MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W Bazylice Katedralnej w Kielcach w tych uroczystościach wezmą udział biskupi

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wideo
od 12 lat
W Wielki Czwartek rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W Bazylice Katedralnej w Kielcach w celebracji tych bardzo ważnych uroczystości biorą udział biskupi z diecezji kieleckiej - ordynariusz Jan Piotrowski oraz Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

Triduum Paschalne w Bazylice Katedralnej w Kielcach

-Triduum Paschalne to jeden z najpiękniejszych okresów roku liturgicznego. Przeżywamy największe tajemnice zbawienia. Wtedy Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie dokonał odkupienia rodzaju ludzkiego. Ale przed nami również wielkie wydarzenia liturgiczne. Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. W sposób szczególny dziękujemy Bogu za te dwa sakramenty. W Wielki Czwartek biskupi z całego świata sprawują w katedrach Mszę Krzyżma, biorą w niej udział wszyscy kapłani z danej diecezji. Księża odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie, biskup poświęca olej krzyżma i olej chorych. Te oleje służą przez cały rok do sprawowania świętych sakramentów. To bardzo ważny dzień dla Kościoła. Wieczorem następuje adoracja. Najświętszy sakrament jest przenoszony do Ciemnicy. Organy i dzwony milkną, wchodzimy w wielkie misterium ciszy

- mówi ksiądz Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy diecezji kieleckiej.

Wielki Piątek jest w sposób szczególny czczony przez chrześcijan na całym świecie. W żadnym kościele w tym dniu nie jest sprawowana msza święta.

-Jest liturgia Krzyża, udzielana jest komunia święta. Następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Jest święta cisza, zaduma nad wielką tajemnicą śmierci Jezusa Chrystusa. Kościół katolicki w tym dniu oddaje część krzyżowi, adorujemy krzyż Jezusa Chrystusa

- wyjaśnia ksiądz Łukasz Zygmunt.

W Wielką Sobotę kapłani w godzinach dopołudniowych poświęcają pokarmy na stół wielkanocny. Po zachodzie słońca następuje wigilia Zmartwychwstania Pańskiego.

- Jest poświęcenie ognia, odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Jest bogata liturgia Słowa Bożego. Później następuje wielka radość Zmartwychwstania. W wielu kościołach diecezji kieleckiej msza rezurekcyjna jest sprawowana o godzinie 6 rano - dodaje ksiądz Łukasz Zygmunt. - Przed nami bogaty czas, czas naszego nawrócenia, przylgnięcia do Pana Jezusa i tej wdzięczności za to, co uczynił dla nas. Dla tych, którzy chcą pójść za Nim drogami swojego życia - podkreślił ksiądz Łukasz Zygmunt.

Triduum Paschalne w Bazylice Katedralnej w Kielcach

WIELKI CZWARTEK, 28 marca
Godzina 9.00 – MSZA KRZYŻMA, podczas której biskup kielecki Jan Piotrowski poświęci olej chorych i konsekrował Krzyżmo Święte.

Wieczorem rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne

WIELKI PIĄTEK, 29 marca
W tym dniu Kościół nie sprawuje mszy świętej - obowiązuje post ścisły.

Godzina 17.00 – Droga Krzyżowa
Godzina 18.00 – LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Kalety. Pasję według świętego Jana wykona Chór Bazyliki Katedralnej. Po komunii świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i rozpocznie się adoracja, która potrwa przez całą noc.

Biskup kielecki Jan Piotrowski będzie przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku o godzinie 16.00 w Bazylice świętego Marcina (Sanktuarium Pana Jezusa Konającego) w Pacanowie, a ksiądz biskup Marian Florczyk o godz. 16.00 w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Strona Diecezji Kieleckiej informuje też, że ofiary składane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej. W tym roku swoją ofiarnością Kościół w Polsce pragnie też wesprzeć cierpiących chrześcijan z powodu konfliktu zbrojnego.

WIELKA SOBOTA, 30 marca
W Wielką Sobotę Kościół także nie sprawuje mszy świętej - Wigilia Paschalna należy już do Niedzieli Wielkanocnej.

Godzina 8.00 – Ciemna Jutrznia – modlitwa Liturgią Godzin.
Godzina 20.00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ W WIELKĄ NOC pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Poświęcenie pokarmów świątecznych: od godz. 9.00 do 13.00 co pół godziny.

Ksiądz biskup Marian Florczyk będzie przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej o godzinie 19.00 w kościele świętego Maksymiliana Kolbego w Kielcach, a ksiądz biskup Andrzej Kaleta o godzinie 20.00 w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA, 31 marca
Godzina 6.00 – PROCESJA REZUREKCYJNA i MSZA ŚWIĘTA pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Ksiądz biskup Marian Florczyk poprowadzi procesję rezurekcyjną i będzie sprawował mszę świętą o godzinie 6.00 w kościele świętego Maksymiliana Kolbego w Kielcach, a ksiądz biskup Andrzej Kaleta o godzinie 6.00 w kościele świętego Bartłomieja w Chęcinach.

Godzina 11.00 – MSZA ŚWIĘTA PONTYFIKALNA pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, z udziałem biskupów pomocniczych Mariana Florczyka i Andrzeja Kalety.

Po nieszporach kończy się Święte Triduum Paschalne

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY, 1 kwietnia
O godzinie 8.00 biskup kielecki Jan Piotrowski będzie sprawował mszę świętą w kaplicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Przewlekle Chorych Zgromadzenia Sług Jezusa przy ulicy Wesołej w Kielcach.

Ksiądz biskup Marian Florczyk tradycyjnie w tym dniu poprowadzi procesję „Emaus” w parafii NMP Królowej Polski i świętego Augustyna w Sukowie od godziny 9.00, następnie będzie sprawował mszę świętą o godzinie 9.30.
Ksiądz biskup Andrzej Kaleta będzie sprawował mszę świętą w rodzinnej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju o godzinie 9.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie