Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transformacja energetyczna staje się faktem. Jakie wnioski z Forum Ekonomicznego "Nowa Energia", które odbyło się w Kielcach?

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Regionalne Forum Ekonomiczne "Nowa Energia" zakończone. Przez dwa dni - we wtorek, 26 października i w środę, 27 października eksperci z dziedziny energetyki, ludzie świata i nauki, samorządowcy oraz parlamentarzyści dyskutowali na temat transformacji energetycznej w Świętokrzyskiem i w całej Polsce. Wniosków jest wiele, ważne, aby zmiany przebiegały w sposób przemyślany.

II dzień Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia

"Przyszłość energetyczna Polski podstawą bezpieczeństwa Polski" to temat drugiego dnia Regionalnego Forum Ekonomicznego "Nowa Energia". Podczas panelu głównego eksperci mówili o przyszłości energetycznej Polski, dyskutowali na temat tego, jakie paliwo będzie paliwem przyszłości, wyjaśniali również, czy powinniśmy się bać energii atomowej.

O tym, ze transformacja energetyczna w Polsce powinna przebiegać w sposób spokojny i przemyślany mówił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. - My jako Ministerstwo Infrastruktury, szczególnie morski komponent tego ministerstwa mamy bardzo duży udział w morskiej energetyce wiatrowej, która moim zdaniem świetnie wpisuje się w ten mix energetyczny. Morska energetyka wiatrowa jest o tyle dobra, że możemy czerpać wzorce z całego świata, gdzie funkcjonują turbiny wiatrowe, gdzie funkcjonują podwodne kable energetyczne, gdzie funkcjonują przyłącza energetyczne na lądzie - mówił wiceminister.

Regionalne Forum Ekonomiczne w Kielcach. Energia z wodoru i atomu

O energetyce atomowej i wodorowej mówił natomiast Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Przypomnijmy, że kielecka firma ma śmiałe plany rozwoju technologii wodorowych, w lipcu tego roku na bazie świętokrzyskich firm powstała Centralna Dolina Wodorowa imienia Braci Łaszczyńskich, której głównym zadaniem ma być budowanie i rozwijanie gospodarki wodorowej na terenie województwa świętokrzyskiego oraz na terenach sąsiadujących województw: południowego Mazowsza, łódzkiego, podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. - Wodór ma zalety, które sprawiają, że prawdopodobnie w pewnych dziedzinach będzie w przyszłości niezastąpiony - mówił Szczepan Ruman wyjaśniając, że chodzi między innymi o przemysł chemiczny, w którym może zastąpić gaz ziemny, ale również ciężki transport.

Szczepan Ruman przypomniał również, że Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria współpracuje z brytyjskim koncernem Rolls-Royce, czego celem ma być budowa małych elektrowni jądrowych produkujących wodór, w różnych lokalizacjach na terenie Polski. - Mam nadzieję, że elektrownie oparte o takie reaktory będziemy w Polsce otwierać w latach trzydziestych i będą one tworzyły tutaj dobrobyt, miejsca pracy oraz przestrzeń dla inwestorów i przemysłu, żeby miał dostępną zeroemisyjną energie w takich ilościach, jakie są potrzebne - mówił.

Po wypowiedzi prezesa Rumana głos zabrał Jarosław Panek, który współprowadził panel. Zapytał doktora habilitowanego, inżyniera Marka Pawełczyka z Politechniki Świętokrzyskiej, czy technologia atomowa na pewno jest bezpieczna. - Jeśli chodzi o wykorzystanie energii jądrowej w elektrowniach atomowych to doświadczenie wielu firm i zakładów z tej branży pokazuje, że ta technologia jest bezpieczna, aczkolwiek jak ktoś zacznie eksperymentować, jak to miało miejsce w Czarnobylu, to się skończyło tak jak się skończyło - mówił profesor dodając, że takich sytuacji nie można wykluczyć, ale zdarzają się one raz na tysiąc albo i dziesięć tysięcy lat.

Regionalne Forum Ekonomiczne w Kielcach. Magazyny energii

O instalacjach fotowoltaicznych, pojawiających się problemach z przesyłem energii oraz o coraz popularniejszych magazynach energii mówił natomiast Krzysztof Jamróz, wiceprezes ZPUE Spółka Akcyjna. - Jako kraj musimy inwestować w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, ale trudno sobie wyobrazić, że budujemy w kraju tak potężne sieci, które pozwolą nam na zmagazynowanie energii. Dzisiaj sieć dystrybucyjna i przemysłowa jest swego rodzaju magazynem energii. Pojemność tej sieci jest wykorzystywana do tego, żeby tę energię zmagazynować, a to nie jest jej funkcja - mówił ekspert z ZPUE.

Regionalne Forum Ekonomiczne w Kielcach. Energia z odpadów

Marzena Ślusarz, która współprowadziła panel zwróciła się natomiast do Jacka Borucińskiego, prezesa "SEFAKO" Spółka Akcyjna. -Sefako zajmuje się budowaniem zakładów, w których przetwarzane są odpady z których wytwarzana jest energia, paliwo. Na czym polega ta technologia? - pytała. - Technologie, które są wykorzystywane do spalania, powiedzmy ogólnie - śmieci, stosowane są w Polsce i Europie od dawna i przynoszą tylko i wyłącznie wymierne korzyści -mówił prezes dodając, że śmieci są przetwarzane w warunkach o zerowej szkodliwości zarówno dla środowiska jak i dla człowieka.

Drugi dzień Regionalnego Forum Ekonomicznego w Kielcach obfitował w jeszcze wiele bardzo ciekawych tematów. O szczegółach piszemy tutaj: Eksperci o bezpieczeństwie Polski. Regionalne Forum Ekonomiczne "Nowa Energia" w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie