Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nasi zwycięzcy! Laureaci z powiatu kieleckiego nagrodzeni podczas wielkiej rolniczej gali

Marzena ŚLUSARZ
Zwycięzcy w powiecie kieleckim z wręczającymi od lewej:    Michał Godowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Bogdan Żerniak, prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, europoseł Czesław Siekierski, przewodnicząca Chełmowianek Wioletta Krzyżanowska, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicestarosta powiatu kieleckiego Zenon Janusz, Bogusław Piotrowski, (w górnym rzędzie)  Ewa i Włodzimierz Kucharscy, Małgorzata Suchodolska, Elżbieta Pędzik, przedstawicielki Zespołu Obrzędowego Kowalanki, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Drugniaki, (w dolnym rzędzie od lewej) przedstawiciel Chełmowianek, Stanisław Pociejowski, Rozalia Machocka, cztery przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Wola Jachowa.
Zwycięzcy w powiecie kieleckim z wręczającymi od lewej: Michał Godowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Bogdan Żerniak, prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, europoseł Czesław Siekierski, przewodnicząca Chełmowianek Wioletta Krzyżanowska, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicestarosta powiatu kieleckiego Zenon Janusz, Bogusław Piotrowski, (w górnym rzędzie) Ewa i Włodzimierz Kucharscy, Małgorzata Suchodolska, Elżbieta Pędzik, przedstawicielki Zespołu Obrzędowego Kowalanki, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Drugniaki, (w dolnym rzędzie od lewej) przedstawiciel Chełmowianek, Stanisław Pociejowski, Rozalia Machocka, cztery przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Wola Jachowa.
Nasi laureaci konkursów Rolnik Roku, Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarstwa Agroturystyczne w naszym powiecie i województwie w roku 2013 w Złotych Dziesiątkach najlepszych!
Stanisław Pociejowski za zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej przyjmuje gratulacje i bilet do Brukseli od europosła Czesława Siekie

Stanisław Pociejowski za zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej przyjmuje gratulacje i bilet do Brukseli od europosła Czesława Siekierskiego. Dawid Łukasik

Stanisław Pociejowski za zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej przyjmuje gratulacje i bilet do Brukseli od europosła Czesława Siekierskiego.
(fot. Dawid Łukasik )

We wtorek podczas wielkiej gali w Targach Kielce poznaliśmy najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz najlepszych rolników w województwie i powiecie sandomierskim.

Setki gości, wystawy sprzętu rolniczego, prezentacje artystyczne i kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich oraz degustacje produktów wpisanych na listę Świętokrzyskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, a przede wszystkim niesamowite emocje i prezentacja laureatów - tak przebiegała Gala Finałowa konkursów Rolnik Roku 2013, Świętokrzyskie Koła Gospodyń Wiejskich 2013 i Świętokrzyskie Gospodarstwa Agroturystyczne 2013. Laureatów wyłoniliśmy licząc punkty wynikające z miejsca w glosowaniu sms Czytelników oraz z miejsca w głosowaniu Jury. Punkty SMS i jurorów liczyły się po połowie. Najlepsi rolnicy w powiatach pojadą na wycieczkę do Brukseli na zaproszenie świętokrzyskiego europosła z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego Czesława Siekierskiego. W konkursie Świętokrzyskie Koła Gospodyń Wiejskich nasienna firma PlantiCo Zielonki ufundowała nagrody w postaci nasion dla wszystkich nagrodzonych Kół Gospodyń Wiejskich w klasyfikacji powiatowej. Wszystkie nagrodzone Koła otrzymały specjalne Puchary od Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Zabawa była wyśmienita, wyróżnieni nie tylko odbierali nagrody, ale też rozmawiali, wymieniali się doświadczeniami, korzystali z dobrodziejstw stoisk kół gospodyń wiejskich, na których królowały regionalne potrawy.

Wioletta Krzyżanowska, przewodniczą Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki statuetkę i nagrody odbierała z rąk posłanki Marzeny Okły – Drewnowicz.

Wioletta Krzyżanowska, przewodniczą Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki statuetkę i nagrody odbierała z rąk posłanki Marzeny Okły – Drewnowicz. Dawid Łukasik

Wioletta Krzyżanowska, przewodniczą Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki statuetkę i nagrody odbierała z rąk posłanki Marzeny Okły - Drewnowicz.
(fot. Dawid Łukasik )

Najwyższe noty spośród nominowanych rolników z powiatu kieleckiego otrzymał Stanisław Pociejowski z Szumska Kolonii w gminie Raków. Młody gospodarz zajął trzecie miejsce w Złotej Dziesiątce najlepszych w województwie oraz pierwsze miejsce w powiecie kieleckim. Pan Stanisław prowadzi 80 - hektarowe gospodarstwo. Na areale uprawia zboże i rzepak. Hoduje bydło mleczne. Rolnik posiada bogaty park maszynowy z dwoma ciągnikami, kombajnem zbożowym, prasą zwijającą, agregatami. W ciągu ostatnich pięciu lat gospodarstwo powiększyło się z 15 do 80 hektarów z dzierżawami i na ten rozwój uwagę zwróciło Jury. Rolnik został wyróżniony drugim miejsce w kategorii Roślinnej. Otrzymał wiele nagród. Prócz oczywiście wizyty w Brukseli, rolnik otrzymał od Agromy Kielce voucher na weekend dla dwóch osób w Hotelu Podklasztorze w Sulejowie i przede wszystkim przypadła mu jedna z głównych nagród w konkursie. Za zajęcie trzeciej lokaty na podium wojewódzkim utrzymał glebogryzarkę KRUK 1,8 o wartości 6765 złotych, której producentem jest Unia Grudziądz, fundatorem nagrody jest firma KISIEL z podkieleckiego Górna. Za wyróżnienie w kategorii działalności rolniczej pan Stanisław otrzymał od Ekoplonu zestaw nawozów dolistnych. - Dziękuje bardzo za oddane na mnie głosy, jest to dla mnie duże wyróżnienie, zwłaszcza, że jestem młodym rolnikiem. Dziękuję moim rodzicom i mojej dziewczynie za wsparcie - mówił podczas gali.

Drugie miejsce w powiecie kieleckim zajęli Rozalia i Jan Machoccy, którzy w Cisowie w gminie Daleszyce prowadzą ponad sześciohektarową ekologiczną uprawę owoców, warzyw oraz hodują kury zielononóżki. Certyfikat potwierdzający ekologiczną produkcje posiadają od 2006 roku. Na lata spędzone na produkcji ekologicznej zwróciło uwagę Jury, państwo Machoccy zostali wyróżnieni drugim miejsce w kategorii Ekologicznej. W nagrodę otrzymali talony na Em-y - produkty do upraw ekologicznych do odbioru w Agrocentrum Kielce, ufundowała je firma Greenland Technologia Efektywnych Mikroorganizmów.

Trzecie miejsce w konkursie Rolnik Roku 2013 w powiecie kieleckim zajął Bogusław Piotrowski, w miejscowości Łosień w gminie Piekoszów 22-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli trzody. W gospodarstwie świnie są przetwarzane, a wyroby sprzedawane. Trzy produkty są wpisane na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych.

DWA ZŁOTE KOŁA

Wielki triumf odniosło Koło Gospodyń Wiejskich Chełmowianki z Rudek w gminie Nowa Słupia. Panie zwyciężyły w klasyfikacji wojewódzkiej oraz w powiecie koneckim. Chełmowianki nie działają długo, bo trzy lata, ale bardzo prężnie, mają wiele sukcesów. Często występują jako zespół śpiewaczy z repertuarem ludowym na imprezach w regionie i w całej Polsce. Swoje potrawy prezentują w konkursach kulinarnych z sukcesami, prym wiodą pierogi i knedle, a klasykiem jest "Zarzucka". Panie pomagają w organizacji imprez kulturalnych. - Dziękuję bardzo za oddane na nas głosy. To było takie pospolite ruszenie, bardzo się cieszę, że nasze koło jest tak znane i tak lubiane. To nie prawda, że kobiety są słabe, jesteśmy siłą! - mówiła Wioletta Krzyżanowska, przewodniczą Chełmowianek odbierając główną nagrodę. Gospodynie za zajęcie pierwszego miejsca na wojewódzkim podium pojadą na zaproszenie posłanki Platformy Obywatelskiej Marzeny Okły - Drewnowicz na spotkanie z Anną Komorowską, Małżonką Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Towarzyszyć im będą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Jachowej w gminie Górno, które zajęły trzecie miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej oraz drugie w powiecie kieleckim. Koło działa od czterech lat. Gospodynie z powodzeniem brały udział w festiwalach i konkursach kulinarnych, z sukcesami reprezentują gminę na konkursie rybnym organizowanym na Słowacji. Są członkiniami Zespołu Ludowego "Wzdolanie", który odnosi duże sukcesy na różnorakich przeglądach muzycznych. Chełmowianki i gospodynie z Woli Jachowej w nagrodę otrzymały dodatkowo od firmy nasiennej PlantiCo Zielonki kiełkowniki z nasionami.

Trzecie miejsce w powiecie kieleckim zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki z Sukowa w gminie Daleszyce. Z wielką werwą i zapałem działają od roku. Przygotowują potrawy regionalne, śpiewają na ludową nutę i zajmują się rękodziełem. Są coraz bardziej znane w naszym regionie. Ze względu na dużą liczbę kół w powiatu kieleckiego startujących w plebiscycie - 28, Jury podjęło decyzję o przyznaniu pięciu miejsc. Czwarte zajęły Drugniaki z Drugni w gminie Pierzchnica. Koło działa od ponad roku, ale może poszczycić się sukcesami. Między innymi na dożynkach gminy Pierzchnica w Maleszowie zajęły pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy, śpiewają i kucharzą. Piąte miejsce w powiecie przypadło Zespołowi Obrzędowemu Kowalanki z gminy Sitkówka - Nowiny, który działa prawie pół wieku. Grupa pielęgnuje i przekazuje dawne zwyczaje ziemi kieleckiej, występuje w tradycyjnych strojach ludowych, członkowie posługują się rekwizytami z dawnych lat. Panie są autorkami wielu pieśni i przyśpiewek.

SZEŚĆ ZŁOTYCH AGRO-GOSPODARSTW

W konkursie na najlepsze Świętokrzyskie Gospodarstwa Agroturystyczne 2013 powiat kielecki miał bogatą reprezentację. W Złotej Dziesiątce województwa znalazło się sześć obiektów! Dla pierwszej piątki Agrocentrum ufundowało talony na zestawy sadzonek każdy będzie zawierał po 10 roślin dla zdrowia to jest na nalewki ziołowe i na przetwory do odbioru w Agrocentrum. Pierwsze miejsce w Świętokrzyskiem i w powiecie kieleckim zajęło Gościnne Lipówka, które Ewa i Włodzimierz Kucharscy prowadzą w miejscowości Brudzów - Lipie w gminie Morawica. Obiekt położony jest w okolicy pogórza, otoczony lasami. Turyści mogą wypoczywać nad stawami, korzystać z sauny, zabiegów odnowy biologicznej. Gospodyni zapewnia smaczne domowe jedzenie. - Ogromnie dziękujemy, jest to dla nas wielkie zaskoczenie. Naprawdę nie spodziewaliśmy się zająć tak wysokiej lokaty. Wrażenie jest nie do opowiedzenia. Zapraszamy do nas! - mówiła właścicielka odbierając nagrody.

Gościnne Lipówka otrzymuje kampanię reklamową gospodarstwa w Echu Dnia oraz na portalach internetowych grupy Media Regionalne, która obejmie całą Polskę z profesjonalnym VIDEO, blender kuchenny od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Prócz tych nagród państwo Kucharscy otrzymali voucher na od Agromy Kielce na weekend dla dwóch osób w Hotelu Podklasztorze w Sulejowie.

Drugie miejsce w województwie i powiecie przypadło gospodarstwu agroturystycznemu Sucholand z Ciosowej w gminie Miedziana Góra. Małgorzata Suchodolska właścicielka gospodarstwa odbierając nagrodę podziękowała za pracę synowi, córce i zięciowi. Dla turystów przygotowana jest drewniana chata w stylu góralskim położona w przepięknej okolicy, otoczona jest stawami i starymi drzewami. Ulokowane są tu: boisko, grill, wędzarnia. Wypoczynek uatrakcyjnia minizoo.

Miejsce trzecie w województwie i powiecie zajęło Gospodarstwo Agroturystyczne Gród, które Elżbieta i Andrzej Pędzik prowadzą w Siedlcach w gminie Chęciny. Gospodarstwo zaaranżowane jest na styl średniowieczny. Głównymi atrakcjami są: zwiedzanie średniowiecznej kuźni z pokazem kowalstwa i bicia monet, obozu rycerskiego, zamku z wieżą widokową, strzelanie z katapulty, z armat, łuku.

Piąte miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej zajęło gospodarstwo Anety Zwierzchowskiej z miejscowości Tumlin-Osowa w gminie Zagnańsk. Obiekt ulokowany jest w Górach Świętokrzyskich, w pobliżu lasu, jest miejsce dla grzybiarzy, kajakarzy, narciarzy, miłośników historii, myśliwych, wędkarzy. W Złotej Dziesiątce województwa uplasował się także "Raj przy Gościńcu", gospodarstwo Tomasza i Teresy Szlufików z Krajna Pierwszego w gminie Górno zajęło siódme miejsce. Goście mogą wypoczywać tu w dużym ogrodzie z wielką altaną. Jest tu miejsce na ognisko, grilla, plac zabaw. Złotą Dziesiątkę województwa zamyka gospodarstwo agroturystyczne "Na Górce", którą Jadwiga Dulęba prowadzi w miejscowości Wiącka w gminie Bodzentyn. Goście mogą brać udział w warsztatach tkackich, warsztatach pieczenia chleba, można pomagać w pracach w gospodarstwie - na przykład doić krowy, kozy. Korzystają z grilla, placu zabaw, rowerów. Atrakcją jest mini zoo. Gospodyni proponuje kuchnię staropolską opartą o produkty z własnych upraw i hodowli.

Powiat kielecki jest jednym z najbardziej utytułowanych powiatów w konkursach Rolnik Roku 2013 i Koła Gospodyń Wiejskich 2013. Atmosfera na gali była niezwykle emocjonująca.

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Wola Jachowa gratulację przyjmowały od posłanki Marzeny Okły – Drewnowicz oraz redaktora naczelnego Echa Dnia

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Wola Jachowa gratulację przyjmowały od posłanki Marzeny Okły – Drewnowicz oraz redaktora naczelnego Echa Dnia Stanisława Wróbla. Dawid Łukasik

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Wola Jachowa gratulację przyjmowały od posłanki Marzeny Okły - Drewnowicz oraz redaktora naczelnego Echa Dnia Stanisława Wróbla.
(fot. Dawid Łukasik )

Ewa i Włodzimierz Kucharscy, właściciele agro-gospodarstwa Gościnne Lipówka przeszczęśliwi z werdyktu. Dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w województwie

Ewa i Włodzimierz Kucharscy, właściciele agro-gospodarstwa Gościnne Lipówka przeszczęśliwi z werdyktu. Dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w województwie odbierali z rąk Piotra Żołądka, członka zarządu województwa świętokrzyskiego. Dawid Łukasik

Ewa i Włodzimierz Kucharscy, właściciele agro-gospodarstwa Gościnne Lipówka przeszczęśliwi z werdyktu. Dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w województwie odbierali z rąk Piotra Żołądka, członka zarządu województwa świętokrzyskiego.
(fot. Dawid Łukasik )

Małgorzata Suchodolska, właścicielka Sucholandu dziękowała ekipie, która prowadzi agroturystykę – córce, synowi i zięciowi.

Małgorzata Suchodolska, właścicielka Sucholandu dziękowała ekipie, która prowadzi agroturystykę – córce, synowi i zięciowi. Dawid Łukasik

Małgorzata Suchodolska, właścicielka Sucholandu dziękowała ekipie, która prowadzi agroturystykę - córce, synowi i zięciowi.
(fot. Dawid Łukasik )

Właściciele gospodarstwa agroturystycznego Gród Elżbieta i Andrzej Pędzik przykuli uwagę strojami z epoki. Dyplom wręczał Piotr Żołądek, członek zarządu

Właściciele gospodarstwa agroturystycznego Gród Elżbieta i Andrzej Pędzik przykuli uwagę strojami z epoki. Dyplom wręczał Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Gratulowali także (z lewej) Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz (z prawej) redaktor naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel i Ewa Borycka wiceprezes Świętokrzyskiej Federacji Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej "Ziemia Świętokrzyska". Dawid Łukasik

Właściciele gospodarstwa agroturystycznego Gród Elżbieta i Andrzej Pędzik przykuli uwagę strojami z epoki. Dyplom wręczał Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Gratulowali także (z lewej) Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz (z prawej) redaktor naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel i Ewa Borycka wiceprezes Świętokrzyskiej Federacji Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej "Ziemia Świętokrzyska".
(fot. Dawid Łukasik )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie