Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa akcja „Spójrz dziecku w oczy”. Badają niemowlęta i niepełnosprawne maluchy

Luiza Buras-Sokół
2-letni Aleksander Żarnowiec przyszedł na badanie z babcią Eleonorą. Na zdjęciu z doktorem Krzysztofem Cieślikiem.
2-letni Aleksander Żarnowiec przyszedł na badanie z babcią Eleonorą. Na zdjęciu z doktorem Krzysztofem Cieślikiem. Dawid Łukasik
Niepowtarzalną okazję kontroli wzroku mają setki dzieci ze Świętokrzyskiego. Fundacja Na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących Vega już po raz 8. organizuje Dni Badań Okulistycznych Noworodków i Niemowląt.

Pierwszego dnia akcji okuliści zawitali do Ośrodka Wczesnej Interwencji w Kielcach, gdzie badaniu były poddawane głównie maluchy niepełnosprawne. - To grupa mocno niedoinwestowana. W przypadku niepełnosprawności wielorakiej pomoc skupia się głównie na wsparciu codziennego funkcjonowania dziecka, wspomaganiu oddychania, czynności ruchowych. Badanie wzroku schodzi na dalszy plan - zauważa Agnieszka Janicka-Maj, pełnomocnik zarządu fundacji Vega.

Wśród badanych znalazł się 2-letni Aleksander Żarnowiec. - Wnuczek jest zdrowy, ale dmuchamy na zimne z uwagi na uwarunkowania genetyczne. U jego taty późno wykryto zanik nerwu wzrokowego, dziś niedowidzi - tłumaczyła babcia chłopca, Eleonora Artymiak.

W najbliższych dniach lekarze odwiedzą szpitale, gdzie badania okulistyczne przejdą noworodki. We wtorek, 30 sierpnia z takiej okazji będą mogły skorzystać maluchy w kieleckich placówkach - przy ulicy Prostej, Grunwaldzkiej i Kościuszki, a dzień później noworodki ze szpitala w Starachowicach. - Tam przebadamy również wcześniaki. Do niedawna takie akcje organizowaliśmy dwa razy do roku, ale brakuje pieniędzy na sprowadzenie specjalistów, na kampanię informacyjną - mówi Agnieszka Janicka-Maj.

Tymczasem, jak mówi doktor Krzysztof Cieślik z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, badający dzieci w ramach akcji fundacji Vega, kontrola wzroku zarówno u dzieci zdrowych, jak i niepełnosprawnych to kwestia niezwykle istotna. - Niestety badania przesiewowe wzroku nie są refundowane. Idealnie by było, gdyby maluchy mogły skorzystać z takich badań w wieku niemowlęcym, a potem w pierwszym i trzecim roku życia - tłumaczy lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie