Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa badanie klimatu. To kolejny krok w stronę powrotu uzdrowiska do Czarnieckiej Górze

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
W gminie Stąporków, w okolicach Czarnieckiej Góry trwają badania, które mają potwierdzić leczniczy wpływ tamtejszego klimatu i borowiny. Jeśli władze gminy będą już mieli wyniki na papierze, będą zdecydowanie bliżej do tego, aby do Czarnieckiej Góry wróciło słynne przedwojenne uzdrowisko.

- Czarniecka Góra jest, z uwagi na wyjątkowy mikroklimat - powietrze nasycone aromatycznym pyłem żywicy leśnej, doskonałym miejscem leczenia, rehabilitacji i wypoczynku. Miejsce to jest niezwykłym miejscem i przysłowiową perełką na mapie całego regionu, z ogromną tradycją i bardzo bogatą historią. Dzięki temu może przyczynić do promocji regionu świętokrzyskiego w całej Polsce i Europie - mówi Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, która w tej sprawie poprosiła władze województwa świętokrzyskiego o pomoc w przywróceniu rangi uzdrowiska lub stworzenie obszaru ochrony uzdrowiskowej na terenie Czarnieckiej Góry.

Po pierwszych, wstępnych badaniach, zleciła też profesjonalnej firmie wykonanie już kompleksowych testów obejmujących zarówno złoża torfu, jak i klimat, które umożliwią złożenie wniosku do Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z Ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

- Obecnie przygotowywany jest również projekt układu stref „A” , „B” i „C” ochrony uzdrowiskowej planowanego uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej w kilku wariantach oraz bilans terenów zieleni dla planowanych stref ochrony uzdrowiskowej. Analizowana jest także istniejąca dokumentacja geologiczna i projektu zagospodarowania złóż borowiny. W trakcie opracowania jest dokumentacja na budowę kanalizacji w Czarnieckiej Górze - wymienia Dorota Łukomska i dodaje, że poza wcześniej wymienionymi działaniami gmina jest na etapie badań klimatu miejscowości potencjalnie uzdrowiskowej. Jego pierwszym etapem jest rozpoznanie lokalnego zróżnicowania klimatu, zwłaszcza jeśli w pobliżu brakuje stacji meteorologicznej.

Trwa badanie klimatu. To kolejny krok w stronę powrotu uzdrowiska do Czarnieckiej Górze

Jak takie badania wyglądają? Rejestratory termiczno–wilgotnościowe rozstawia się w różnego typu miejscach takich jak na przykład obszar trawiasty, odkryty na terenie Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji, dno doliny rzeki Czarnej, zabudowa wiejska, okolice zbiornika wodnego czy typowy obszar leśny. Wskazania pozwolą następnie na wykreślenie map i wskazanie terenów optymalnych dla prowadzenia działalności uzdrowiskowej oraz mniej sprzyjających lecznictwu, zagrożonych np. zastoiskami chłodnego powietrza, mgłami. badanie trwa około czterech miesięcy w okresie rozwoju ulistnienia i pełnej wegetacji, kiedy to różnice między terenami są największe.

Dodatkowo klimat rejonu Stąporkowa zostanie opracowany na podstawie danych z dziesięciu ostatnich lat z najbliższej stacji synoptycznej i klimatologicznej sieci IMGW-PIB, z uwzględnieniem norm uzdrowiskowych. W dalszej kolejności przeprowadzone zostaną badania natężenia pól elektromagnetycznych w planowanej strefie A ochrony uzdrowiskowej oraz pomiary natężenia hałasu. Opracowane zostanie też zanieczyszczenie powietrza. Wszystko to w efekcie złoży się na operat klimatyczny, na podstawie którego zostanie wydane świadectwo klimatyczne. Będzie to część operatu uzdrowiskowego.

- Po wykonaniu badań i potwierdzeniu leczniczych właściwości staniemy przed wyborem czy wskazanym będzie ubiegać się o przywrócenie rangi uzdrowiska czy też o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Kierunek postępowania będzie uzależniony od współpracy z Urzędem Marszałkowskim i podjęciem decyzji o przekształceniu świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w zakład lecznictwa uzdrowiskowego w rozumieniu ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Zgodnie bowiem z jej treścią niezbędne jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury. Zlokalizowana na obszarze uzdrowiska Centrum pozwoliłoby na prowadzenie wyjątkowej działalności, nie tylko dla mieszkańców woj. Świętokrzyskiego, ale także dla mieszkańców z innych regionów Polski – wyjaśnia Dorota Łukomska i dodaje, że dodatkowym atutem Czarnieckiej Góry będzie położenie w pobliżu zaplanowanego przez gminę Stąporków przebiegu rowerowego szlako Euro Velo 11, który łączyć będzie właśnie między innymi takie uzdrowiska jak Busko – Zdrój czy Solec – Zdrój, a także miejscowości uzdrowiskowe położone w województwie mazowieckim - tłumaczy Dorota Łukomska. Gmina liczy również na przebudowę dróg powiatowych przez Starostwo, w tym właśnie odcinek Stąporków – Czarniecka Góra – Czarna – Janów. Gmina deklaruje współfinansowanie do przebudowy dróg powiatowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie