Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To prawdziwe unikaty polskiej motoryzacji! Zobaczcie jedyne w swoim rodzaju skarby Muzeum "Polskich Dróg" w Modliszewicach

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Wideo
od 16 lat
Muzeum „Polskich Dróg” w Modliszewicach posiada kilkaset zabytkowych pojazdów. Wśród ich zasobów znajdują się prawdziwe unikaty, które występują w pojedynczych egzemplarzach. Zobaczcie je w naszej galerii.

Muzeum „Polskich Dróg” w Modliszewicach może się pochwalić ogromną kolekcją zabytkowych pojazdów. Niektóre z nich są jedynymi istniejącymi sztukami. Będziecie je mogli zobaczyć już w sobotę, 22 kwietnia podczas oficjalnego otwarcia tego sezonu.

Unikaty w Muzeum „Polskich Dróg” w Modliszewicach

Najbardziej unikatowym pojazdem jest na pewno dwuosobowy motocykl turystyczny Orlę 350, który jest jedną z mało znanych konstrukcji inżyniera Rafała Ekielskiego, czyli konstruktora słynnej, produkowanej w Kielcach SHL-ki. Prototyp Orlę powstał w 1933 roku przy współudziale Jana Tazarskiego, wielokrotnego mistrza Polski w kolarstwie i doskonałego mechanika - praktyka. Konstruktor nosił się z zamiarem uruchomienia produkcji seryjnej i w tym celu stworzył w Krakowie „Wytwórnię motocykli - Orlę - własność R. Ekielski”. Pomimo zalet konstrukcyjnych i bardzo niskiej ceny produkcja Orlę nie rozwinęła się. Podobno zbudowano jedynie krótką serię próbną. To jedyny znany na świecie egzemplarz tego modelu.

Wystawa prezentuje np. legendarnego Fiata 125p w przeróżnych wersjach. Między innymi w wersji angielskiej z kierownicą po prawej stronie, czy wersji rodem z USA czyli pickup. Z kolei małego fiata można zobaczyć w wersji terenowego buggy.

Warszawa M20 pierwszej serii z 1956 roku to polski samochód osobowy produkowany w latach 1951–1973 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie w oparciu o konstrukcję radzieckiego samochodu M20 Pobieda, rozwijaną następnie przez FSO. Był to pierwszy samochód osobowy produkowany seryjnie w Polsce po II wojnie światowej.

Kolejnym rarytasem jest bolid Promot Polonia, samochód wyścigowy z 1975 roku w Warszawie. Tym egzemplarzem jeździł w latach 70 Jacek Szmindt. W 2007 roku auto zostało odrestaurowane przez Roberta Stecia, który startował nim w wyścigach górskich. Auto rozwijało prędkość maksymalną 200 kilometrów na godzinę.

Nie można nie wspomnieć o WSK Formuła, czyli unikatowym, zachowanym w oryginalnym stanie motocyklu wyścigowym. Były one budowane w bardzo krótkich seriach na zamówienia konkretnych klubów. Motor dzięki małej masie i aerodynamicznej osłonie mógł osiągnąć nawet 180 kilometrów na godzinę.

Promot Easter to samochód wyścigowy z 1986 roku. Tym egzemplarzem startował Eugeniusz Zarzycki.

Fiat miał kaprys wypuścić w roku 1997 dwie krótkie serie Fiatów 126 elx w najbogatszej wersji wyposażenia w nietypowych kolorach:

  • Wrzosowy posiada kod 170,
  • Łososiowy (a właściwie Morelowy) posiada kod 559

W zasobach Muzeum "Polskie Drogi" znajdują się również dwa Mikrusy, Coral, Nysa Camping Prototyp, czy Bugatti, którym ścigał się Wiesław Gawron.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie