Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To tu powstaje jedna z najbardziej znanych porcelan świata. Fabryka porcelany w Ćmielowie ma już 233 lata

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Fabryka porcelany w Ćmielowie to jedna z najstarszych fabryk porcelany w Europie. To w niej powstają unikatowe filiżanki, serwisy. Zastawa stołowa ręcznie zdobiona złotem lub platyną najwyższej jakości cieszy się dużym powodzeniem wśród monarchów i głów państw na całym świecie. Szkatułki, kałamarze, flakony to prawdziwe dzieła sztuki. A jak wyglądała praca w fabryce porcelany i jakie cudeńka tam były tworzone? Zobaczcie archiwalne fotografie. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Fabryka porcelany w Ćmielowie to jedna z najstarszych fabryk porcelany w Europie. To w niej powstają unikatowe filiżanki, serwisy. Zastawa stołowa ręcznie zdobiona złotem lub platyną najwyższej jakości cieszy się dużym powodzeniem wśród monarchów i głów państw na całym świecie. Szkatułki, kałamarze, flakony to prawdziwe dzieła sztuki. A jak wyglądała praca w fabryce porcelany i jakie cudeńka tam były tworzone? Zobaczcie archiwalne fotografie. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Narodowe Archiwum Państwowe
Fabryka porcelany w Ćmielowie to jedna z najstarszych fabryk porcelany w Europie. To w niej powstają unikatowe filiżanki, serwisy. Zastawa stołowa ręcznie zdobiona złotem lub platyną najwyższej jakości cieszy się dużym powodzeniem wśród monarchów i głów państw na całym świecie.

Fabryka porcelany w Ćmielowie. Krótka historia

Manufaktura w Ćmielowie została założona w 1790 roku przez zrzeszenie cechowe garncarzy ćmielowskich i opatowskich. Organizatorem tego przedsięwzięcia był miejscowy garncarz Wojtos. Wyroby z tego okresu nie są jednak znane. W 1797 roku Ćmielów został własnością kanclerza Jacka Małachowskiego, który po sprowadzeniu fachowców z Niemiec w 1804 roku rozpoczął produkcję fajansu. Od tego czasu kierownictwo zakładu znajdowało się tradycyjnie w rękach Niemców, którzy sprowadzani byli z Niemiec, Austrii lub Czech. Pierwszym dyrektorem wytwórni był od 1804 roku Adolf Fryderyk Wattke przybyły z Austrii, który utrzymał się na tym stanowisku blisko 30 lat. Doprowadził on do rozkwitu manufaktury. Najbardziej znane serwisy dla „Ćmielowa” wykonali, tworzący w okresie międzywojennym, wybitni projektanci, artyści Józef Wysockiczy Wincenty Potacki.

Przez ponad dwa wieki fabryka przeszła wiele przeobrażeń organizacyjnych. Po połączeniu ćmielowskiej manufaktury z fabryką w Chodzieży w 2013 roku powstały Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież", które dziś są największym producentem porcelany w Polsce. Wykonywana w nich porcelana cieszy się wielkim uznaniem nie tylko w Polsce ale także w świecie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie