TRAKT – od tradycji do nowoczesności

Materiał informacyjny - TRAKT

Traktem nazywano niegdyś główny szlak komunikacyjny łączący sąsiadujące ze sobą miasta i ośrodki gospodarcze dawnej Rzeczypospolitej. Współcześnie trakt to po prostu „droga”, ale to również synonim trwania czegoś i następujących potem zmian. Wszak często mówimy, że jesteśmy „w trakcie” wykonywania na przykład jakiejś prostej czynności czy też długotrwałego, skomplikowanego procesu.

Nie przypadkiem zatem w 1998 roku, w wyniku ogólnokrajowej transformacji gospodarczej, na bazie powstałego w 1971 roku Rejonu Budowy Dróg i Mostów została utworzona spółka, która miała zajmować się budową oraz remontami najważniejszych dróg w odradzającej się po latach komunistycznego zacofania świętokrzyskiej ziemi. Głównym udziałowcem spółki został Skarb Państwa. W takiej strukturze właścicielskiej przedsiębiorstwo funkcjonowało przez kilka kolejnych lat. W okresie tym spółka pozostawała w swego rodzaju stagnacji – praktycznie nie zatrudniała nowych inżynierów, niewiele również inwestowała w sprzęt i posiadane nieruchomości. Po części było to efektem ograniczonego i rok do roku nierównego poziomu inwestycji publicznych w rozwój i utrzymanie sieci drogowej, po części zaś wspomnianej wyżej, nieco „skostniałej” struktury właścicielskiej.

Na szczęście był to tylko etap przejściowy, ponieważ w 2004 roku udziały Skarbu Państwa zostały wykupione przez braci Cyrańskich. Cyrańscy, jako świetni menedżerowie, doskonale zdawali sobie sprawę, że stosunkowo świeża obecność Polski w NATO oraz planowane na 2004 rok wejście do Unii Europejskiej otworzą przed naszym krajem nowe, szerokie możliwości oraz to, że niewątpliwie najbliższe dekady zaowocują intensywnym rozwojem III Rzeczypospolitej, gdzie jednym z najważniejszych nurtów będą inwestycje w transport i komunikację. Nie mylili się!

To z nastaniem ery Cyrańskich w charakterze właścicieli spółki rozpoczął się jej właściwy rozwój i przeobrażenie z tradycyjnego, niezbyt efektywnego i źle zarządzanego przedsiębiorstwa drogowego w stabilny, nowoczesny i innowacyjny podmiot.

Ewolucja, jaką przechodziło przedsiębiorstwo, trwała. W najbardziej intensywnym okresie przebudowy spółki, w latach 2008–2013, jej sprawami zajmował się Adam Cyrański. Często brał udział w spotkaniach swoich pracowników z kontrahentami – przede wszystkim z jednostek publicznych – by dogłębnie poznać zasady funkcjonowania i ograniczenia rynku i zrozumieć go. Jako nowoczesny i stale dokształcający się menedżer wiedział, że fachowcom należy dać posłuch i pozwolić im działać – czasem nawet wbrew swoim, jako właściciela, spostrzeżeniom i przeczuciom.

Stopniowo krystalizował się obecny kształt i struktura organizacyjna firmy. W 2013 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została staraniem jej właściciela przeobrażona w spółkę akcyjną, zaś nazwa zmieniła się ze Świętokrzyskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych „TRAKT” Sp. z o.o. na dużo prostszą do zapamiętania TRAKT S.A. Pod tą nazwą firma funkcjonuje do dziś. Od 2015 roku Zarząd Spółki stanowią te same, młode osoby, które podobnie jak i dyrektorzy są wychowankami ostatniego dwudziestolecia funkcjonowania spółki.

Czym dokładnie zajmuje się TRAKT S.A.?

Dziś TRAKT S.A. to łącznie już kilkadziesiąt lat tradycji i tysiące zrealizowanych inwestycji. Firma przede wszystkim buduje, modernizuje i remontuje drogi i ulice, na wielką skalę, rokrocznie osiągając z tej gałęzi swojego operowania przychody rzędu 80–100 mln zł. Spółka ma na swoim koncie budowę dróg i ulic wszelkich kategorii, w tym dwa pierwsze w makroregionie odcinki dróg ekspresowych – obwodnice Jędrzejowa i Skarżyska-Kamiennej, obie w ciągu drogi krajowej nr 7. Zasięg działania TRAKT S.A. to w zakresie realizacji robót budowlanych województwo świętokrzyskie oraz wszystkie sąsiadujące z nim województwa ościenne.

TRAKT S.A. zajmuje się również produkcją budowlaną. Firma jest wytwórcą i dystrybutorem emulsji asfaltowych służących do łączenia i uszczelniania warstw nawierzchni drogowych, jest producentem mieszanek mineralno-asfaltowych „na gorąco” (popularnie nazywanych „asfaltem”, który na drogi i ulice „leją” drogowcy) i mieszanek mineralno-asfaltowych „na zimno”. Szczególnie te ostatnie są produktem ciekawym – znajdując między innymi zastosowanie nawet w gospodarstwach domowych, a będąc dostępnymi nie tylko bezpośrednio w spółce TRAKT, ale też w niektórych marketach budowlanych. Generalnie wyroby te służą do doraźnego „łatania dziur” w jezdniach asfaltowych, niemniej przy odpowiednim wbudowaniu i właściwej pielęgnacji mogą posłużyć również do wykonania niewielkich powierzchni ciągów komunikacyjnych na prywatnych posesjach. TRAKT S.A. jest wiodącym wytwórcą mieszanek „na zimno” w kraju, dystrybuuje również swoją produkcję do krajów ościennych – głównie z basenu Morza Bałtyckiego, czyli wszędzie tam, gdzie klimat ma destrukcyjny wpływ na konstrukcje nawierzchni dróg i ulic.

Od niedawna spółka weszła również w rynek robót kubaturowych, dostrzegając potrzebę jeszcze lepszego spożytkowania swojego doświadczenia i posiadanych zasobów ludzkich i finansowych. Niezmiennie motorem podejmowania nowych aktywności i rozwoju kolejnych gałęzi działalności przedsiębiorstwa jest Adam Cyrański. To jego upór i determinacja w dążeniu do celu, poparte wcześniejszą analizą i zmierzeniem „sił na zamiary” spowodowały, że TRAKT S.A. z sukcesem wszedł w rynek deweloperski, mimo że wszyscy wieszczyli już od kilku lat rychły upadek tej branży.

Siedziba TRAKT-u usytuowana jest w Szczukowskich Górkach. W Kajetanowie mieści się wytwórnia mieszanek mineralno-asfaltowych „na gorąco” i mieszanek mineralno-asfaltowych „na zimno” oraz wytwórnia emulsji asfaltowych. W Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się wytwórnia mieszanek mineralno-asfaltowych „na gorąco”. We wszystkich wymienionych lokalizacjach znajdują się urządzenia i maszyny wykorzystywane w działalności operacyjnej. Łącznie wymienione powyżej oddziały firmy zajmują powierzchnię niespełna 23 ha, z których odprowadzane przez spółkę podatki zasilają budżety lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Nieruchomości spółki stanowią zaplecze infrastrukturalno-organizacyjne dla prowadzonych przez nią prac drogowych.

Największą siłą TRAKT-u są ludzie – zgrany zespół fachowców skompletowany konsekwentnie i z rozmysłem przez Adama Cyrańskiego, a zarządzany już od wielu lat przez inżynierów-menedżerów wytypowanych przez niego spośród ogółu zatrudnionych pracowników. Adam Cyrański wiedział, że kluczem do sukcesu w tej materii jest płynne przekazywanie wiedzy i doświadczenia młodym przez bardziej doświadczonych kolegów i doświadczone koleżanki.

Od około 10 lat, a więc w okresie po zasadniczej przebudowie spółki przez Cyrańskiego, praktycznie w ogóle nie występuje rotacja zatrudnienia pracowników na stanowiskach umysłowych. Występuje tylko marginalna rotacja na stanowiskach operatorskich oraz niewielka na stanowiskach robotniczych. Spółka sukcesywnie zatrudnia ludzi młodych, zaś najstarsza kadra odchodzi – z nielicznymi wyjątkami – na zasłużony odpoczynek emerytalny. W spółce zatrudnionych jest około 200 osób, realizujących pracę w kilku lokalizacjach na terenie województwa świętokrzyskiego.

To właśnie kompletny i harmonijny zespół, właściwie motywowany przez właściciela, dąży do wyznaczania sobie nowych, ambitnych celów, a następnie osiągania ich. Tak było w wypadku cyfryzacji obiegu dokumentów i procesów w przedsiębiorstwie, w niełatwej przecież branży, jaką jest terenowa produkcja budowlana. Tak też było w przypadku diametralnie zmniejszającej wysiłek pracowników automatyzacji konfekcjonowania mieszanek mineralno-asfaltowych „na zimno”. W końcu tak było również w zakresie skutecznego wejścia TRAKT S.A. na świętokrzyski rynek deweloperski.

Spółka posiada własny, wydzielony z Laboratorium Zakładowego dział Badawczo-Rozwojowy. TRAKT S.A. aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi, instytutami i stowarzyszeniami branżowymi. Najściślejsza współpraca prowadzona jest oczywiście z Politechniką Świętokrzyską, wespół z którą spółka zrealizowała w 2023 roku dofinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt badawczo-rozwojowy pod nazwą „Opracowanie innowacyjnego lepiszcza asfaltowego modyfikowanego polimerem odpadowym PET (Poli(tereftalan etylenu))”.

To nie stało się od razu – TRAKT S.A. w kształcie znanym dziś jest wynikiem sumiennej i konsekwentnej pracy dzień po dniu, obserwacji własnej organizacji i jej interakcji z otoczeniem oraz wyciągania wniosków, a następnie wprowadzania na ich podstawie zmian. Obecny standing firmy, czyli niezmiennie stabilna, mimo różnych tzw. zawirowań dziejowych (pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie), kondycja finansowa, jest zasługą dobrego zarządzania, którego nauczył swoich pracowników właściciel spółki. Nagrodą i dla niego i dla zatrudnianej załogi jest niekwestionowanie silna pozycja rynkowa TRAKT S.A.

Można by rzec, że TRAKT S.A. szerokim traktem przeszedł z tradycji w nowoczesność. Te ponad 50 lat funkcjonowania na niełatwym rynku budowlanym, z transformacją ustrojową po drodze, to przecież nie byle co! Co ważne, spółka nadal ewoluuje – TRAKT „jest w trakcie” nieustających zmian. Bo tylko mądre korekty w dostosowaniu do zmieniających się realiów są istotą rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie