Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transporty z żywnością do ostrowieckiego banku

Andrzej Nowak
Prezes Świętokrzyskiego Banku Żywności Maria Adamczyk z plakatem nowego programu żywnościowego PEAD: Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców naszego regionu może skorzystać z pomocy żywnościowej. Nasza praca jest doceniana. Ostatnio nawet marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas przesłał mi list z podziękowaniami.
Prezes Świętokrzyskiego Banku Żywności Maria Adamczyk z plakatem nowego programu żywnościowego PEAD: Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców naszego regionu może skorzystać z pomocy żywnościowej. Nasza praca jest doceniana. Ostatnio nawet marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas przesłał mi list z podziękowaniami. Andrzej Nowak
Do Świętokrzyskiego Banku Żywności w Ostrowcu dotarły już pierwsze transporty Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD). W tegorocznej edycji będzie ponad 3 tys. ton artykułów.

Ostrowiecki bank jest drugi w Polsce po Warszawie pod względem wielkości otrzymywanej pomocy. W ubiegłym roku trafiło tu ponad 2,8 tys. Żywność otrzymało kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu. W jej rozprowadzaniu pomagało 220 stowarzyszeń. - Być może przybędą jeszcze nowe organizacje pozarządowe - mówi prezes banku Maria Adamczyk. - Zaczęliśmy już podpisywać karty współpracy, bo co roku są one odnawiane i trzeba je wypełniać. Zachęcamy wszystkich, by zgłaszali się do nas po artykuły. Dla nikogo nie powinno zabraknąć.

Kolejne produkty będą dostarczane systematycznie do końca roku. W tej edycji znajdą się takie artykuły, jak: mąka pszenna, kasza manna, makaron świderki, makaron muszelki, ryż biały, kasza gryczana, kasza jęczmienna z warzywami, płatki kukurydziane, musli, herbatniki, kawa zbożowa instant, krupnik, chleb chrupki żytni, kasza jęczmienna z gulaszem, makaron z gulaszem, zupa pomidorowa z ryżem, ser podpuszczkowy dojrzewający, ser topiony, mleko UHT, mleko w proszku pełne (ekstra), masło ekstra. To 21 produktów, które są najbardziej oczekiwane przez osoby w Polsce zmagające się z ubóstwem. Przybyło pięć produktów, ubyły dwa - cukier i dżemy. Towar jest oznakowany, nie do sprzedaży.

Na przyjęcie towarów gotowe są magazyny banku, które zostały pomalowane. W dwóch z nich będą jeszcze położone płytki, które są już zakupione. Pracami zajmą się w ramach praktyk uczniowie Zespołu Szkół nr 2, byłej budowlanki pod kierunkiem instruktora Henryka Gierady. Są wyczyszczone i umyte chłodnie, niezbędne urządzenia do przeładunku.

Prezes banku Maria Adamczyk stara się uczestniczyć w sesjach okolicznych samorządów powiatowych, miejskich, gminnych. Wszędzie informuje o warunkach, które trzeba spełniać, by otrzymać pomoc żywnościową. To sprawia, że pojawiają się nowe stowarzyszenia, które pomagają w rozprowadzaniu żywności.

Niedawno prezes Maria Adamczyk, która jest też radną Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, zorganizowała wspólnie z Urzędem Marszałkowskim konferencję "Pożytek, przedsiębiorczość, partnerstwo - podstawy skutecznej współpracy między organizacjami samorządowymi". Dzięki spotkaniu przedstawicieli różnych instytucji, organizacji jeszcze więcej osób dowiedziało się o możliwościach uzyskania wsparcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie