Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ma być wyjątkowo ciepła zima. Styczeń i luty biją rekordy pod względem temperatur na plusie

Marzena Smoręda
freeimages.com
Po kilkunastodniowym ataku zimy w Świętokrzyskiem, pogoda zmienia się diametralnie. Przez najbliższe dni temperatury mają przypominać wiosenną aurę w całej Polsce i miejscami w najbliższych dniach osiągać w ciągu dnia nawet do 10 stopni Celsjusza.

Średnie temperatury w sezonach grzewczych

Średnie temperatury w sezonach grzewczych

Statystyki średnich temperatur na dworze w sezonach grzewczych w Kielcach: lata 2005 - 1,7 stopnia Celsjusza; 2006 - 1,3; 2007 - 3,2; 2008 - 4,0; 2009 - 2,5; 2010 - 0,9: 2011 - 2,4; 2012 - 1,6; 2013 - 2,1; 2014 - 3,97. Najwyższa średnia temperatura stycznia wyniosła 0,5 stopnia Celsjusza w 2008 roku, najniższa średnia temperatura minus 7,3 w 2010 roku. Najwyższa średnia temperatura w lutym wyniosła 1,8 w 2008 roku, najniższa wyniosła minus 7,3 w 2012 roku.

Co w najbliższych dniach?

Jaka pogoda panować będzie w najbliższym czasie i co na nią wpłynie?
- Przemieszczające się od zachodu dwa kolejne fronty przyniosą w najbliższych dniach duże zachmurzenie, opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem, z towarzyszącym im silnym i porywistym wiatrem. Na terenie całego kraju maksymalna temperatura w dzień w sobotę i niedzielę wyniesie powyżej zera, a na krótko osiągnąć ma nawet plus 10 stopni Celsjusza. W niedzielę, za frontem chłodnym powrót do temperatury zbliżonej do zera, a w związku z silnym i bardzo silnym wiatrem temperatura odczuwalna wyniesie znacznie poniżej zera.

W tej dynamicznie przemieszczającej się masie powietrza powstawać będą niskie chmury kłębiaste, możliwe więc są przejaśnienia - wyjaśnia zjawiska w pogodzie synoptyk Ryszard Klejnowski. Tak więc czekają nas ciepłe, ale deszczowe i wietrzne dni, bez przymrozków i opadów śniegu. Od poniedziałku, 12 stycznia, przynajmniej do niedzieli, 18 stycznia, pogoda będzie przypominała wiosenną. Temperatury w regionie świętokrzyskim w ciągu dnia będą wynosić kilka stopni na plusie, a nocą utrzymywać się w okolicach 0 stopni Celsjusza. Przez chmury będzie prześwitywać słońce, ale miejscami będą przechodzić deszcze i deszcze ze śniegiem. Wiał będzie silny wiatr, który w porywach może wynieść nawet 25 kilometrów na godzinę. Bardziej zimowo, z niewielkim przymrozkami w ciągu dnia może być dopiero po 20 stycznia. Na obfity śnieg nie ma jednak co liczyć - podaje portal Twojapogoda.pl.

Pogoda na styczeń i luty

Według prognoz długoterminowych, opracowanych przez amerykańskich naukowców styczeń w Polsce może być najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów.

Styczeń według prognoz ma być też mokry i wietrzny. Dominować będą opady deszczu, nie ma co nastawiać się na śnieg. także luty zapowiada się bardzo ciepły jak na tę porę roku i bezśnieżny. Model pogody opracowany przez NASA wskazuje na najcieplejsze temperatury w historii pomiarów i dużo opadów deszczu. Europejscy meteorolodzy przychylają się do tej opinii. Dodają, że wyjątkowo zimno ma być w krajach, w których śnieg widuje się ekstremalnie rzadko lub praktycznie w ogóle.

Dlaczego w pogodzie jest wiosna?

Dlaczego pogoda tak bardzo się zmienia i jak to wpływa na ludzi i całą przyrodę zapytaliśmy Henryka Trepkę, regionalistę i obserwatora pogody z Nowej Słupi.
- Ciepły trend w panującej pogodzie to dla przyrody nic nowego. Co dekadę lub podobny okres czasu przychodzi pewne chwilowe ocieplenie klimatu albo jego ochłodzenie. Najlepiej widać to w zestawieniu, które prowadzę od ponad 30 lat. Były lata, gdy panowały u nas w regionie srogie, śnieżne zimy, a były i całe sekwencje lat z wyjątkowo ciepłą pogodą. Od kilku lat właściwie ani w regionie, ani na większości obszaru kraju nie ma zimy, poza krótkotrwałymi atakami mrozu i opadami śniegu. Jest za to mokro i wietrznie. Nie jest to wprawdzie typowa pogoda dla tej pory roku, ale proszę mi wierzyć, mieści się to w pogodowych normach. Poza tym, jest tak, jak powiedziałem, przyjdzie czas, że pogoda odbije sobie na nas wszystkie ciepłe lata. Na razie wypada tylko cieszyć się z ciepła i braku zimowych utrudnień, choćby na drogach. Poza tym wysokie temperatury oznaczają ogromne oszczędności pieniędzy, choćby na ogrzewanie, utrzymaniu dróg czy, co jest najważniejsze, przede wszystkim zdrowiu - mówi Henryk Trepka.

Kto zyska, kto straci?

Na ciepłej zimie od lat zyskują drogowcy i budowlańcy, którzy nie tylko mogą prowadzić swoje prace bez koniecznych przerw spowodowanych śniegiem czy mrozem, ale i nie kosztuje ich dużo zimowe utrzymanie nawierzchni dróg. Także właściciele domów i mieszkań, którzy w związku z panującą ciepłą aurą nie ponoszą ogromnych kosztów ogrzewania swoich mieszkań. Wszyscy oszczędzają też na kosztach leczenia, jakie ponosi się tradycyjnie podczas zimowych mrozów.

Powodów do radości nie mają za to dostawcy ciepła, właściciele stoków narciarskich czy producenci zimowej odzieży. W tych branżach mróz i śnieg to cenny towar, kóry można przekuć na pieniądze. Jeśli prognozy się sprawdzą kolejny rok w tych branżach trudno będzie wyjść na swoje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie