Trudne negocjacje i już dwa stanowiska związkowców w sprawie przestoju w MAN Bus Starachowice

Kazimierz Cuch

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Odbyło się nadzwyczajne zebranie Komisji Międzyzakładowej związku „Solidarność” w MAN Bus Starachowice. Głównym i jedynym tematem zebrania była sprawa negocjacji porozumienia, dotyczącego przestoju planowanego w grudniu bieżącego roku i w styczniu roku 2020.

Przewodniczący komisji, Jan Seweryn, przedstawił aktualny stan negocjacji i ocenił nastroje w firmie. Według przewodniczącego z rozmów przeprowadzonych z pracownikami wynika, że część z nich jest zdecydowanie przeciwna podpisywaniu porozumienia na warunkach proponowanych przez Zarząd MAN Bus. Jest jednak duża grupa pracowników, która była by skłonna poprzeć podpisanie porozumienia, ale pod warunkiem, że będzie zagwarantowane zatrudnienie dla wszystkich pracujących obecnie w firmie.

Po wystąpieniu przewodniczącego odbyła się burzliwa dyskusja. Zdecydowano, że do pracodawcy zostanie wysłane pismo ze stanowiskiem Związku, w którym określone zostaną nowe warunki, po spełnieniu, których „Solidarność” skłonna będzie podpisać stosowane porozumienie. W sprawie aktualnej sytuacji w firmie online wypowiedzieli się także członkowie Komisji przebywający na urlopach i zwolnieniach lekarskich. W głosowaniu stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie.

Tezy pierwszego stanowiska związkowców

Obrady Komisji Międzyzakładowej „Solidarność” w MAN Bus Starachowice prowadził przewodniczący Jan Seweryn. On też podpisał w imieniu Komisji pismo do zarządu firmy.

„Solidarność” w MAN Bus wnikliwie analizuje wszystkie propozycje pracodawcy i konsultuje je z pracownikami. Propozycje pracodawcy, co do załatwienia tematu przestoju, zdaniem związkowców są nie do zaakceptowania. Jednak Komisja jest gotowa do daleko idących kompromisów, ale na

partnerskich zasadach. Oto ostatnie, zmodyfikowane postulaty związkowców MAN Bus Starachowice:

„…1. Gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracowników, bez względu na to czy osoby te są zatrudnione przez MAN, czy za pośrednictwem Agencji Pracy Tymczasowej.

2. Ilość godzin do odpracowania -64.

3. Odpracowywanie 16 godzin w miesiącu.

4. Gwarancja wypłaty 70 procent dobrowolnego dodatku i całości premii koncernowej.

5. Za warunek wyjściowy do negocjacji płacowych w 2021 roku przyjąć gwarancje podwyżki o stopień inflacji w roku 2020…”

Pełna treść pierwszego stanowiska związkowców

Stanowisko Międzyzakładowej Organizacji Związkowej „Solidarność” w MAN BUS w sprawie przestoju w grudniu 2020 i I kwartale 2021 roku

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN BUS z niepokojem obserwuje poczynania Zarządu firmy, których celem jest wymuszenie na NSZZ „Solidarność” zgody na wprowadzenie w zakładzie tak zwanego elastycznego czasu pracy. Niedopuszczalne jest sugerowanie pracownikom, aby wywierali presję na Związek, żeby zaakceptował pomysły Zarządu na pokrycie planowanego przez pracodawcę przestoju w produkcji i obarczanie go skutkami niepodpisania porozumienia. Są to podłe metody, a ich stosowanie stoi w sprzeczności ze standardami, którymi tak szczyci się koncern.

NSZZ „Solidarność” wnikliwie analizuje wszystkie propozycje pracodawcy i konsultuje je z pracownikami. Zajmowane przez Związek stanowisko w danej sprawie jest wynikiem tych konsultacji. Zaistniała obecnie sytuacja, dotycząca sprawy pokrycia dni przestojowych jest bardzo skomplikowana, a propozycje pracodawcy, co do jej rozwiązania zawarte piśmie z dnia 12.11.2020 roku są dla większości pracowników i NSZZ „Solidarność” nie do zaakceptowania. Mając jednak na uwadze dobro firmy jak i zatrudnionych w niej pracowników Komisja Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” jest gotowa do daleko idących kompromisów, ale musi to się

zawierać w rozsądnych granicach i być korzystne zarówno dla firmy jak i dla pracowników. Poniżej przedstawiamy nasze – po raz kolejny zmodyfikowane – warunki, na których gotowi jesteśmy zawrzeć porozumienie dotyczące uregulowań na czas przestoju.

Treść drugiego stanowiska związkowców z 21 listopada

W dniu 21 listopada Komisja Międzyzakładowa „Solidarność” w MAN Bus Starachowice wydała kolejne oświadczenie, kolejne stanowisko. Oto jego treść:

„NSZZ „Solidarność” gotowa jest do podpisania porozumienia o elastycznym czasie pracy, ale musi to być na rozsądnych warunkach. Zaproponowane przez Komisję Międzyzakładową warunki są dla pracowników do zaakceptowania, chociaż jest to dla nich trudne. Najważniejszym z naszych postulatów jest gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracujących obecnie w MAN bez względu na to czy mają umowy z MAN, czy są to umowy stale czy terminowe, czy są zatrudnieni za pośrednictwem APT. My nie dzielimy pracowników na lepszych i gorszych. Niestety Zarząd firmy nie daje gwarancji zatrudnienia, a wprost przeciwnie otwarcie mówi, że trzeba o 6% podnieść produktywność, co oznacza, że 6% pracowników będzie musiało z firmy odejść nawet, gdy podpiszemy porozumienie! Jest to coś niebywałego! Tak się nie negocjuje! Tylko ktoś nieodpowiedzialny zdecydowałby się na podpisanie takiego porozumienia. „Solidarność” jest Związkiem poważnym i odpowiedzialny, dlatego apelujemy do Zarządu firmy o poważne traktowanie ciężko pracujących w MAN pracowników. Za ich pracę należy im się szacunek, bo to oni wypracowują zysk firmy. Czy nie powinni mieć za to gwarancji zatrudnienia! Odpowiedź może być tylko jedna: Tak, tak, tak. I takiej odpowiedzi oczekujemy od Zarządu MAN”.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie