. W biegu głównym, na dystansie 10 kilometrów, zwyciężył Dawid Kubiec.
Październik

Październik. 85. rocznica założenia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kazimierzy Wielkiej. Było bardzo uroczyście.
Październik. 85. rocznica założenia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kazimierzy Wielkiej. Było bardzo uroczyście. Adam Ligiecki

Międzynarodowa konferencja „Język, kultura i literatura wokół chrztu Polski” odbyła się 6 i 7 października w Dworze Odonów. Z udziałem naukowców, ekspertów z Austrii, Niemiec i Polski.
Uroczyste obchody 85. rocznicy założenia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kazimierzy Wielkiej. Po mszy świętej w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego, część oficjalna odbyła się w Pałcu Lacon.
18 października - inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy Bejsce czwartej kadencji. Funkcję przewodniczącej rady objęła Gabriela Pietrzyk.

Gmina Kazimierza Wielka została uhonorowana nagrodą Innovation Award 2017 - dla gminy innowacyjnej. To prestiżowe wyróżnienie odebrał burmistrz Adam Bodzioch, podczas uroczystej gali w Warszawie, 24 października.
Listopad

Listopad. 15 lat zespołu  Rytm ze Skalbmierza. Podczas imprezy dziewczęta wystąpiły w specjalnym programie tanecznym.
Listopad. 15 lat zespołu Rytm ze Skalbmierza. Podczas imprezy dziewczęta wystąpiły w specjalnym programie tanecznym. Adam Ligiecki

10 listopada, w budynku Szkoły Podstawowej w Wielgusie została odsłonięta tablica pamiątkowa księdza Andrzeja Biernackiego - byłego proboszcza parafii w Gorzkowie, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca Gorzkowianie. Zmarły w 2013 roku duchowny był jednym z inicjatorów budowy nowej szkoły w Wielgusie.
14 listopada miało miejsce nadanie sztandaru Szkole Podstawowej imienia Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Główna część uroczystości obyła sie w szkolnej sali sportowej. Szkoła w Opatowcu nosi imię Józefa Piłsudskiego od 12 września 2014 roku.

Piątą rocznicę działalności obchodzi zespół śpiewaczy Gabułtowianki z Gabułtowa. Jubileuszowa gala odbyła się 17 listopada, z udziałem dostojnych gości, z marszałkiem Adamem Jarubasem na czele.

25 listopada 15. urodziny obchodził zespół mażoretkowy Rytm ze Skalbmierza. Uroczystości jubileuszowe zorganizowano w szkolnej hali sportowej. Były gratulacje, mnóstwo życzeń, kwiaty, prezenty... i łzy wzruszenia. W ciągu minionych 15 lat w barwach Rytmu wystąpiło ponad 150 dziewcząt, a także chłopców.

Gmina Bejsce pożegnała najstarszą mieszkankę. Zofia Skowron z Kaczkowic - jedna z najstarszych mieszkanek województwa świętokrzyskiego - została pochowana 25 listopada, w dniu 105. urodzin.
Grudzień

Grudzień. Kacper Sambór wygrał konkurs recytacji podczas XIV Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Kazimierzy Wielkiej.
Grudzień. Kacper Sambór wygrał konkurs recytacji podczas XIV Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Kazimierzy Wielkiej. Adam Ligiecki

Wieczernica patriotyczna odbyła się 5 grudnia w Domu Kultury w Opatowcu. Akurat w dniu 150. urodzin Józefa Piłsudskiego, wieńcząc duży projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec.
9 grudnia - finał XIV Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Kazimierzy Wielkiej. Nagrody główne zdobyli: Kamil Sambór - konkurs recytacji oraz Aleksandra Radosz - konkurs piosenki. W programie imprezy w Kazimierskim Ośrodku Kultury znalazły się także obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

11 grudnia uroczyście otwarto i poświęcono pierwszy żłobek w powiecie kazimierskim - Bajkową Chatkę w Kazimierzy Wielkiej. Zaproszenie na „wstęgę” przyjęli: poseł Anna Krupka, senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek.

12 grudnia 100 lat ukończyła Genowefa Kurczyna, mieszkanka Chruszczyny Wielkiej. Główne uroczytości urodzinowe odbyły się w lokalu Euforia.
Superprezent pod choinkę dla Kazimierzy Wielkiej: gmina otrzymała blisko 14 milionów złotych dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej - na duży projekt rewitalizacyjny „W kierunku uzdrowiska”.
24 grudnia - plenerowa Wigilia, u stóp pomnika Adama w Drożejowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie