Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne zwyczaje na koneckich powiatowych dożynkach

Marzena KĄDZIELA
Gminę Ruda Maleniecka reprezentował duet Kamila Musiał i Paweł Gierczyński
Gminę Ruda Maleniecka reprezentował duet Kamila Musiał i Paweł Gierczyński Marzena Kądziela
Wszystkie gminy ziemi koneckiej dopisały na powiatowych dożynkach w Modliszewicach. Były tradycyjne wieńce i ludowe zespoły, które je ośpiewywały. Nie zabrakło chleba z tegorocznej mąki - polskiego i ukraińskiego. Ten ostatni przywieźli zaprzyjaźnieni z powiatem goście z Pohrebyszcza.

[galeria_glowna]
Współpraca Starostwa Powiatowego w Końskich i Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przy organizacji dożynek powiatowych okazała się bardzo owocna. Zarówno część obrzędowa jak i muzyczna były dobrze przygotowane, podobnie jak cała scenografia odbywającej się w niedzielę na terenie modliszewickiego ośrodka imprezy. Niestety deszczowa aura spowodowała, że tłumów na placu nie było.

CHLEBY: POLSKI I UKRAIŃSKI

Poświęcenie chleba, tegorocznych plonów i dożynkowych wieńców dokonał ksiądz Marek Rosińskie w kościele w Modliszewicach. Później tym chlebem przekazanym przez starostów dożynkowych: Monikę Metrycką z Momocichy w gminie Radoszyce i Zbigniewa Łabendowicza ze Słupi staroście koneckiemu Bogdanowi Soboniowi poczęstowano całą publiczność. Konecki chleb nie był jedynym na dożynkach. Starosta Soboń otrzymał także nieco inny, bardziej słodki od szefa Rejonu Pohrebyszcze na Ukrainie Władimira Stiepanowicza Oleksiejenko. Przedstawiciele rejonu w obwodzie winnickim od lat uczestniczą w koneckim święcie plonów.

NA SCENIE ZESPOŁY I WŁODARZE GMIN

Wieńce dożynkowe przygotowane w tradycyjny sposób przez mieszkańców poszczególnych gmin można było oglądać na wystawie, a także podczas obśpiewywania przez ludowe zespoły. Gminę Końskie reprezentowały "Korniczanki", Fałków "Fałkowianka", Gowarczów "Bębnowianka", Radoszyce "Gręboszanka", Smyków "Smykovia", Stąporków "Smarkowianka", Rudę Maleniecką duet Kamila Musiał i Paweł Gierczyński, a Słupię zespół "Kalinka" z Rudy Pilczyckiej. Na scenę wraz z zespołami wychodzili włodarze gmin, nie wiadomo jednak, czy znali przygotowane przez grupy pieśni, bo starali się stać jak najdalej od mikrofonów.

Tradycyjne było także jadło, które ugotowali i upiekli przedstawiciele gmin Radoszyce i Smyków. Był kugiel radoszycki, kapusta z grochem, pierogi, grochówka i pyszne ciasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie