MKTG SR - pasek na kartach artykułów

“To od nas zależy czy Internet będzie pełen agresji” [SONDA]

Paulina Baran
Monika Zawadzka-Chłopek
Monika Zawadzka-Chłopek Archiwum
Rozmowa z Moniką Zawadzką-Chłopek z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, organizatorką akcji Dzień Bezpiecznego Internetu.

Skąd pomysł obchodzenia Dnia Bezpiecznego Internetu?
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2004 roku, zawsze w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Kiedy Świętokrzyskie przyłączyło się do tej akcji ?
I Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu odbył się 2 lutego 2012 r. Brało w nim udział około 350 uczniów i nauczycieli z 91 szkół). Uczniowie uczestniczyli w panelach dyskusyjnych, prezentacjach i warsztatach tematycznych oraz oglądali przygotowaną przez studentów prawa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych inscenizację rozprawy sądowej na temat przestępstwa w Internecie. Żywe reakcje dzieci, zainteresowanie młodzieży i nauczycieli podczas warsztatów, ciekawe prace konkursowe, wszystko to utwierdziło mnie w przekonaniu o konieczności kontynuowania przedsięwzięcia w następnych latach. W tym roku odbędzie się już V edycja Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, pod hasłem: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!“. Rozpoczyna się w poniedziałek w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Zwracamy uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, by Internet był miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Podczas warsztatów uświadamiamy, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to, co robimy w Internecie i w jaki sposób z niego korzystamy. To od nas zależy czy będzie pełen wulgaryzmów, kłamstw, agresji, nienawiści, czy stanie się miejscem rozwijania zainteresowań, źródłem rzetelnych informacji, medium umożliwiającym kontakty z rówieśnikami. Propagujemy tworzenie materiałów z poszanowaniem praw autorskich, ochronę danych osobowych, reagowanie na przejawy agresji i zgłaszanie ich policji lub na stronach www.dyzurnet.pl (11 063 zgłoszeń w 2014 r.) oraz www.cert.pl. Można też korzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

Jakie niebezpieczeństwa „czyhają“ na nas w Internecie?
Dzieci należy chronić przed pedofilią, pornografią, cyberprzemocą, nieodpowiedzialnym korzystaniem z portali społecznościowych, uzależnieniem od Internetu oraz nierozważnym publikowaniem ich wizerunku przez dorosłych. Korzystając z Internetu możemy być narażeni na zawirusowanie komputera, kradzież danych, wyłudzanie haseł, oszustwa podczas aukcji internetowych i dokonywania zakupów w sieci. Spotykamy treści zachęcające do zachowań agresywnych i autodestrukcyjnych. Możemy się bronić aktualizując system operacyjny, instalując program antywirusowy, włączając firewalla. Nie należy otwierać podejrzanych listów i załączników, natomiast należy używać haseł trudnych do odgadnięcia.

Czy trafiły kiedyś do Państwa osoby, które faktycznie stały się ofiarami internetu?
W swojej pracy zawodowej spotkałam się z przypadkami cyberprzemocy między uczniami, którzy obrażali się na portalu społecznościowym, złośliwie komentowali zamieszczone w Internecie zdjęcia. W rozwiązanie problemu zaangażowała się wychowawczyni klasy i rodzice. Niepokojące są wyniki badań prowadzonych w 2014 r. na grupie uczniów w wieku od 15 do 19 lat. Okazuje się że dziennie młodzież spędza w Internecie średnio 3 godziny 40 minut. Często bywa, że w swoich zachowaniach są lekkomyślni i nieświadomi zagrożeń. Często doświadczają cyberprzemocy. Uwagę zwraca fakt częstszego niż w poprzednich badaniach wykorzystania Internetu do przesyłania erotycznych treści. Ponieważ takie przypadki nie są odosobnione, dlatego uważam, że już od początku szkolnej edukacji należy uczyć dzieci odpowiedzialnego i świadomego korzystania z Internetu.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie