Triathlonowe sukcesy ratownika z włoszczowskiego basenu

Rab
Podczas zawodów triathlonowych w Białymstoku, Stanisław Skiba zajął drugie miejsce. archiwum prywatne
58-letni Stanisław Skiba z Koniecpola, ratownik na basenie we Włoszczowie, specjalizuje się w triathlonie, czyli ekstremalnej dyscyplinie sportowej będącej kombinacją pływania, kolarstwa i biegania.

Ostatnio zajął on drugie miejsce w kategorii wiekowej 55 lat na tak zwanym dystansie pół Ironman podczas zawodów triathlonowych, rozegranych przy zamku krzyżackim w Malborku. W klasyfikacji ogólnej był na 137 pozycji wśród 300 zawodników, zarówno amatorów, jak i zawodowców.

Zawody polegały na płynięciu na czas rzeką Nogat na długości 1900 metrów, potem jeździe rowerem na dystansie 90 kilometrów i na koniec biegu na 21 kilometrów. Panu Stanisławowi, ratownikowi wodnemu z basenu Nemo we Włoszczowie, zajęło to wszystko pięć i pół godziny.

W tym roku Stanisław Skiba brał też udział w innych triathlonach, rozgrywanych w naszym kraju, gdzie zajmował czołowe miejsca na dystansie olimpijskim (czyli połowę krótszym od tego z Malborka). Był dwa razy drugi na mecie i raz piąty, co w klasyfikacji generalnej dało mu trzecie miejsce w czołówce polskich triathlonistów.

Startował też w dwóch nocnych maratonach pływackich, między innymi Otyliadzie w Częstochowie, gdzie zajął 3 miejsce (w klasyfikacji ogólnej był na 20 pozycji w Polsce). Ciekawostką jest fakt, że pływał on non stop od godziny 18 do 6 rano, pokonując dystans około 27 kilometrów! Miesiąc później, w maratonie ośmiogodzinnym, pobił swój rekord życiowy –przepłynął aż 22 kilometry!

Stanisław Skiba jest ratownikiem wodnym na basenie we Włoszczowie od początku jego powstania, czyli od 6 lat. – Pływanie to moja wielka pasja. Bardzo lubię też biegać i jeździć na rowerze. Postanowiłem więc połączyć te trzy pasje w jedno – twierdzi pan Stanisław. W powiecie włoszczowskim trudno znaleźć drugiego takiego sportowca.