Tomasz Gawroński został złotym medalistą lekkoatletycznych mistrzostw Europy niesłyszących. To kolejny wielki sukces jędrzejowianina

Mateusz Zapart
Tomasz Gawroński - w środku złotym medalistą  Mistrzostw Europy Niesłyszących w Odense. To kolejny wielki sukces jędrzejowskiego lekkoatlety. Więcej z jego występu na kolejnych zdjęciach
Tomasz Gawroński - w środku złotym medalistą Mistrzostw Europy Niesłyszących w Odense. To kolejny wielki sukces jędrzejowskiego lekkoatlety. Więcej z jego występu na kolejnych zdjęciach Polski Związek Sportu Niesłyszących/Tomasz Gawroński
Kolejny wielki sukces naszego wybitnego sportowca z Jędrzejowa. Tomasz Gawroński zdobył złoty medal podczas mistrzostw Europy niesłyszących w maratonie w Odense. Tomasz pokonał dystans nieco ponad 42 kilometrów w 2 godziny 39 minut i 42 sekundy.

Tomasz Gawroński z Jędrzejowa mistrzem Europy niesłyszących w maratonie!

Tomasz Gawroński z Jędrzejowa z kolejnym dużym sukcesem na swoim koncie. Tym razem zdobył złoto podczas Mistrzostw Europy Niesłyszących w Odense w Danii.

Nasz kraj reprezentowało sześciu lekkoatletów: Małgorzata Mejka, Tomasz Gawroński, Rafał Nowak, Michał Wojciechowski, Monika Nowak i Agata Kosztowny. Trenerami naszych zawodników są Marek Jakubowski i Rafał Śliwka.

Tomek Gawroński wrócił do zdrowia po urazie kostki doznanym w czerwcu tego roku. Na szczęście w lipcu mógł już wrócić do treningów i miał czas by przygotować się należycie do mistrzostw w Danii. Trener Tomka, Marek Jakubowski, zadbał o odpowiednią formę.

Nasz zawodnik wystartował w biegu maratońskim w niedzielę, 24 września.

- Start maratonu, czekałem spokojnie na sygnał startowy. Pięć minut zleciało i wreszcie się doczekałem. 10, 9, 8, 7...2,1 start! Wystartowała elita, ja troszkę z tyłu. Ruszyli wszyscy i niesłyszący i zdrowi bo był to łączony maraton. W czasie biegu trzymałem się czołówki, Hiszpana Juana Manuela Gonzaleza oraz Portugalczyka, Gomesa Ricardo. Za nami biegli Polacy Michał Wojciechowski i Rafał Nowak. Trasa była interesująca, Odense to piękne miasto.

- wspomina chwile startu Tomasz Gawroński.

Ciężkie chwile nasz zawodnik przeszedł od około 12 kilometra trasy: - Miałem lekkie "kryzysy w nogach" i nie biegło mi się komfortowo. Po 21 kilometrze zaczęło mi się znowu lepiej biec. Na 25 kilometrze było już dobrze - opowiada lekkoatleta.

Od 30 kilometra jędrzejowianin nadal utrzymywał tempo z Hiszpanem , Juanem Gonzalezem i Polakiem, Michałem Wojciechowskim. Gonzalez co jakiś czas wychodził na prowadzenie. Tomasz zwiększył swoje tempo w okolicy 37 kilometra maratonu, wyprzedzając rywala i zostawiając pozostałych z tyłu. Na ostatnich pięciu kilometrów dawał z siebie wszystko. Do samego końca nie był pewien czy da radę, ale ku swojemu zaskoczeniu udało mu się dobiec do mety jako pierwszemu.

- Najbardziej wzruszającym dla mnie momentem było usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego stojąc na podium - mówił.

Na pierwszym miejscu uplasował się nasz biegacz Tomasz Gawroński, srebro zdobył Michał Wojciechowski, a brązowy medal zdobył Juan Manuel Gonzalez.

To już kolejny sukces na arenie międzynarodowej 31-letniego biegacza z Jędrzejowa. W 2022 roku zdobył srebro w igrzyskach w Brazylii, a w 2019 roku w Essen w Niemczech zdobył brązowy medal.

W lipcu 2024 roku na Tomasza czeka kolejne wyzwanie w postaci Mistrzostw Świata w Tajwanie.