MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Totalny pat na rynku rolnym. Ceny surowców spadają

Marzena Ślusarz
Totalny pat na rynku rolnym. Ceny surowców spadają
Totalny pat na rynku rolnym. Ceny surowców spadają Freeimages.com
Na świętokrzyskim rynku rolnym wciągu roku mocno spadły ceny skupu większości produktów - podał Urząd Statystyczny w Kielcach. Rolnicy przyznają: nie ma dobrej ceny na nic. Mleko, zboża, rzepak, ziemniaki, żywiec wieprzowy i od kilku tygodni także wołowy są bardzo tanie, ich sprzedaż nie pokrywa kosztów produkcji.

- Nigdy nie było tak, że wszystkie gałęzie dochodu w jednym czasie „kulały”. Zwykle udawało się przynajmniej jedną nadrabiać. Tym razem nie można pozyskać odpowiednich dochodów z żadnej działalności, a koszty prowadzenia produkcji są takie same i nie spadają - wyjaśnia Michał Matuszczyk, hodowca bydła, krów mlecznych i trzody chlewnej z Modliszewic w powiecie koneckim.

 

Wedle danych statystycznych, cena mleka w grudniu 2015 roku  wynosiła średnio 1,02 za litr i była niższa o  aż 36,5 procent niż przed rokiem! W tej chwili wynosi od 90 groszy do 1,15 złotego za litr i zapowiadane są dalsze spadki! Dodajmy, że o opłacalności produkcji możemy mówić, gdy cena sięga 1,50 złotego. Kolejny raz spadły ceny żywca wieprzowego. Fatalna sytuacja pogłębia się od 2013 roku. Jak podaje urząd, przeciętna cena tego surowca w skupie wynosi około 3,83 złotego za kilogram i była o 0,2 procent wyższa niż miesiąc temu i o 8,7% niższa niż rok temu. W ostatnich tygodniach spadają ceny zbóż, rzepaku, ziemniaków i żywca wołowego. Jeszcze w grudniu do najbardziej opłacalnych produkcji zaliczyć można było żywiec wołowy.   - W ciągu ostatnich dwóch, trzech tygodni  i te ceny spadły, mniej więcej o około złotówkę na kilogramie - dopowiada Michał Matuszczyk. Tańsze są też zboża (około 10 procent w porównaniu z rokiem 2014), rzepak, idą w dół ceny ziemniaków. 

 

Wedle statystyk, rośnie ilość towarów na rynku, co jest jedną z przyczyn spadku cen. W grudniu 2015 roku dostawy zbóż do skupu były dwukrotnie większe niż przed rokiem! W 2015 roku do skupów w regionie trafiło 169,2 milionów litrów mleka, czyli o 1,4 procent więcej niż w roku 2014. Więcej jest też żywca rzeźnego - o ponad 26 procent niż w 2014. 

 

- Na rynku jest duża nadprodukcja towaru, nie można wyeksportować go na Wschód, jest duży problem z przetarciem dróg eksportowych na Zachód, w dodatku wciąż napływają towary zza granicy. Sposobem na poprawę sytuacji jest znalezienie dróg eksportu, trzeba pracować nad odblokowaniem granicy ze Wschodem i mocną promocją naszych produktów - podsumowuje producent rolny z Modliszewic. Jak podkreśla, spadek cen u producentów nie ma nic wspólnego z cenami towarów gotowych. - To, że my za mleko i pszenicę dostajemy mniej,  nie oznacza, że kupujący za ser i chleb zapłaci mniej - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie