Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Trochę Kultury" nowy projekt Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Chmielowie

Klaudia Tajs
O projekcie mówią od lewej: dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, dziekan Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Anna Boroń z działu edukacyjno - promocyjnego Muzeum oraz dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
O projekcie mówią od lewej: dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, dziekan Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Anna Boroń z działu edukacyjno - promocyjnego Muzeum oraz dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Klaudia Tajs
Trzy panele warsztatów kulturalnych z dziedziny literatury, teatru oraz filmu przygotowali dla osadzonych koordynatorzy projektu "Trochę Kultury! Edukacja kulturowa osadzonych Zakładu Karnego w Chmielowie". Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przy współpracy z partnerami Wydziałem Zamiejscowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Sandomierzu postanowiło podzielić się kulturą.

Pracownicy Działu Edukacyjno-Promocyjnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz muzealnej Biblioteki przygotowali projekt o nazwie „Trochę Kultury!”, który został zgłoszony do programu „Kultura – Interwencje 2019” Narodowego Centrum Kultury. - Projekt realizowany jest wspólnie z naszymi partnerami, między innymi sandomierską filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - powiedział dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

O założeniach projektu mówi jego twórczyni Anna Boroń z działu edukacyjno - promocyjnego Muzeum, która zdradza, że pierwotnie planowano zbierać książki dla osadzonych. - Ale po przeprowadzeniu diagnozy okazało się, że jest to zbędne - tłumaczy Anna Boroń. - Bardziej zależało im na zajęciach, które zaktywizowałyby więźniów i w ten sposób prowadziły do resocjalizacji.
Projekt zakłada realizację czterech paneli, składających się z trzech warsztatów kulturalnych z dziedziny literatury, teatru oraz filmu. - My wyjeżdżamy do nich i tam organizujemy warsztaty - dodaje Anna Boroń. - Do projektu miało być zgłoszonych 50 więźniów, ale po pierwszych warsztatach okazało się, że zainteresowanie rośnie i grupa wymienia się. Brakuje nam miejsca na warsztaty, bo jesteśmy ograniczeni przestrzenią.

Po dwóch spotkaniach w Zakładzie Karnym w Chmielowie jest już dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk, dziekan Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która nie ukrywa, że ogromnym przeżyciem było dla niej wejście do Zakładu Karnego, którego próg przekraczała po raz pierwszy. Wykład był poświęcony temu dlaczego ja to ja? Dlaczego robię to co robię? Swój panel prowadziła wspólnie z Robertem Pytką, pracownikiem uczelni. Pani dziekan prowadzi zajęcia teoretyczne z przykładami. Wspomina, że po wejściu na salę, najpierw była obserwacja reakcji słuchaczy. - Jak weszli na początku miny mieli różne, jedne mówiły muszę tu być to jestem, inni byli zainteresowani na wejściu - wspomina dr Makowska. - Po pięciu minutach sylwetki osadzonych zaczęły się prostować, w oczach coś błysnęło. Energia tej grupy była bardzo duża. Nikt w ciągu dwóch godzin nie wyszedł z sali. Po warsztatach otrzymała wiele pytań. Były to pytania świadczące o tym, że te osoby chcą w swoim życiu coś zmienić. Jeden z osadzonych zapytał mnie, czy może jeszcze rozpocząć studia? Czy ma szanse się zmienić.

Każdy panel zakończony będzie wydarzeniem lub spotkaniem tematycznym, związanym z daną dziedziną kultury. Zaplanowano spektakl w Porcie Kultury, film w Kinie Starówka z udziałem osadzonych pt "Najlepszy". Dodatkowym cyklem będą warsztaty rozwoju osobistego i kształcenia w zakresie świadomego korzystania z własnych zasobów i kompetencji.
Projekt potrwa do końca sierpnia. Cały koszt projektu oszacowano na 17 i pół tysiąca złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 13 tysięcy złotych.

Kontynuacja współpracy
Wieloletnia współpraca Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie oraz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wiązała się z zatrudnianiem osadzonych w ramach prac społecznych. Kooperacja miała duże znaczenie dla naszej instytucji, ponieważ pomagała niwelować braki kadrowe i pozwalała na sprawne funkcjonowanie Muzeum. W latach 2015-2018 w programie prac społecznych i wolontariatu udział wzięło wielu skazanych. W ramach współpracy muzeum wyraziło wolę wspierania działań Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie Zakładu Karnego w Dębicy w zakresie readaptacji społecznej osadzonych w formie działalności naukowo-dydaktycznej, polegającej na prowadzeniu zajęć edukacyjnych i kulturalno-oświatowych we wspomnianym zakładzie penitencjarnym.

Korzystny wpływ na osadzonych
Resocjalizacja z udziałem kultury w zakładach karnych ma niewątpliwie wieloaspektowy, korzystny wpływ na osadzonych . Jest istotnym wzbogaceniem środowiska odizolowanego od reszty społeczeństwa. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury pozwoli stworzyć możliwości i odpowiednie warunki dla wzmocnienia tożsamości osadzonych oraz będzie dla nich sposobem na aktywne uczestnictwo w kulturze, do której ich dostęp jest znacznie ograniczony.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – zerowy PIT dla młodych

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie